Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pasaulslavens blokflautas virtuozs pieskandina Iecavas luterāņu dievnamu

22. augusta vakarā Iecavas evaņģēliski luteriskā baznīca bija piepildīta ar senās mūzikas atmosfēru. Te norisinājās pirmā baroka mūzikas diena Iecavā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākuma pirmajā daļā klausītājiem bija iespēja būt klātesošiem koncertprogrammas «Telemann in the tavern. Baroks satiek folkmūziku II» publiskajā mēģinājumā. Koncertprogrammu, kuru atskaņoja senās mūzikas ansamblis «I Zefirelli» no Vācijas, ar dažādām instrumentu spēles tehnikām un frāzējumiem, pat intervālu lielumu, kādi tie bija konkrētu skaņdarbu rašanās laikā, pilnveidoja pasaules virtuozākais blokflautists Ēriks Bosgrāfs no Nīderlandes.

Sākotnēji klausītājiem šāds formāts šķita neierasts, bet pasākuma gaitā bija skaidri saredzams mērķa rezultāts – no plūdenas melodijas tika uzburta īpaša tēlainība, nodrošinot baroka mūzikas smalki niansētā skanējuma uztveri. Klausītāji varēja baudīt autentisku baroka laika instrumentu skanējumu – Luīze Katenhūzena (blokflauta), Marija Karrasko Hila (baroka vijole), Jākobs Kuhenbuhs (baroka čells, viola da gamba), Tobiass Tīce (lauta, baroka ģitāra), Jeroens Finke (perkusijas, baritons), Tilmans Albrehts (klavesīns). Mūziķi ar 18. gadsimta komponistu Georgu Filipu Tēlemani klausītājus «aizveda» uz Hamburgu ap 1730. gadu, ilustrējot plašu emociju spektru, – no viegliem deju ritmiem līdz cunami. Baritona Jeroena Finkes aizkustinošais mīlas dziedājums bija kā rozīnīte instrumentālajai mūzikai.

Vācijas senās mūzikas ansamblis «I Zefirelli» izvēlēts dalībai «Radošās Eiropas» rezidenču programmā «EEEMERGING+», kas atbalsta labākos Eiropas jaunās paaudzes senās mūzikas ansambļus. No 17. augusta rezidējot Zvārtavas pilī, ansamblis izstrādāja koncertprogrammu, kuras publiskais mēģinājums notika Iecavā pirms uzstāšanās Mazajā ģildē Rīgā. FOTO – Arta Riekstiņa

Klausītāja Aldona Gaveika atzīst, ka baroka mūzika viņai ir mīļākais mūzikas žanrs, bet pat prasmīgai lietpratējai bija pārsteigums uzzināt, ka klavesīns var spēlēt lautas reģistrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ansambļa mūziķi savukārt sajūsminājās par dievnama zāli, kur, pateicoties noformējuma elementiem, tiešām tika radīta baroka laika atmosfēra.

Pasākuma otrajā daļā klausītāji baudīja aizrautīgā blokflautas virtuoza Ērika Bosgrāfa solo koncertu – «What shall we do tonight?». Viens mūziķis – 10 blokflautas, kas pārliecinoši ilustrēja savu profesionalitāti, ļaujot klausītājam izbaudīt tik dažādas blokflautas tembrālās pārvērtības, un pavēra iespēju ļauties garīgajai meditācijai ar komponista Jākoba van Eika iztēles bagāto mūziku.

ĒRIKS BOSGRĀFS Iecavas baznīcā viesojas jau otro reizi. Viņš gan vadīja meistarklasi ansamblim, gan pats sniedza koncertu. FOTO – MĀRIS KUPČS

Ēriks Bosgrāfs Iecavas baznīcā viesojas jau otro reizi. Pirmā reize bija pagājušā gadā, kad viņš bija koučs itāļu senās mūzikas ansamblim «filoBarocco», kas koncertēja šeit.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pērn pamanīju, ka Iecavas baznīcā ir ļoti jauka atmosfēra, publika ļoti ieinteresēta. Man iespaidīgi šķiet arī baznīcas kapi. Redzēju saulrieta gaismas starus, kas maģiski spīdēja. Esmu apstaigājis arī tuvāko apkārtni – līdz upītei. Skaisti! Nedaudz kaitinošs liekas ielas troksnis, bet ir svarīgi veidot fokusu uz publiku, nevis uzstāties tikai Ņujorkā. Man ir svarīgi veidot koncertus tur, kur parasti tādu nav. Es nāku no Amsterdamas ziemeļu daļas lauku reģiona, tāpēc izprotu to dzīves stilu. Man ļoti patīk Latvijā, pat apsvēru iespēju iegādāties šeit dzīvokli,» atklāj Ē. Bosgrāfs.

Lielākais koncerts māksliniekam bijis Marokas karalienei, kuru apmeklēja ap 20 000 klausītāju, bet koncertējis arī vienam cilvēkam.

«Mākslinieks ļoti profesionāls un tehnisks. Savu instrumentu pārvalda tiešām izcili. Repertuārs izvēlēts tā, lai klausītāju pamatīgi iepazīstinātu ar baroka laika mūziku un izteiksmīgi atspoguļotu dažādu blokflautu skanējumus. Zemo tembru blokflautas klausītājiem iepatikās vislabāk. Baznīcā silti, jauki un omulīgi. Prieks, ka Iecavā ir iespēja apmeklēt šāda veida koncertus,» savās izjūtās dalās klausītāja Baiba Kuzmina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iecavas draudze ir ļoti lepna par šo brīnumaino iespēju uzņemt pasaules slavenus māksliniekus, ir priecīga par klausītāju un mākslinieku gandarījumu un ir pateicīga Mārim Kupčam un Laurai Šarovai par mākslinieku piesaistīšanu un Bauskas novada pašvaldībai par finansiālu atbalstu.

Teksts: Dace Pundiņa

Foto: Māris Kupčs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.