Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Plāno attīstīt ciešāku sadarbību ar Nāhodas pašvaldību Čehijā, īpaši – tūrismā

Latvijas vēstniece Čehijā Elita Kuzma (no kreisās) kopā ar Bauskas novada pašvaldības delegāciju – Jolantu Kalinku (no labās), Līgu Čakāni un Aivaru Okmani. Foto: no Latvijas vēstniecības Čehijā albuma.
 

Baušķenieki pagājušajā nedēļā pēc ielūguma apmeklēja sadraudzības pilsētu Čehijā Nāhodu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis un pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas speciālistes – vecākā projektu vadītāja Jolanta Kalinka un projektu vadītāja Līga Čakāne – tikās ar pašvaldības vadību un Latvijas vēstnieci Čehijas Republikā Elitu Kuzmu.

Sarunas norisinājās par sadarbību tūrisma jomā, iespējām ceļotājus no Čehijas virzīt uz Bauskas novadu un visu bijušo Kurzemes hercogisti, jo tas vienojošais ir hercogs Bīrons, kura bijušie īpašumi ir gan mums Latvijā, gan Nāhodā, stāsta A. Okmanis. Čehu kolēģi minējuši, ka pašlaik viņējie tūristi dodas uz Horvātiju, kura «jau sākusi apnikt», nevajadzētu nokavēt iespēju viņus ieinteresēt braukt šurp. J. Kalinka piebilda, ka paredzēta attālināta Bauskas novada un Nāhodas tūrisma nozares speciālistu tikšanās. Šo plānu ļoti atbalstot un rosinot vēstniece E. Kuzma.

Otrs sarunu virziens bija par abu sadraudzības pilsētu jubileju svinēšanu nākamajā gadā – Bauskai, kopš 1609. gadā hercogs Frīdrihs Ketlers dāvināja zīmogu ar lauvas attēlu un pilsētas tiesības, būs 415 gadu, bet Nāhoda pirmo reizi rakstos minēta 1254. gadā, tātad atzīmēs 770 gadus. Tika pārspriesti piedāvājumi kultūras programmu apmaiņai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas vēstniece Elita Kuzma kopā ar Bauskas delegāciju apmeklēja arī čehu rakstnieces Boženas Ņemcovas muzeju Česka Skalice pilsētā, kur arī apskatīja dāliju izstādi. Apmeklējuma laikā spriests par izstādes, kura veltīta Katerinai Zahaņskai, projektu. Boženas Ņemcovas romānā “Vecmāmiņa” attēlotā Kņaze Katerina Zahaņska ir Katrīna Vilhelmīne, kas bija Kurzemes hercoga Pētera Bīrona meita, bet Vecmāmiņa ir reāla rakstnieces vecmāmiņa.

Kā zināms no vēstures, 1792. gadā Nāhodas pils nonāca Kurzemes hercoga un Sagānas hercoga Pētera fon Bīrona īpašumā kopā ar plašāku īpašumu, tai skaitā arī Ratiboržices pili. Pēteris fon Bīrons veiksmīgi apsaimniekoja savus īpašumus, viņš bija arī liels mākslas un mūzikas mīļotājs. Nāhoda bija otrā vieta Bohēmijā pēc Prāgas, kur tika uzvesta Mocarta opera „Dons Žuans” (1797). Kad hercogs Bīrons 1800. gadā mira, viņa vecākā meita Katrīna Vilhelmīne (1781-1839) mantoja Nāhodas un Sagānas hercogistes.

Izstādē Česka Skalice muzejā eksponētais dāliju šķirnes «Rundāle» zieds. Foto – J. Kalinka

Jolanta Kalinka vēl pieminēja abus mūsu novadus saistošu simbolisku brīdi dāliju izstādē Česka Skalice muzejā. Bauskas delegācija pamanījusi tur šķirni «Rundāle». Kā vēlāk noskaidrots, tā ir latviešu selekcionāra Aivara Baroniņa dāliju šķirne, radīta 2008. gadā, izstādēs ieguvusi atzinību un pat godalgotas vietas un ir paša selekcionāra dāvināta arī Rundāles pilij. Visdrīzāk, kādā no izstādēm noskatīta un iegādāta kāda kolekcionāra īpašumā Čehijā. Šis zieds «Rundāle» varētu būt arī ir simbolisks «mājiens», lai attīstītu ciešāku sadarbību.

Šis komandējums pašvaldībai izmaksāja 1188,94 eiro un vietvaras delegācija uz Čehiju lidoja ar lidmašīnu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Tā nu gan nav smuki par dāmām izteikties! Meitenes kā meitenes. Un nav jau viņas vainīgas. Kur dzen, tur iet.

    3
    3
  2. vai šeit iebraukušie tūristi no attīstītajām valstīm visu Ļatviju nevarētu pievienot “savai” kolekcijai, jo gadus trīsdesmit mokāmies kā banānu republika.

    4
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.