Raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas komanda bija ieradusies Bauskā, lai uzklausītu kāda baušķenieka piedzīvotu problēmu, kad autobusā nedarbojošās aparatūras dēļ skolēns nevar «nopīkstināt» braukšanas karti un tādēļ tiek atstāts aiz autobusa durvīm.
Kāda skolēna tētis TV3 raidījumu «Bez Tabu» aicināja «uztaisīt sižetu par Bauskas vietējo «Nordeka» autobusu pārvadātāja gadījumu, kad viņiem aparatūra nepieņem maksājumu kartes. Bērns mēģina skolēna bezmaksas elektronisko karti pīkstināt, aparāts neņem pretim. Pārvadātāja vaina, bet šoferi izsēdina bērnu ārā, neļauj bērnam tā dēļ braukt. Tas ir, gadījies, piemēram, maršrutā Bauska-Ādžūni,» raidījumu «Bez tabu» informēja baušķenieks.
«Bez Tabu» stāsta, ka skolēniem Bauskas novadā piešķirtas īpašas elektroniskās braukšanas kartes, kas ļauj bez maksas (braucienus finansē pašvaldība) nokļūt uz un no skolas. Tomēr brīdī, kad karte nedarbojas, nereti bērni esot atstāti aiz autobusa durvīm turpat pieturā. To, ka kartes brīžiem nedarbojas, apliecina arī vairāki Bauskas autoostā sastaptie skolēni, bet izsēdināšanas gadījumus gan viņi nemin.
Bērnus atstāt pieturā nedrīkst, uzsver pasažieru pārvadājumu uzraugošā institūcija – Autotransporta direkcija. Tas jo īpaši tiekot piekodināts pēc 2017. gadā traģiskās liepājnieka Ivana pazušanas. Vien piecus gadus vecais zēns, iespējams, sajaucot autobusu pieturas, izkāpis kilometriem tālu no savas dzīvesvietas. Mazo Ivanu pēc 10 dienām mirušu atrada meža masīvā Grobiņas pusē.
Uzrunātie pasažieru pārvadājumu kompānijas “Nordeka” autobusu šoferi gan noliedz, ka kāds skolēns būtu atstāts pieturā nedarbojošas kartes dēļ. Tiesa gan, šoferi apstiprina, ka nereti elektroniskās iekārtas patiešām nepieņem skolēnu un arī maksājumu kartes.
Savukārt, izvērtējot pieejamo informāciju, pārvadātāju pārstāvis nenoliedz, ka vienā no gadījumiem patiesi skolēns esot izkāpis turpat pieturā, taču, kā norāda a/s “Nordeka” pasažieru pārvadājumu direktors Edvards Valdmanis, skolēna paša iniciatīvas dēļ.
Uzņēmuma labā prakse gan esot nepilngadīgos aiz autobusa durvīm neatstāt. Valdmanis min, ka reizēm tomēr nostrādājot cilvēciskais jeb šofera faktors, kas varot radīt pārpratumus.
Biļešu iegādē ar skolēnu un maksājumu kartēm nereti mēdzot būt sakaru pārrāvumi, taču katrs gadījums tiekot izvērtēts un risināts individuāli.
Kā teic žurnālists Oļegs Visockis, katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums.
Attēls – ekrānuzņēmums no raidījuma “Bez Tabu” sižeta.
Te video:
Skolnieka karti nevarēja nopīkstināt un bērnam lika maksāt par braucienu, tāda ir mūsu pieredze tieši šajā pat maršrutā. Kas būtu bijis, ja nauda nebūtu?
Nesaprotu kāpēc bērniem līdz 14 gadiem vispār jāmaksā par sabiedrisko transportu?
Tāpēc ka valdibas sardeles apzagušies?
Cilvecīgais fakors šeit ļoti labi nostrādājis!
Diez kā autobusa šoferis pa naktīm gulētu ja viņa vainas dēļ bērns būtu pazudis?
Un tā kapeiku jāšana ir jāizbeidz, vajag pirkt normalas iekārtas nevis to kas vislētāk! 21 gadsimts visiem viss iet!
Šoferi nav vainīgi, ka aparāti neiet. Kā liek, tā brauc. Ir šoferi, kuri tāpat bērnu ņem un aizved, pat ne tikai bērnus arī pieaugušos. Nevajag tikai to slikto saskatīt.