Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pašvaldība NĪN maksāšanas paziņojumus aicina saņemt elektroniski

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksāšanas paziņojuma sagatavošana un nosūtīšana pa pastu fiziskām personām Latvijas pašvaldībām gadā izmaksā vairāk kā miljonu eiro, liecina SIA “ZZ Dats” veiktie aprēķini. Šo summu katru gadu varētu ietaupīt pašvaldību budžetā un izmantot lietderīgāk, ja vismaz 80% NĪN maksātāju – fizisko personu pieteiktos maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski, pārliecināts SIA “ZZ Dats” direktors Edžus Žeiris.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šajā digitālajā laikā vairums NĪN maksāšanas paziņojumu diemžēl aizvien tiek saņemti pastkastītē, kas, salīdzinājumā ar elektroniski nosūtītu maksāšanas paziņojumu, pašvaldībām nozīmē papildu izmaksas tā sagatavošanā, drukāšanā un izsūtīšanā pa pastu. Nepilni 15 tūkstoši maksāšanas paziņojumu aploksnē tiek nosūtīti nodokļa maksātājiem uz ārzemēm, kas pašvaldībām izmaksā vēl dārgāk. Tā iedzīvotāju daļa, kurai fiziski nav iespējams šo paziņojumu saņemt elektroniskā veidā, ir salīdzinoši neliela, jo digitālā pratība aizvadītajos gados, īpaši pandēmijas laikā, ir ievērojami palielinājusies, piemēram, arī gados vecāko iedzīvotāju vidū,” teic E. Žeiris.

Viņš atzinīgi novērtē iespēju, ka oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese, uz kuru automātiski tiks saņemti NĪN maksāšanas paziņojumi, no 2023.gada 1.janvāra būs obligāta visām juridiskajām personām, tā praktiski pilnībā izslēdzot šai grupai adresēto NĪN maksāšanas paziņojumu nosūtīšanu aploksnē.

2022.gada astoņos mēnešos ir sagatavoti 1 127 717 NĪN maksāšanas paziņojumi fiziskām personām un 61 249 – juridiskām personām. Vairāk kā 70% no NĪN maksātājiem – fiziskām personām to saņem drukātā veidā – Latvijas adresē šo paziņojumu pa pastu saņem 785 306 (69,6%) fiziskās personas, bet vēl 14 549 pa pastu ārzemēs (1,3%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Labākie rādītāji NĪN maksāšanas paziņojumu saņemšanā elektroniskā veidā novadu pašvaldību griezumā ir Ogres novada pašvaldībai (nepilni 44% fizisko person saņem NĪN maksāšanas paziņojumus elektroniski), valstspilsētu griezumā Rīgas valstspilsētai (29%), Pierīgas pašvaldību starpā Ādažu novada pašvaldībai (44%). Taču ir pašvaldības, kurās tikai nedaudz vairāk kā 10% NĪN maksāšanas paziņojumi tiek nosūtīti fiziskām personām elektroniski.

Bauskas novada domē informēja, ka pašvaldībā šogad līdz 16. septembrim sagatavoti un izdrukāti 13 500 nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksāšanas paziņojumi, savukārt elektroniskā formā sagatavoti 17 170 paziņojumi. Pašvaldībā akcentēja, ka papīra formātā sagatavotie paziņojumi nenorāda faktiski pa pastu nosūtīto vēstuļu skaitu, jo paziņojums tiek sagatavots nevis personai, bet katram īpašumam atsevišķi. Proti, ja personai novadā pieder vairāki īpašumi – vairāki zemesgabali, dzīvokļi, mazdārziņi u. tml., tad vienā aploksnē tiek salikti visi šai personai paredzētie maksāšanas paziņojumi.

«Diemžēl nav pieejami vienoti dati par visiem tiem pasta pakalpojumiem, kas saistīti tieši ar NĪN maksāšanas paziņojumiem, jo situācija pa teritorijām ir atšķirīga. Piemēram, Bauskas apvienības pārvalde jeb bijušais Bauskas novads maksāšanas paziņojumu par NĪN 2022. gadam nosūtīšanai pa pastu ir iztērējusi 7734,89 eiro, izmantojot ārējo pakalpojumu sniedzēju. Vecumnieku apvienības pārvaldē pa pastu izsūtītas aptuveni 3500 vēstules ar aptuveno kopējo summu 2740 eiro. NĪN paziņojumi uz e-pastiem izsūtīti aptuveni 2620. Skaitļi ir noapaļoti, jo NĪN maksājuma paziņojumi tiek izsūtīti ne tikai gada sākumā, bet tie ik pa laikam tiek izsūtīti pie izmaiņām vai citu iemeslu dēļ. Lai apkopotu informāciju arī par pārējās apvienību pārvaldēs sagatavotajiem paziņojumiem, izdalot vēl nosūtītos uz ārzemēm, nepieciešams ilgāks manuāls skaitīšanas darbs,» skaidroja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai būtu iespēja maksāšanas paziņojumus nosūtīt adresātam elektroniski, nodokļu maksātājam pašvaldībai jāpaziņo sava e-pasta adrese vai arī jāreģistrē e-adrese.

Novada domē norādīja, ka likuma «Par nekustamā īpašuma nodokli» 9. panta pirmā primdaļa noteic, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksātājam – juridiskajai personai – ir pienākums mēneša laikā no nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas pienākuma rašanās brīža turpmākajai saziņai ar nodokļu administrāciju paziņot pašvaldībai savu elektroniskā pasta adresi.

Pašvaldības darbinieki gan mutiski, gan ar rakstiskiem paziņojumiem regulāri atgādina klientiem un aicina norādīt savu e-pasta adresi ātrākai saziņai, kas arī ļautu netērēt līdzekļus pasta pakalpojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trīs soļi, lai pieteiktos NĪN maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski:

  1. Nekustamā īpašuma īpašniekam portālā epakalpojumi.lv nepieciešams autentificēties izmantojot interneta banku vai elektroniskā paraksta rīku.
  2. Sadaļā “Nekustamais īpašums” – “E-pasta un SMS pieteikums” nepieciešams norādīt pašvaldību, e-pasta adresi un mobilā tālruņa numuru. Norādot mobilā tālruņa numuru, ir iespējams pieteikties atgādinājumiem par NĪN samaksas termiņa tuvošanos.
  3. Apstiprināt ievadītās e-pasta adreses pareizību, atverot saiti saņemtajā e-pasta adreses apstiprināšanas paziņojumā.

Ja īpašniekam nav elektronisku autentifikācijas līdzekļu, iesniegumu NĪN maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski var aizpildīt Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros un bibliotēkās.

Jāņem vērā, ja pieder vairāki īpašumi dažādās pašvaldībās, katrai pašvaldībai iesniegums jāsniedz atsevišķi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Nav pat zināms vai vispār varēs vēl interneta pieslēgumu atļauties kuram cena patstāvīgi pieaug.Tā ka turpiniet sūtīt pa pastu liekēžu bars.

    9
    2
  2. Vai tad katrai tantītei un onkulītim ir e-pasts , kaut kā neticās , un nav te ko atkal atsaukties uz bērniem un mazbērniem, rēķins jāsūta īpašniekam, ne tā radiem . Vēstule ir dokuments, bet e-pasts , lai kļūtu dokuments, ir jāizdrukā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.