Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pēdējās dienas var nobalsot, vai Bauskā nepieciešams murālis par tēmu “Vardarbība pret sievietēm”

Līdz svētdienai, 10. decembrim, savu nostāju – vai pilsētā nepieciešams murālis par tēmu “Vardarbība pret sievietēm”- var izteikt, balsojot mobilajā lietotnē „Bauskas novads” – sadaļā “Aptaujas”. Līdz sestdienas, 9. decembra rītam, aptauju bija aizpildījuši 36 dalībnieki un vairākums atbalstījuši šāda murāļa izveidi Bauskas pilsētā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļā paskaidroja, ka aptauja būs viens no kritērijiem, pēc kura tiks pieņemts lēmums. “Šis jautājums ir tikai ideju līmenī, vispirms pašvaldībai noskaidrojot sabiedrības viedokli – vajag vai nevajag. Attiecīgi no šī balsojuma, tik virzīts tālākais process – vietas izvēle, ja lēmums būs pozitīvs. Pašvaldības līdzfinansējums šajā gadījumā nav nepieciešams,” paskaidroja pašvaldībā.

Jau vēstījām, ka biedrība „Latvian Association for Youth Activists” (LAYA) Bauskas novada pašvaldībai rosina kopīgu sadarbību – izveidot Bauskas pilsētā murāli jeb sienas gleznojumu pilsētvidē par tēmu -vardarbība pret sievietēm.

Biedrības “Latvian Association for Youth Activists” valdes priekšsēdētāja Marija Groza atklāja, ka apzinātas vairākas Latvijas pašvaldības, lai noskaidrotu interesi iesaistīties sienas gleznojuma realizēšanā. “Sazinājāmies ar Bauskas novada pašvaldību, jo Bauska ir pilsēta, kas bieži vien tiek apmeklēta, dodoties ceļā uz Lietuvu vai Poliju, tādēļ lēmām par pilsētas atbilstību gan projekta konceptam, gan nosaukumam,” skaidroja M. Groza.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa norādīja, ka murālis tiks radīts projekta “Sisterhood Pathways” ietvaros, kas tiek realizēts ar Baltijas jūras valstu padomes piešķirto līdzfinansējumu. Projekta partnerorganizācijas ir “Active Youth” (Lietuva), “Latvian Association for Youth Activists” (Latvija) un “Diversity Hub” (Polija). Identisks murālis tiks veidots vienā izvēlētā pilsētā katrā no dalībvalstīm. Kā projekta māksliniece ir izvēlēta Egle Narbutaite.

M. Groza norādīja, ka šobrīd noris sienas gleznojuma skices un vizuālā koncepta izveide, kas tiks īstenota tikai pēc partnerorganizāciju un izvēlēto pašvaldību apstiprināšanas. Plānotais sienas gleznojuma izmērs ir 15 kvadrātmetri, un to ir paredzēts realizēt 2024. gada pavasarī. Konkrētas projekta izmaksas būs zināmas tikai tad, kad sāksies nākamais posms, proti, murāļa skices apstiprināšana, materiālu īre un iegāde. Materiāli, kas nepieciešami darba veikšanai, tiks segti no projektam piešķirtā līdzfinansējuma.

Pagaidām nav identificēta konkrēta murāļa atrašanās vieta Bauskā, tomēr šajā jautājumā organizācija cer uz Bauskas novada pašvaldības atbalstu. Iecerēts, ka sienas gleznojumā tiks iekļauts QR kods, kas ļaus skatītājiem iepazīties ar partnerorganizāciju veiktajiem pētījumiem par vardarbību pret sievietēm Latvijā, Lietuvā un Polijā. Projekta ietvaros veiktais pētījums, kopā ar krīzes centru darbinieku un cietušo sieviešu intervijām tiks apkopots rokasgrāmatā. Tāpat, Latvijā paredzēts rīkot divus bezmaksas tiešsaistes seminārus, kuros varēs piedalīties ikviens interesents.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Uzskatām, ka murāļa izveide un projekts kopumā ir nozīmīgs un nepieciešams solis sabiedrības uzmanības pievēršanā vardarbībai, kas ikdienā tiek vērsta pret sievietēm. Saskaņā ar pētījumu, kas tika veikts, īstenojot projekta pieteikumu, katra trešā sieviete kopš 15 gadu vecuma ir piedzīvojusi fizisku un/vai seksuālu vardarbību, un tikai 14% cietušo ir ziņojušas policijai par smagākajiem partneru vardarbības gadījumiem, bet vien 13% ir informējušas par smagākajiem ar partneriem nesaistītiem vardarbības gadījumiem. Covid-19 pandēmijas laikā piedzīvotā izolēšanās no sabiedrības situāciju ir būtiski pasliktinājusi, jo, atsaucoties uz Lietuvas partnerorganizācijas sniegtajām ziņām, tas ilgstoši liedza daudzām sievietēm, kas cieš no dzīvesbiedra varmācības rast drošu patvērumu.

Statistika ir tiešām satraucoša, bet mēs uzskatām, ka izpratnes veicināšana un diskusiju veidošana sabiedrībā ir būtiski soļi, lai novērstu vardarbību pret sievietēm un ar to saistītās sekas. Realizējot projektu, ceram arī iedrošināt sievietes, kas šobrīd cieš no vardarbības, meklēt palīdzību, gan vēršoties policijā, gan krīzes centros un biedrībās, kas sniedz atbalstu. Tāpat jāmin, ka liela nozīme vardarbības novēršanā pret sievietēm ir līdzcilvēkiem, jo ne vienmēr cietušās ir spējīgas pašu spēkiem meklēt palīdzību un izeju no situācijas,” teic M. Groza.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (24)

 1. Kāpēc nevar uzstādīt Dievietes Freijas (saukta arī par Dievieti Vanadisu) elku? Dieviete Freija ir pret vardarbību pret sievietēm.

  1
  3
 2. Ja visi tic domes patstāvīgai lēmumu pieņemšanai, tad parsvars balsojumā, ka nevajag būtu interesantāks. Tad tik tiešām varētu runāt par demokrātijas samazināšanos valstī. Iesaku visiem nobalsot

 3. Nevajag sarežģīt vienkāršas lietas. Ja grib to karikatūru,lai par to nobalso 50,sliktākajā variantā 30% ,novada(var pat tikai pilsētas) iedzīvotāju un tad ir skaidrs viedoklis. Nevis balsošanā piedalās 18 cilvēki,no tiem 14 plakāta uzstādītgribētāji.

  17
 4. Kur dome vāc parakstus pret parneratiecību (izmaiņas notariālajā) likumu? Tur pat var vākt viedokļus par/pret sienas lustrāciju.

 5. Var arī notroļļot vietējās baznīcas un uz sienas lielformāta drukā nopublicēt visas naida runas pret sievietēm, kas atrodamas Bībelē. Ar satīrisku mirkļbirku “Bībele māca”.

  5
  4
 6. Var jau mālēt un ideja pati nav slikta, tik tas konkrētais izvēlētais “murālis” ir baigi neglīts. Tā sieviete, kas tur gulšņā ar lūpām uzpumpētām, briesmīgi, kauns.. Vajadzēja vairāk piedāvātos variantus un māksliniekus, būtu pie viena konkurss, papildus uzmanība un tad balsot. Nevis kā komunismā tikai viena izvēle, re te jums būs un viss.

  15
  1
 7. ja vien…, ja vien šo murāli uzgleznotu nevis uz kaut kāda šķūnīša vai noplukušas ēkas sienas, bet visā četru stāvu augstumā uz pelēkās mājas Uzvaras ielā “aklās” sienas blakus parādes durvīm. Tur, kur iepriekšējā vara pirms Oktobra un Pirmā maija svētkiem izkāra savu ideoloģiju slavinošos plakātus.

  16
 8. ja tavā galvā smadzeņu būtu vairāk kā vistai, kura kašājas un knābā visu kas pagadās, tad sapratu, ka tavs un citos mēdijos publicētas tikai tāda “moderna” reliģija vien ir, reliģija, ko ne jau tu pats izdomāji, bet tavās smadzenēs to “ieborēja” cits, kam tu esi vien “noderīgais idiots”

  5
  2
 9. Ja murālis būs tāds pats kā K.Brektes uz mājas sienas Tērbatas ielā Rīgā tad nē!

  5
  1
 10. līdz ar murāļa uzgleznošanu uz “pelēkās mājas” sienas nošautu “divus zaķus”, aizziestu plaisas uz tās un domes iemītniekiem radītu patīkamas izjūtas, ko dod patiesas rūpes par sievietēm, domes darbiniecēm.

  13
 11. Lai šādai aptaujai būtu jēga un tā nepaliktu par izsmieklu, tad tai jāpakļaujas kādiem elementāriem noteikumiem līdzīgi kā vēlēšanām – jāpiedalās NOTEIKTAM dalībnieku skaitam, un tad skatās, kuru ir vairāk, bet mūsu novadā jau viss notiek kā trešās pasaules valstī vai arī kā Krievijā – balso par ko gribi, bet vienalga visvairāk balsu būs putinam.Nevar , ja cilvēkam ir veselīga domāšana , būt tāds variants, ka nobalso tikai viens cilvēks un tas pats arī uzvar. Bet, ja pietiek jau tikai ar vienu balsi, tad kaut kas jau nav kārtībā ar aptaujas organizatoriem un tas stipri ož pēc diktatūras. Katrai aptaujai jābūt nolikumam, pamatojumam , pēc kādiem noteikumiem to organizē ,citādi ….. nu saprotiet paši…… Tā visa ir mūsu- nodokļu maksātāju nauda, ko ar vieglu roku uzdāvinās par kaut kādu smērējumu, jo naudas taču mums ir kā vēl nekad, bet novadam no tā kāds labums?

  16
 12. neesi vēl izaudzis no tām “īsbiksēm”, ko savulaik nēsāja Krievijas komunisti- kristīgās reliģijas vietā piedāvājot komunisma reliģiju. Tikai, kur tad tagad tā ir- miljonu smadzenēs iedēstītā komunisma reliģija ar visiem tās ideologiem?

  1
  1
 13. 15:35 Kā tev nagi niez man piešūt komunismu?! Vai! Tu nu esi īsts kristietis. Tavai zināšanai es komunismu un nacismu nosodu kā totalitāras, ciešanas nesošas ideoloģijas. Es esmu pagāns: politeists, daudzdievis. Es atbalstu pagānismu jeb politeismu (daudzdievību) Baltijā. Un jā. Ābramisko sistēmu jeb ābramiskās reliģijas es neatbalstu.

 14. Bībelē ir daudz naida runu pret sievietēm. Īsts ebreju patriarhāts. No dzimumu vienlīdzības Bībelē nav ne smakas. Bet Dieviete Freija ir ne tikai par brīvu mīlestību, bet ir par brīvību kā tādu. Un es domāju Dievietes Freijas elks 4 līdz 5 metru augstumā nesīs sievietēm vairāk brīvības Bauskā nekā kas cits.

  3
  1
 15. Ko sakat, ja strīdu vietā savācam vajadzīgo skaitu, lai pret ir vairāk un varam pēc tam piedāvāt savus variantus? Galu galā, atsakāmies no piedāvātajām idejām un ejam ar savām. Ja dome atsakās, tad varam vērsties ar leģitīmiem iemesliem par atlaišanu.

  8
  2
 16. Ja tevi sit,ko dzīvo ar tādu kropli???…Sievietes nemaz nav tik nevarīgas,ja pašām patīk,pacieš pašas vainīgas.Jo viena daļa baidās palikt vienas, tāpēc pacieš.

  4
  1
 17. es zinu vienu psihiski nelidzsvarotu sievieti, vina daudz lieto alkoholu un sit un spārda savu vīru. Kad vīrs piedzeries vina vinu sit, vins piedzeries nevar aizstaveties,ko tada gadijuma vajag? ari atbalstit sito psihiski nelidzsvaroto?

  4
  1
 18. Ivaram
  Ja mājās notiek dzeršanas.Cieš visi.Arī bērni.Nav jābrīnās,ka bērni izaug par briesmoņiem šādā vidē.
  Karma.Karma.

 19. Murālis, mūlis, murāle, murālists. Kaut kādi helovīnu radinieki. Galvenais ir līdzfinansējums no mūsu kabatām.

 20. Sociālisma laikā plakāti bija smukāki, tajos sievietes bija ar smukām sejām un krūtīm. Trūdošā kapitālisma mēsls ir tas murālis. Ja nav kur likt naudu, tad tā ir jānotriec perversijās, vai ne?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.