Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Par pieminekļa Vecsaulē novākšanu – dažādi viedokļi

Daļa Vecsaules pagasta iedzīvotāju «Bauskas Dzīvei» pauduši, ka būtu jādemontē okupantu piemineklis, kas uzstādīts savulaik pagastā, iepretī Vecsaules pamatskolai. Citi savukārt nedomā, ka to vajadzētu novākt, jo tur iekalti bojā gājušo vecsauliešu vārdi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada domes deputāts un vēsturnieks Raitis Ābelnieks «Bauskas Dzīvei» skaidroja: «Šis piemineklis ir jānovāc, jo tas satur okupantu simbolus – ķiveri ar piecstaru zvaigzni un PSRS okupantu terminu «Lielais Tēvijas karš». Ja vecsauliešiem rastos vēlme godināt Otrā pasaules karā kritušos pagasta iedzīvotājus, tad vajadzētu būt konsekventiem, respektīvi, nosaukt visus abās pusēs kritušo vārdus, nevis tikai Sarkanajā armijā dienējušos. Par pieminekļa aizvākšanu atbildīgā ir Bauskas apvienības pārvalde.»

Savukārt Bauskas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska sniedz šādu atbildi: «Piemineklis uzstādīts Vecsaules pagasta iedzīvotājiem, kuri krituši karā un kuru apbedīšanas vietas lielai daļai nav zināmas, tajā iekalti viņu vārdi, līdz ar to šis piemineklis būtu pielīdzināms kapakmenim un nebūtu demontējams. Tā uzstādīšanu savulaik organizējis bijušais Vecsaules pamatskolas pedagogs Māris Bērziņš. Pieļauju, ka būtu iespējams elementus piemineklī pārveidot, novācot okupantu simbolus.»

Foto: Raitis Ābelnieks

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (16)

 1. Jā, vari savā aprobežotībā domāt, ka esmu slims, jo man reāli traucē un tracina visas tās zvaigznes, padomijas un russkij mir simboli! Traucē līdz pilnīgam riebumam, zinot, ko tā padomija darīja Latvijā, ko dara russkij mir šobrīd Ukrainā un kā to visu atbalsta vietējie kremlini, kas dzīvo Latvijā, ko tik ļoti neieredz, bet nez kāpēc nedodās dzīvot uz to kremļa bandītu radīto raššu-paraššu!!!

  21
  13
 2. Domāt ka tie kritušie labprāt gāja tajā armijā , paņēma gan krievu gan vācu armijās. Lieciet mieru mirušajiem jo tie nevar pretoties.

  34
  5
 3. Pieminekļu apgānītāji un nozombētie urrāpatrioti nevar rimties , simboli viņiem traucē , bija karš , un tie , kuri karoja , jo pasaules varenie noorganizēja karu , nevarēja zināt kā pagriezīsies vēstures notikumi un notiks ietekmes dalīšana .

  21
  12
 4. Nedomāju, ka kritušajiem karavīriem tika dota iespēja izvēlēties – doties karā vai nē, karot vācu vai krievu pusē…..Tā laikam izteikties tikai spēj cilvēki, kuru tuvinieki nav karā gājuši bojā, citkārt – diezin vai paustu šādu viedokli.

  32
  4
 5. Nav runa par kritušajiem, ir runa par zvaigznēm un citiem simboliem, kas man, “nozombētajam urrāpatriotam”, traucē līdz pilnīgam riebumam!!! Tāpat kā visi kremļa noziedzību attaisnotāji un atbalstītāji!!! Lūk, tā!!!

  10
  10
 6. Ko piesienas pieminekļiem aizvaks mēs labāk dzīvosim 😠stulbums kalngalā.peksni lielākā daļa baigie patrioti 😠

  12
  11
 7. Ja būtu piemineklis vācu pusē kritišajiem ar svastiku, tad gam kremlini aurotu kā negudri par “nacisma slavināšanu” un tad būtu pie vienas vietas kara laikā kritušie!!! Vai nav jau pieredzēts?

  11
  7
 8. Ir runa attieksmi pret noziedzīgo padomiju un russkij mir, nevis par to kā labāk vai sliktāk dzīvosim!!! Nevajag jaukt mušas ar kotletēm!!!

  12
  8
 9. Ir jau labi dzīvot (labāk vai sliktāk) mierīgā Latvijā, sūkstīties par to, cik slikti te ir dzīvot, un nezināt par visām tām zvērībām, ko ar zvaigzni kā simbolu šeit pastrādāja nolādētie atbrīvotāji, vai šodien tie paši mantinieki ar z kā simbolu dara Ukrainā un atklāti snaikstās gar Latviju, kur viņiem nacisti rādās noziedzīgajos murgos!

  14
  6
 10. vien Vasiļauskai vajadzētu vismaz ielāgot, ka kapakmeņus uzstāda kapos, nevis ciematu centros, pie skolām, lai jaunajai paaudzei dotu zināmas ievirzes domāšanā. Ja jau novada nauda ir, tad vajadzētu šo vecsauliešu piemiņai vēl turpat mūžīgo uguni iekurt, pilnam komplektam. Vismaz jaunāko klašu skolēniem būtu interesanti…

  7
  9
 11. šo pieminekli pārvietot uz tuvāko kapsētu un smuki novietot kādā tukšā stūrītī?

  9
  2
 12. Šim komentāram vēl varētu piekrist un piebilst, ka Ābelnieks kā vēsturnieks varētu palīdzēt Vecsaules iedzīvotājiem ar otrā pusē karojušo vecsauliešu vārdu un likteņu izzināšanu. Bet Ābelnieka kunga paskaidrojumi 13.jūnija laikrakstā šķiet dīvaini priekš vēsturnieka,kurš citus aicina būt objektīviem. 1.patiesībā sarunu varētu beigt pēc vēsturnieka teikuma par akmenī kalto vecsauliešu vārdiem: “‘Šo kritušo karavīru dzīvesstāstus neesmu pētījis…” Vēsturnieks nav veicis savu tiešo pienākumu, bet iesaistās politiskās akcijās. Par ko te runāt? 2. “Kas par to būtu sakāms patiesiem Latvijas patriotiem-tiem Vecsaules pagasta nacionālajiem partizāniem, viņu ģimenes locekļiem un atbalstītājiem, kuri krita no okupantu lodēm, nonāca cietumos, spaidu darbu nometnēs un izsūtījuma vietās?”Nopietni? Patiesie Latvijas patrioti ir tikai tie, kas karoja vācu pusē? Domāju vēsturniekam ir lieliski zināms, ka visas piesauktās vardarbības formas piekopas abas okupācijas varas un no abām vienādi cieta latvieši, kas tām nevēlējās pakļauties. Un vienas vai otras okupācijas varas pusē latvieši nonāca katrs savu, bet līdzīgu iemeslu dēļ-pārliecība, bailes, naids pret otru pusi. Ja gribam būt objektīvi, tas jāatzīst. Vismaz profesionālam vēsturniekam. Citādi sanāk, ka viena okupācijas vara tiek attaisnota. Vai tā tas ir domāts? 3. Rindiņa rosina pārdomas? Kā teica kāds gudrs cilvēks kādā diskusijā par pieminekļu nojaukšanas tēmu -Tāda ir pieminekļu funkcija-likt cilvēkus aizdomāties. Abās pusēs karojošo vārdus salikt uz viena akmens? Kāpēc? Viņi atradās pretējās pusēs! Kāpēc mēs gribam noklusēt šo vēstures faktu? Kā kaut ko tādu var piedāvāt vēsturnieks? Šodien mēs vēlamies izdzēst no piemiņas šodienas politiskai konjunktūrai nevēlamos faktus. Ar ko esam labāki par nonievāto okupācijas varu, kas izcēla tikai sev izdevīgās vēstures epizodes? ” “Pūt vējīņi!” vienāds šķietas tiem, kas abās pusēs ļimst. Divas laivas stāv uz vietas un pat varbūt arī grimst.” Lūk šos Ojāra Vācieša joprojām aktuālos vārdus es vēlētos redzētus izkaltus akmenī, kurā būtu iegravēti abās pusēs karojušo novadnieku vārdi zem attiecīgo varu raksturojošās simbolikas. Lai paaudžu paaudzēs būtu skaidri redzams šis vēstures traģisms. Lai liktu aizdomāties tos, kas skatīsies uz šo akmeni. Lai raisītu smagas pārdomas! Lai saprastu, cik sarežģīti tas viss ir bijis! Nevis noklusēt, aizmirst, pielāgot attiecīgā laika politiskajām prasībām.

  4
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.