Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Policijā vērsušies desmitiem iedzīvotāju, kuriem viltus “Luminor” internetbanku izkrāpta nauda; baušķeniekam izdodas naudu atgūt

Kopš aprīļa Latvijā izplatījies krāpšanas fenomens – bankas kontu datu izkrāpšana, izmantojot viltus «Luminor» internetbanku. Proti, krāpnieki ir izveidojuši viltus «Luminor» internetbankas mājaslapu «Google» meklētājā. Šī reklāma parādās lietotājam meklēšanas rezultātu augšpusē. Sekojot reklāmas saitei, lietotājs nonāk mājaslapā, kas līdzinās «Luminor» internetbankai, kur iespējams ievadīt savus bankas datus. Šī gada aprīlī Valsts policijā vērsās apmēram desmit iedzīvotāji, kuriem šādā veidā izkrāpta nauda, taču šomēnes, no 1. maija līdz 24. maijam, Valsts policijā saņemti jau vairāki desmiti iesniegumu no cietušajiem, informē un brīdina Gita Gžibovska, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.                                           

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijas iecirkņos visā Latvijā regulāri tiek saņemti iesniegumi no iedzīvotajiem, kuri, nepārbaudot īstās «Luminor» internetbankas adresi, ir ievadījuši viltus internetbankā savus bankas datus, kā rezultātā tie nonākuši krāpnieku rīcībā, un ir iztukšoti iedzīvotāju bankas konti. Daudziem iedzīvotājiem no privātajiem banku kontiem un uzņēmumu kontiem ir noņemti uzkrājumi vairāku tūkstošu eiro apmērā.

Bauskas novadā kādam vīrietim ir izdevies atgūt izkrāpto naudu. Proti, 13. maijā viņš iegājis viltus «Luminor» internetbankā, nepievēršot uzmanību saites nosaukumam, kā arī tam, ka viņam tiek prasīts PIN2 kods. Pēc kāda laika viņam uz ekrāna parādījies uzraksts, ka 15 līdz 20 minūtes nebūšot pieejama internetbanka, taču, lai nesatraucoties, un ar banku sazināties nevajagot. Vīrietim tas šķitis aizdomīgi, un viņš piezvanījis «Luminor» bankai. Atklājies, ka no viņa konta noņemti 3500 eiro. Pateicoties tam, ka vīrietis ātri sazinājās ar banku, viņam atgriezti 3475 eiro. Līdz ar to vīrietis zaudējis vien naudu, kas pārskaitīta kā banku komisijas maksājums ārvalstu bankai. Policijā par šo gadījumu ir sākts kriminālprocess.

Savukārt 2. maijā Daugavpils iecirknī saņemts iesniegums no vīrieša, kurš, izmantojot interneta pārlūku, bija atvēris viltus internetbankas lapu un tajā autorizējies, apstiprinot pieprasījumu ar «Smart ID» PIN kodiem. Tādējādi no vīrieša bankas konta krāpnieki noņēmuši 9816 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijas Rīgas Ziemeļu iecirknī 13. maijā saņemts iesniegums no vīrieša, kurš ziņoja, ka no uzņēmuma, kurā viņš ir valdes loceklis, bankas konta uz nezināmas personas ārvalstu bankas kontu ir pārskaitīti 9800 eiro. Policija noskaidroja, ka maija sākumā iesniedzējs vēlējies no minētā uzņēmuma viena bankas konta uz otru pārskaitīt 5000 eiro. Taču interneta pārlūkā viņš nejauši uzgājis krāpniecisko internetbanku. Domādams, ka tā ir īstā bankas internetbanka, viņš ievadījis tajā bankas paroles un mēģinājis pārskaitīt naudu uz uzņēmuma citu bankas kontu, darbības apstiprinot ar «Smart ID» kodiem. Pārskaitījums uz otru uzņēmuma kontu nav izdevies, taču vēlāk vīrietis konstatējis, ka no konta ir noņemta visa nauda – 9800 eiro. Saistībā ar notikušo Valsts policijas Rīgas Ziemeļu iecirknī ir sākts kriminālprocess.

Savukārt kādam sirmgalvim Grobiņā izkrāpti 4940 eiro. 17. maijā vīrietis vēlējies pieslēgties internetbankai, ievadījis interneta pārlūkā «Luminor» un atvēris lapu, kas pēc izskata līdzinās «Luminor» internetbankas lapai. Nepievēršot uzmanību, ka viltus internetbankas saite atšķiras no oriģinālās, seniors ir ievadījis savus kartes datus un PIN kodus, kā rezultātā šī informācija nonākusi krāpnieku rīcībā. Viņš gan novēroja, ka PIN1 vietā viņam tika prasīts PIN2 apstiprinājums, taču nodomāja, ka kaut kas ir mainījies saistībā ar pieslēgšanos internetbankai, un kodu apstiprināja, kā rezultātā saņēma īsziņu par to, ka no viņa konta ir noņemti 4940 eiro. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirknī par notikušo ir sākts kriminālprocess.

Valsts policija atgādina būt piesardzīgiem un pirms savu personīgo datu un PIN kodu ievadīšanas internetbankas mājaslapā vienmēr pārliecināties par tās patiesumu, pievēršot uzmanību, vai saite pilnībā atbilst oriģinālajai lapai. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijā ir konstatēti gadījumi, kad krāpnieki izveidojuši viltus lapas, kuru saite krasi atšķiras no īstās internetbankas, taču citkārt tā no oriģinālā var atšķirties arī tikai par vienu burtu (skatīt attēlu pielikumā). Lai steigā neatvērtu krāpniecisko saiti, risinājums varētu būt oriģinālo internetbankas adresi saglabāt, piemēram, interneta pārlūka grāmatzīmēs.

Gadījumā, ja ir izkrāpta nauda, vispirms nekavējoties jāsazinās ar savu banku, bet pēc tam jāvēršas ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.