Medicīniskā aprūpe mājās ieviesta, lai pacients pēc operācijas, pārciestas slimības, traumas vai hronisku saslimšanu gadījumā varētu turpināt saņemt valsts finansētu kvalitatīvu veselības aprūpi mājas apstākļos, sev draudzīgā vidē. Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem, ārsta palīga vai māsas sniegto veselības aprūpes pakalpojuma mājās sniedzēju sarakstā norādīts, ka šo iespēju Bauskas novadā piedāvā ārvalstu komersanta «Osau-hing TNP KONSULTATSIOONID» (turpmāk – TNP) filiāle Latvijā, Bauskas slimnīca, Ivetas Grigaļūnes ģimenes ārsta un arodveselības un arodslimību ārsta prakse, Santas Gulbes ģimenes ārsta prakse, Iecavas veselības centrs, Ilzes Kukutes ģimenes ārsta prakse, Intas Lagzdiņas ģimenes ārsta prakse un SIA «Mentamed».
Dažāda aprūpe mājās
Svarīgi nejaukt un atšķirt Latvijas Sarkanā Krusta piedāvāto aprūpi mājās, kas nozīmē palīdzību veciem cilvēkiem, kuri paši nespēj sevi aprūpēt; cilvēkiem, kuriem slimības laikā vai atveseļošanās periodā ir grūtības veikt ikdienas mājas darbus; bērniem vai pieaugušajiem, kuriem ir garīga vai fiziska rakstura traucējumi un kas paši sevi nespēj aprūpēt; cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tā nav medicīniskā aprūpe, bet vairāk palīdzība sevis apkopšanā vai mājas soļa veikšanā. «Tā ir pamatvajadzību nodrošināšana – siltums, ēdiens, mājoklis,» skaidro Justīne Loginova, Latvijas Sarkanā Krusta pārstāve, kas Bauskas novadā atbild par aprūpi mājās.
Lai cik liela būtu ģimenes vienotība, draudzība un mīlestība, aprūpējot savu tuvinieku, ir jābūt zināšanām, ko un kā darīt, lai nekaitētu pacientam, tādēļ medicīnisko aprūpi mājās sniedz profesionālas un sertificētas māsas. Šāda iespēja pacientiem pienākas medicīnisku indikāciju dēļ tad, kad viņi paši nespēj ierasties ārstniecības iestādē, ir hroniski pārvietošanās traucējumi vai pēc traumas. Pārsvarā gan tie esot guloši pacienti vai tādi, kuriem tuvinieki ārzemēs. Tās ir, piemēram, šādas procedūras – injekcijas, venozās sistēmas un pārsiešanas, ārsta nozīmēto medikamentu salikšana īpašos penālīšos, piederīgo apmācīšana, kā pareizi kopt un aprūpēt smagi slimu pacientu. Turklāt slimnieka ievietošana aprūpes nodaļā iznāktu dārgāka, ja cilvēkam vajadzīga tikai aptuveni 30 – 60 minūšu ilga medicīniska palīdzība ikdienā, «Bauskas Dzīvei» tikšanās reizē skaidroja viena no pakalpojuma sniedzējām – SIA «Mentamed» un tās pārstāve Dace Valbe, veselības aprūpes mājās koordinatore.
Atvieglo dzīvi
D. Valbe stāsta, ka pašlaik Bauskas novadā medicīnisko aprūpi mājās nodrošina uzņēmuma darbiniece baušķeniece Anita Salduma, medicīnas māsa ar pieredzi. Mediķes lielākoties strādā vairākās darbavietās, un nebūt nav viegli atrast darbinieku. Pirms pāris gadiem Bauskas iedzīvotāju pastkastītēs izplatīta informācija par medicīniskās aprūpes mājās pakalpojumu, tika zvanīts arī ģimenes ārstiem, bet daudzi atbildējuši, ka neesot tādu pacientu. Lai veiktu medicīnisko aprūpi mājās, medikamentiem ir jābūt pašam pacientam, arī, piemēram, brūču pārsiešanas ziedei, savukārt pārsienamie materiāli, šprices, dezinfekcijas līdzekļi, katetri ir līdzi uzņēmuma māsiņai.
Medmāsa šo pakalpojumu sniedz tikai Bauskā, skaidro D. Valbe. Apmeklējuma reižu skaits ir atkarīgs no pacienta veselības stāvokļa, tās var būt desmit reizes vai neprognozēts ilgums konkrētu diagnožu gadījumā. Piemēram, stomas jeb ķirurģiski izveidotas atveres, kas savieno dobu orgānu ar ārējo vidi, apkopšanai paredzētas piecas reizes. Medmāsa sazinās, sadarbojas ar ģimenes ārstu. Citreiz redzams, ka vajadzīgs sociālā dienesta aprūpētājs, tad mudina tuviniekus sazināties un noskaidrot iespējas. Tomēr aprūpētājs var iedot ārsta nozīmētās zāles, bet, piemēram, nedrīkst veikt injekcijas. Jāsaprot, kāda tieši palīdzība ir nepieciešama pacientam. Nereti medmāsai nākas risināt sociālas lietas, viņa arī sazinās ar tuviniekiem.
Apmierināti pacienti un mediķi
Lai saņemtu medicīnisko aprūpi mājās, ir vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums un veicamo manipulāciju saraksts, to regularitāte. Pēc noteikta laika, biežākais – mēneša, māsiņa raksta, vai pacientam ir uzlabojumi, bez dinamikas vai pasliktinājums. Epikrīzē var minēt arī to, ja slimnieks nesadarbojas. Ja ir sliktāk, var nomainīt māsu, var stacionēt pacientu, piemēram, čūlu, izgulējumu gadījumā, var izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādi. Arī ģimenes ārsts var atnākt mājas vizītē un izvērtēt, kāpēc nav uzlabojumu. «Medmāsa ir kā starpnieks, kas ģimenes ārstam ziņo par pacienta veselības stāvokļa izmaiņām. Jā, pašlaik veselības aprūpes budžets ir mazs, bet šajā jomā var saņemt palīdzību, tālab ir svarīgi zināt par šīm iespējām,» uzsver D. Valbe.
Pašlaik māsiņai Bauskas novadā aprūpē ir vairāki pacienti. Šajā jomā veiksmīga sadarbība bijusi ar ģimenes ārstes Marijas Bosko praksi, dakteres Ārijas Zirnes, Sandras Lapsas-Ārentes, Ivetas Grigaļūnes, Inesas Zaderņukas praksi.
«Bauskas Dzīve» sazinājās ar ģimenes ārstes Marijas Bosko praksi. Dakteres atvaļinājuma laikā sadarbību ar medicīniskās aprūpes mājās pakalpojuma sniedzējiem raksturoja ārsta palīdze Ausma Zunde: «Mēs praksē esam izmatojuši SIA «Mentamed» un TNP medicīniskās aprūpes mājās pakalpojumus. Gan māsiņa Anita, gan Una ir jaukas, zinošas profesionāles. No marta tie ir bijuši kopskaitā seši pacienti Bauskā, Codes un Īslīces pagastā, kad bija vajadzīgas injekcijas, bija trofiskās čūlas. Tas ir valsts apmaksāts pakalpojums, kas mums atvieglo darbu, esam apmierinātas, arī pacienti ir priecīgi.» ◆
UZZIŅAI
Valsts apmaksāta veselības aprūpe mājās
● Pacients veselības aprūpes pakalpojumus savā dzīvesvietā var saņemt, ja viņam ir nepieciešama pastāvīga ambulatora ārstnieciskā palīdzība, bet medicīnisku indikāciju dēļ viņš pats nespēj ierasties ārstniecības iestādē. Pakalpojuma saņemšanai pacientam nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums vai stacionārās ārstniecības iestādes nosūtījums (pēc izrakstīšanas no slimnīcas).
● Pakalpojums ir pieejams pacientiem ar šādām diagnozēm: insulīna atkarīgs cukura diabēts, insulīna neatkarīgs cukura diabēts, pacienti ar izgulējumiem, ar kustību traucējumiem pēc dažādām operācijām, ar cerebrālo trieku un citiem paralītiskiem sindromiem, pacientiem ar sirds mazspēju, ar ļaundabīgiem audzējiem, ar psihiskiem traucējumiem.
● Izrakstot pacientu no stacionāra pēc operācijas, viņš piecas dienas mājās var saņemt medicīnisko aprūpi šuvju un brūces kopšanai. Piektajā dienā pacients vēršas pie ģimenes ārsta, kurš izlemj par nepieciešamību turpināt vai pārtraukt aprūpi. Terapeitisks pacients pakalpojumu var saņemt līdz 30 dienām, arī šajā gadījumā ģimenes ārsts pēc veselības stāvokļa novērtēšanas dod atzinumu par aprūpes turpināšanu vai pārtraukšanu. Pacientam par šo pakalpojumu nav jāmaksā pacienta iemaksa, jo šo pakalpojumu pilnībā apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem, pacientam vienīgi jāiegādājas nepieciešamie medikamenti.
● Kvalificētas medmāsas veiks ārstu nozīmētās medicīniskās manipulācijas: injekcijas (muskulī, vēnā); infūzijas (sistēmas); pārsiešanas; izgulējumu kopšanu un profilaksi; enterālo barošanu caur zondi; mākslīgās atveres aprūpi u. c.
AVOTS: SIA «MENTAMED» SNIEGTA INFORMĀCIJA.
Foto:pixabay.com
Reklāma