Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

PAPILDINĀTS: Referenduma ierosināšanai, lai atceltu grozījumus Notariāta likumā, parakstīties iespējams tikai līdz 5. janvārim; pašlaik ir vien nepilni 15% no vajadzīgo balsu skaita

Papildināts ar pēdējo rindkopu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl tikai trīs dienas, līdz 5. janvārim, ir iespēja parakstīties pret grozījumiem Notariāta likumā.

Līdz šodienai, 2. janvāra pulksten 13, Bauskas novada piecās parakstu vākšanas vietās kopā nodoti 508 paraksti, informē Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis. Bauskā savākts 241 paraksts, Iecavā – 64 paraksti, Rundālē – 46, Vecumniekos – 77 un Skaistkalnē – 80 paraksti.

Parakstu vākšanas vietās pilsoņi parakstās, lai ierosinātu referendumu par veikto grozījumu Notariāta likumā atcelšanu, pret plānotā jaunā tiesību institūta – partnerība – ieviešanu. Partnerība paredzēta kā jauns veids, kā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu cilvēku, arī viendzimuma, attiecības. Tādējādi iecerēts nodrošināt šo personu juridisko un sociālo aizsardzību, iepriekš skaidrojusi Tieslietu ministrija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā iepriekš vēstījusi Centrālā vēlēšanu komisija, lai ierosinātu minēto referendum, līdz 5.janvārim jāsavāc vienas desmitās daļas jeb 154 241 vēlētāja paraksts. Parakstu vākšanas rīkošana izmaksā 1,6 miljonus eiro.

«Bauskas Dzīve» uzklausīja viedokļus par parakstu vākšanu, tās nepieciešamību un demokrātijas «cenu».

Iecavas luterāņu draudzes mācītājs Rolands Radziņš pauž: «Parakstoties par apturētā likuma «Grozījumi Notariāta likumā» atcelšanu, parakstāmies pret LGBT ideoloģijas tālāku iespiešanos Latvijas likumos, pret laulības surogāta ieviešanu Latvijas likumdošanā, pret virzību uz to, ka viendzimuma pāri varēs adoptēt bērnus. Tā ir arī iestāšanās pret politiku, kurā ir pieņemami pēc vēlēšanām nodot savus vēlētājus, jo pirms vēlēšanām tika solīts viens, tagad domas mainījuši… Ir dzirdēts, ka šis likums palīdzēs diviem pensionāriem sakārtot savas attiecības… Tie ir meli, jo nemaz nav apkopoti dati par to, cik iedzīvotāju nevar atrisināt juridiski savas attiecības bez šī likuma grozījumiem. Tāpēc ir svarīgi parakstīties pašam un aicināt to darīt arī citiem. «Tad nu kas zina labu darīt un to nedara, tam tas ir par grēku.» (Jēk. 4:17)»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt baušķeniece Iveta, kura sevi dēvē par «iecietības kalngalu», parakstīties pret grozījumiem Notariāta likumā neiešot, jo nedomā, ka grozījumi nestu kādu ļaunumu. «Man vairāku paziņu, radu, draugu ģimenēs laimīgi cilvēki dzīvo nereģistrētā laulībā, iespējams, pat nedomājot par juridisko un sociālo aizsardzību. Nu grozījumi likumos drīzāk palīdzēs viņiem. Tāpat nesaskatu, ka viendzimuma pāri man vai sabiedrībai kopumā nestu kādu ļaunumu. Un Dievs taču vienlīdz mīl visus cilvēkus. Tad kāpēc Baznīca tik naidpilni izsakās par viendzimuma pāriem, par nelaulātiem pāriem? Pārsvarā kristīgās vērtības māca labu, taču uzskatu, ka ir lietas, kur Baznīca galīgi šauj pār strīpu. Daļa Saeimā pārstāvēto partiju pauž, ka partnerības institūta ieviešana izbojāšot mūsu valsts demogrāfisko situāciju. Kārtējā divkosība. Samocītā ekonomiskā un sociālā situācija valstī ir tā, kas galvenokārt neveicina dzimstību, bet tieši veicina emigrāciju.»

Inese Tauriņa,«Sabiedrības par atklātību – Delna» direktore, atgādina, ka parakstu vākšanas un arī tautas nobalsošanas izdevumus sedz valsts: «Tā ir demokrātijas cena. Iedzīvotāju tiesības ierosināt tautas nobalsošanu ir nostiprinātas Satversmē. Vēl jo vairāk – Satversmē ir noteikts pienākums rīkot tautas nobalsošanu par apturētu likumu, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Tā parakstu vākšana par tautas nobalsošanu ir Satversmē nostiprināts tiešās demokrātijas mehānisms, kā iedzīvotāji var tieši paust savu gribu jautājumos, kuros Saeimas deputāti nespēj atrast kopsaucēju.»

Pastāvot gan jautājums – vai šāds parakstu vākšanas modelis ir visefektīvākais? Proti, vai ir nepieciešama Centrālās vēlēšanu komisijas iesaiste parakstu vākšanā un pēc tam vēlreiz tautas nobalsošanas organizēšanā, vai arī var rast kādu finansiāli efektīvāku risinājumu, kas sasniegtu to pašu mērķi. Par to jādomā likumdevējam. «Tomēr ir skaidrs – ja vēlamies dzīvot demokrātiskā valstī, kur iedzīvotājiem ir tiesības izteikt savu viedokli un ierosināt savas gribas paušanu, jārēķinās, ka tas maksā naudu,» apliecina I. Tauriņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņo Centrālā vēlēšanu komisija, – nepilnu četru nedēļu laikā savākti 14,65% no nepieciešamajām balsīm, lai ierosinātu referendumu par partnerības institūta likuma grozījumu atcelšanu. Par attiecīgo grozījumu Notariāta likumā atcelšanas referenduma ierosināšanu no 7.decembra līdz 2.janvāra plkst.16 visā valstī parakstījušies 22 602 vēlētāji. Lai ierosinātu referendumu, līdz 5.janvārim jāsavāc vienas desmitās daļas jeb 154 241 vēlētāja paraksts.

Ilustratīvs attēls no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Ivetiņ, kas tad pašlaik neļauj taviem radiem, draugiem un paziņām izmantot tos visus “labumus” kādi ir paredzēti laulātiem, jeb “savienību” noslēgušiem pāriem, izņemot to vienu- atļauju adoptēt bērnus? Diez, kādu tu redzi šī adoptētā bērna nākotni divu vīrišķu, vai divu sievišķu “ģimenē”? Vai tas nav kārtējais valsts iedzīvotājs, kurš pieaugot kļūs par kārtējo “vecāku” vien ar kārtas skaitli? Kādu tu redzi savu un Latvijas nākotni, vai tiešām domā, ka pēc gadiem 50 arī pensijas varēs aizņemties, kā patreiz “apgūstamo” naudu, jo patreiz arī Bauskas novads zaudē savus iedzīvotājus ar ātrumu viens pagasts gadā, Un, redzams, tie iebraucēji mums pensijas nepelnīs, jo ne jau Latvija ir to mērķis- pašiem kļūt par apgādājamiem

    8
    3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.