Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Pietiek nest visu uz paplātes!”; Ukraiņiem jāsāk domāt pašiem par savu iztikšanu

Saskaņā ar šīs nedēļas valdības lēmumu no 25. maija maksa par bēgļu izmitināšanu tūrisma mītnēs samazināta no 20 uz 15 eiro dienā, bet par bēgļu ēdināšanu – no 15 uz 10 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbalsta samazinājuma dēļ Bauskas novadā Ukrainas civiliedzīvotāji uz citām mītnēm nebūs jāpārvieto, apliecināja Bauskas novada domes izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka.

Viņš atklāja, ka Bauskas novadā bēgļi izmitināti divās tūrisma mītnēs un ir panākta vienošanās – tās turpinās sniegt savu pakalpojumu pēc jaunā izcenojuma.

J. Kalinka precizēja, ka Bauskas novadā mitinās ap 350 Ukrainas civiliedzīvotāju. «Ir vairāki aizbraukuši, kādi papildus nākuši klāt. Vislielākā bēgļu koncentrācija ir Saulainē, kur ukraiņi dzīvo sociālajā centrā un kopmītnēs. Pagaidām nav nekādas informācijas par valsts atbalstu papildu telpu pielāgošanai Ukrainas civiliedzīvotāju izvietošanai,» teic J. Kalinka, atgādinot, ka vietvara informējusi par iespējām no kara bēgošos cilvēkus izmitināt bijušā Vecumnieku cietuma telpās, kā arī kopmītnēs Saulainē. «Ja iegūsim finansējumu, veiksim remontdarbus un nepieciešamos uzlabojumus, šie objekti neapšaubāmi pašvaldībai būs izmantojami arī pēc atbalsta sniegšanas Ukrainas civiliedzīvotājiem,» akcentē J. Kalinka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņaprāt, valdībai vajadzētu laikus pieņemt lēmumus par ilgtermiņa risinājumiem attiecībā uz kara bēgļiem. Patlaban atbalsts pagarināts vēl uz 30 dienām, bet kas notiks tālāk, neviens nezinot. Lemšana tagad atlikta uz jūnija vidu, taču tā atkal esot novirzīšana uz pēdējā brīža rīcību, uzskata J. Kalinka.

«Atbraucēji nevar mūžīgi dzīvot ar pabalstiem. 90 dienu laikā ir jāatrod iespējas un jāsāk pašiem segt savus izdevumus. Viņu vietā mēs nevaram rīkoties, kādā statusā tad paliek mūsu pašu iedzīvotāji? Biedrības «Laiks jauniešiem», kas koordinē palīdzības sniegšanu novadā, noliktavā Saulainē no pārtikas ir palikuši vien putraimi un milti. Sākotnēji krājumi patiešām bija iespaidīgi, pat dažā labā veikalā nebija tik lielas izvēles kā nevalstiskās organizācijas savāktajā. Vietējie ļaudis jau noguruši, uzņēmumi arī kūtri ziedo, tāpēc biedrībai krājumus grūti atjaunot,» situāciju raksturo J. Kalinka.

Viņš piebilst, ka pašvaldībai nav pieejamas datubāzes, kur būtu apkopojums par Ukrainas civiliedzīvotāju nodarbinātību, bet pēc izpilddirektora vietnieka applēsēm – tie, kuri vēlējušies strādāt, darbu ir atraduši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Visu jaunāko informāciju nododu uz vietām, kur dzīvo visvairāk ukraiņi. Nav tā, ka mūsu pašvaldībā brīvu darba vietu nebūtu. Man priekšā ir zemnieku saimniecības pieteikums, kur tā ziņo, ka no 20. jūnija zemeņu un aveņu novākšanā ir gatava pieņemt 20 cilvēkus, turklāt astoņus var izmitināt. Jā, bet atrodas tādi, kuri nevar saulē atrasties, kuri nevar pieliekties, kuri nevar vēl daudz ko citu. Taču cik ilgi nevarēs, pēc 90 dienām būs jāsāk varēt,» tā J. Kalinka.

Biedrības “Laiks jauniešiem” telpās Saulainē saziedoto apģērbu ir pietiekami un visticamāk tuvākajā laikā tie tiks piedāvāti ne tikai no kara atbēgušajiem Ukrainas valsts pilsoņiem, bet arī Bauskas novada iedzīvotājiem. Foto: no albuma.

Savs skatījums ir arī biedrības «Laiks jauniešiem» vadītājam Gintam Jankovskim. Viņa novērojumi liek secināt, ka Bauskas novadā apmetušies kara bēgļi iedalāmi trīs grupās: vieni, kas neko nevēlas, tikai gaida – dodiet, dodiet, dodiet; otra daļa – kuriem it kā gribas kaut ko pasākt un it kā negribas, ir ļoti izvēlīgi; un trešie – piedāvājiet jebko un jebkuru darbu, lai tikai būtu nauda un varētu izdzīvot.

«No organizācijas puses esam snieguši visu iespējamo palīdzību. Esam apkopojuši visdažādākos darba piedāvājumus, organizējuši tikšanās ar darba devējiem, tādiem kā «Kaija» un «Baltic Candles». Beigās līdz darbam nonāca tikai retais. Šie cilvēki nav gatavi strādāt, izvirza daudz pretenziju – neapmierināti, ka līdz darba vietai jābrauc 40 minūtes, nepatīk, ka darbā visa diena jāpavada, stāvot kājās, seko vēl citi iebildumi.  Es uzskatu, ka pietiek nest visu uz paplātes,» teic G. Jankovskis. Viņš ir dzirdējis stāstus, ka tagad ukraiņi brauc uz citām valstīm meklēt laimi.

Pavisam noteikti no biedrības «Laiks jauniešiem» palīdzības sniegšana tiks piebremzēta tām personām, kuras neizrāda ne vēlmi, ne iniciatīvu kaut ko mainīt. «Drīz mēs paši domāsim, kā izdzīvot mēnesi, jo cenu kāpums ir dramatisks. Rudenī mūsu cilvēkiem būs akūti nepieciešams atbalsts, jau esam atsākuši palīdzības sniegšanu Bauskas novada iedzīvotājiem,» paziņo G. Jankovskis un papildina, ka pašlaik visaktuālākie  ir finansiālie ziedojumi, jo ar tiem iespējams iegādāties nepieciešamāko.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (18)

 1. Pirmo reizi piekrītu 10000000%,haļava beigsies. Ukraiņiem jāiet strādāt pie zemnieka vai apkalpošanas sfērā. Krievu valodu zin, sazināsimies.. Bet vai grib ukraiņi 🤔🤣Ja tur būtu karš tik briesmīgs, es strādātu jebkuru darbu. Kā pabalsti beidzās, viena atpakaļ uz Ukrainu vai atkal pakaļ pabalstiem uz Eiropu 🤔🤣🤣🤣

  25
  7
 2. kurš teica, ka ukraiņi jāpabalsta visu laiku? Protams, viņu vidū var būt atsevišķās profesijās strādāt nevaroši veselības vai mūsu valsts prasību dēļ, bet bēglim būtu jāsāk strādāt jau drīz pēc ierašanās izmitinātājvalstī. Protams, ne jau par divi eiro dienā plus pusdienas, kā te ne viens vien sacerējies.

  20
 3. Te atskrēja, kas domāja, kā paradīzē Eiropā… Bet tā nav.. Labdarības pārforsēja ar Ukraiņiem, tas valdības darbs. Jo vietējo vairāk.. Jankovski palīdzi savējiem latviešu pilsoņiem, tevi par to cienīs, bet svešos neatbalstīs agri vai vēlu… Lai veicās, bet pirmā vietā latviešu labdarībai

  9
  10
 4. Bet kā lai uzzin ko par to zemeņu novākšanu maksās!?Domajiet ka ukraiņi par vēdera tiesu strādās!?Naivi!Tik tiešām naivi!

  15
  3
 5. Tā arī ir. Tie, kuri gribēs, atradīs variantu kā izdzīvot. Iepazinos te Bauskā ar divām Ukrainietēm. Abas aizgāja strādāt uz siltumnīcām. Ok mazliet piepalīdzēju atrast darba piedāvājumus. Viena gan izturēja dažas dienas, jo nav nekāda jaunā meiča un problēmas ar muguru, bet ātri atrada vietā citu darbiņu tirdzniecībā. Gandarīta, jo visu dzīvi bijusi pārdevēja. Ne visi slinki un nevarīgi. Varbūt iemesls ir tam, no kuras Ukrainas pilsētas nākušas. Manas paziņas no pirmajām izpostītajām, tā ka atgriezties īsti nav kur.

  16
  1
 6. Nu negrib strādāt ne ukraiņi,ne latvieši, ne čigāni, ja pusotrs tūkstots uz rokas nebus. Par kapeikām neviens nevergos!

  9
  6
 7. Kas nestrādā, tam nebūs ēst! Pietiek tos izvēlīgos uzturēt!Ja nedos pabalstus par neko nedarīšanu, tad būs jāsāk ko darīt.

  9
  2
 8. paskatītos, kāda tev “paradīze Eiropā” rādītos, ja krievijas karavīri ar tevi veiktu tās pašas “darbības” ko ar vietējiem iedzīvotājiem okupētajās Ukrainas teritorijās

  9
  7
 9. Rietumukraina taču nav sagrauta, tur sēj un un strādā, graudus nav kur likt , lai maļ un baro savējos. Kijevā arī ļaudis strādā . veikali vaļā…

 10. Diez vai Ukraiņi bijušà Vecumnieku cietuma teritorijà izturètu kaut vienu nedèļu. Kad Sia Agro Bàrbele savu vircu nolej pa laukiem tad smaka trakàka nekà govju kùtì. Bauskas administràcijai pašiem vajadzétu padzìvot šeit kur visa apkàrtne smird ilgi un dikti un vēl grants ceļi arì nolieti ar kaut kãdu smirdigu vircu.

  3
  4
 11. Nu nav jau gluži virca!Tur mēs iesākam tā kā asfaltu liet,ienāks kāda naudiņa tad ar turpināsim .Ja asfaltu no vircas neatšķirat,tad nu nevaram palīdzēt.

 12. Fui šitā pazemot Ukraiņus,ja mūsējie neba nav labāki.Aizej pasaki to Ukraiņu mammām acīs – to savu viedokli.Cerams,ka tev un tavējiem nekas tāds nebūs jāpiedzīvo.

  3
  2
 13. Ļoti prātīga doma! Ir jāpalīdz nelaimē nonākušajiem, bet jābūt kaut kādam mēram!!!

 14. Cik vienkārši! Ukrainieti pieņēma darbā, pēc nostrādātām pāris dienām jautāja par darba līgumu. Konkrētas atbildes no darba devēja nebija – tikai solījumu. Vēl pēc divām nostrādātām nedēļām uzsākot šo sarunu Ukrainieti atlaida. Rūpējies nu par sevi, kā gribi!

 15. Ukraiņi pirms kara Latvijā bija lētais darbaspēks. Ņemot vērā daudzu ukraiņu bezizejas stāvokli, tagad daudzi viņus gribēs izmantot kā gandrīz bezmaksas- vergu darbaspēku. Protams, ir un būs civilizēti un cilvēcīgi darba devēji. Un vēl, ja ukraiņu situācijā nonāktu kaut vai mūsu domes darbinieki, cik no viņiem gribētu un spētu strādāt ukraiņiem piedāvātās darbavietās, uz piedāvātajiem noteikumiem un par piedāvāto samaksu? Vēl jāpiebilst, ka mūsu pašvaldība nesen saņēma kaut kādu balvu, laikam par ekonomisko bumu Bauskas novadā. Tad kāda var būt problēma ar darbavietām, kurās var nopelnīt dzīvokļa īrei, pārtikai, transportam uz darbu, dažām lupatām, un citām lietām, kas ir nepieciešamas cilvēkiem pēc ugunsgrēka, tas ir -izmukušiem no kara.

  2
  2
 16. Nu nebija tie ukraiņi lētais darbaspēks sevišķi būvniecībā un bietes arī nekapleja par velti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.