Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pilsrundāles un Saulaines ciemā apstiprināts divpakāpju siltumenerģijas tarifs

Bauskas novada domes sēdē deputāti lēma par siltumenerģijas tarifu apstiprināšanu Rundāles pagastā. Siltumenerģijas tarifs šajā gadījumā ir divpakāpju, kas nozīmē būtiskas maksas svārstības. Jaunais tarifs stājās spēkā ar 1. februāri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz 26. janvāra domes sēdi Bauskas novada deputātiem Rundāles pagasta Komunālo pakalpojumu dienesta vadītājs Ivars Čerļenoks piedāvāja divpakāpju siltumenerģijas tarifa projektu Pilsrundāles un Saulaines ciema iedzīvotājiem, kuru sēdē arī apstiprināja.

Tarifa nemainīgā daļa ir 25,72 eiro par megavatstundu, savukārt mainīgā ir atkarīga no dabasgāzes biržas cenas. Salīdzinot ar 2022. gadu, nemainīgā daļa pieaugusi no 20,71 eiro par megavatstundu līdz 25,72 eiro. Galvenais iemesls ir elektrības cena – no 14 120 eiro 2022. gadā līdz plānotajiem 24 255 eiro 2023. gadā jeb gandrīz par 72 procentiem.

Tiesa, papildus nemainīgajām izmaksām, kas ir komunālā dienesta izmaksas, ir vēl viens nemainīgais maksājums – dabasgāzes komponentes pārvade, sadale, akcīzes nodoklis, kas vēl papildus veido 10,103 eiro par megavatstundu. Attiecīgi kopīgais nemainīgais maksājums ir 35,823 eiro par megavatstundu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Divpakāpju tarifs nozīmē to, ka maksa par siltumu veidojas, nemainīgajam tarifam pieskaitot patērēto gāzi. I. Čerļenoks «Bauskas Dzīvei» norādīja, ka precīzu gāzes cenu zinās tikai februāra beigās.

Rundāles komunālais dienests iepērk gāzi pēc TTF biržas cenām. Kā liecina mājaslapas «eex. com» informācija, pirmie darījumi šomēnes biržā notikuši par cenu apmēram 60 eiro par megavatstundu. Savukārt birža «Trading Hub Europe» prognozē, ka februārī dabasgāzes biržas cena varētu būt apmēram 64 eiro par megatvatstundu.

Tāpat kā elektrības iepirkums pēc biržas cenām, tā arī dabasgāzes biržas cena var būt ļoti svārstīga. Kā liecina «gaso.lv» mājaslapas informācija, 2018. gadā maksa par dabasgāzi tam laikam bija salīdzinoši augsta – līdz pat 27,81 eiro par megavatstundu. Sākoties Covid-19 pandēmijai, dabasgāzes cena biržā 2020. gadā nokritās līdz pat 5,12 eiro, bet jau 2021. gada rudenī sākās spekulācijas biržā no Krievijas puses, kā arī to ietekmēja ekonomikas atkopšanās pasaulē, kas pacēla biržas cenas vispirms līdz 93,13 eiro, bet 2022. gada septembrī cena jau sasniedza 233,68 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā jau minēts, prognoze uz 2023. gada februāri ir 64,54 eiro. Ja šāda cena saglabāsies, tad pēc komunālā dienesta sastādītās tabulas kopējā maksa par vienu megavatstundu būs 134,56 eiro. Šeit gan nav ierēķināts valsts atbalsts.

Atgādināsim, ka pērn apstiprinātais tarifs par siltumenerģiju bija 134,90 eiro par megavatstundu, bet vēl gadu iepriekš maksa bijusi 54,43 eiro par megavatstundu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.