Pagājušajā gadā Zemgales reģionā kopā nelaimes gadījumos darbā cieta 308 nodarbinātie, tajā skaitā 48 nodarbinātie guva smagus veselības traucējumus, savukārt 7 nodarbinātie gāja bojā, liecina apkopotā statistika par 2021.gadu.
Lai risinātu situāciju valstī un aktualizētu darba aizsardzības jautājumus, Valsts darba inspekcija (VDI) turpina kampaņu “Esi drošs, ka darbs ir drošs’, organizējot informatīvus pasākumus par darba aizsardzības nozīmīgumu katrā no Latvijas reģioniem. Viens no tiem notika Jelgavā. Zemgales reģionā 2021. gadā tika konstatēti 479 pārkāpumi, bet visā valstī Valsts darba inspekcija konstatētāja 3240. Lielākoties konstatētie pārkāpumi bija saistīti ar darba vides iekšējo uzraudzību, darbinieku apmācību un obligātajām veselības pārbaudēm.
Jāatzīst, ka būt darba devējam šajos apstākļos nav viegli, jo jāspēj ne tikai atbilstoši samaksāt algu vai nokomplektēt štatu darba veikšanai, bet arī rūpēties par to lai, šī darba vide būtu droša, veselībai pēc iespējas mazāk kaitīga un, lai darbinieki aizietu mājās sveiki, veseli pie savām ģimenēm. Valsts darba inspekcija vēlas iesaistīties un to arī dara, lai palīdzētu darba devējiem ne tikai izpildīt normatīvo aktu prasības, bet arī darīt kaut ko vairāk savu darbinieku labbūtības labā.Zemgales reģionālas Valsts darba inspekcijas vecākā inspektore Līga Jansone
SIA “Laflora” darba drošības specialists Viesturs Šulcs norādīja, ka pirms divdesmit gadiem darba aizsardzība kaut kādā veidā bijusi gan, bet tā nebija attīstīta. “Tagad, tas ir nākamais līmenis. Tiek domāts par darba aizsardzību uzņēmumā, par cilvēkiem, un tas ir laikietilpīgs process visu izstrādāt un uzturēt darba kārtībā, jo visu laiku nāk kaut kas jauns un kaut kas mainās,” teic V. Šulcs.
Zemgales reģionālas Valsts darba inspekcijas vecākā inspektore Liene Bundzinska akcentēja, ka, ņemot vērā pandēmijas ietekmi – cilvēki maina darba vietas. “Pēc statistikas, cilvēks, kas letāli cieš nelaimes gadījumā, ir cilvēks no 43 gadiem. Tātad tas nav jauns cilvēks, kas tikko ir beidzis augstskolu, bet viņš jau ir strādājis, iespējams pārkvalificējies un viņam trūkst iemaņu – viņš nezina kā šo darbu darīt,” pieredzē dalās L. Bundzinska.
Saskaņā ar VDI rīcībā esošiem datiem 2021. gadā valstī kopā nelaimes gadījumos darbā cieta 2249 nodarbinātais, tajā skaitā 232 nodarbinātie guva smagus veselības traucējumus, savukārt 32 nodarbinātie gāja bojā. Zemgales reģionā kopā nelaimes gadījumos darbā cieta 308 nodarbinātie, tajā skaitā 48 nodarbinātie guva smagus veselības traucējumus, savukārt septiņi nodarbinātie gāja bojā. Apkopojot kopējos datus par nelaimes gadījumos darbā cietušo skaitu pa nozarēm, secināms, ka nozares, kurās konstatēts vislielākais cietušo skaits Zemgalē ir transporta un loģistikas, būvniecības un lauksaimniecības nozare.
Lai mudinātu uzņēmumus ievērot darba aizsardzības pasākumus, VDI kopā ar sadarbības partneriem īsteno projektu, kura ietvaros uzņēmumiem ir iespēja bez maksas saņemt dažādu atbalstu. Ikviens, kurš vēlas uzzināt vairāk par darba aizsardzību vai pieteikt uzņēmumu atbalsta saņemšanai ESF projekta ietvaros, tiek aicināts apmeklēt VDI mājaslapu: https://www.vdi.gov.lv/lv/atbalsts-darba-devejiem.
Pilns informatīvā semināra ieraksts ir skatāms Valsts darba inspekcijas facebook lapā: https://fb.me/e/18HUvrWE5.
Reklāma