Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rundāles pils muzejs rīko īpašu dienu senioriem; piedāvās ekskursiju un sarunu par jaunāko izstādi “Durvis uz vēsturi”

Rundāles pils muzejs trešdien, 7. decembrī, plkst. 11.30 aicina seniorus uz ekskursiju un sarunu par muzeja jaunāko izstādi “Durvis uz vēsturi”, portālu informēja Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību galvenā speciāliste Andra Jakoviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidro muzeja speciālisti, padomju gados Rundāles pils muzejs bija viens no retajiem, kas uzdrošinājās glābt baznīcu iekārtas, priekšmetus un ēku arhitektūras detaļas, un viens no pirmajiem Latvijā, kas nodarbojās ar kultūrvēsturisku objektu padziļinātu izpēti. Tas tika darīts kultūras mantojuma apzināšanas, izpētes un saglabāšanas ekspedīcijās, kurās Rundāles pils muzeja darbinieki devās 20. gadsimta 60. – 80. gados.

Izstādes “Durvis uz vēsturi: Rundāles pils muzeja darbība arhitektūras un mākslas izpētē” kuratore Anita Bistere «Bauskas Dzīvi» informēja, ka ekspedīcijās izdevās apzināt vairāk nekā 3000 kultūras pieminekļu, daudzos no tiem veikta arī padziļināta izpēte, fiksējot objektu tā brīža stāvokli un cenšoties noskaidrot, kā tie izskatījušies sākotnēji.

Izstāde “Durvis uz vēsturi” Rundāles pils muzejā. Foto – Sindija Švāne.

Izstāde iekārtota piecās telpās, tādējādi to sadalot apakštēmās, piemēram, atsevišķa ekspozīcija stāsta par hercogu Bīronu pilīm, kas apzinātas un pētītas vēl bez Rundāles – Jelgavā, Vircavā, Svētē, Zaļeniekos un Lustē. Ir telpa, kas vēsta par sadzīvi ekspedīcijās, kur daudz fotoattēlu, tajos redzam pirmo direktoru Laimoni Liepu, arī Ievu Lancmani, Mārci Kļaviņu un citus, redzam, kā ekspedīciju laikā tika dzīvots teltīs, kas uzceltas pļaviņās pie objektiem līdzās gotiņām, kas tur ganījās, ar kādiem transportlīdzekļiem brauca – mikroautobuss «Ernsts», automašīna «Fantomass».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atsevišķs stāsts izstādē ir par Elejas, Mežotnes, Svitenes un Kaucmindes pili – tā ir ekspozīcijas pēdējā telpa.

Skatāmie eksponāti, to fragmenti ir no muzeja fondiem, tie ekspedīcijās vākti un tādējādi glābti no iznīcības. Pieņemts lēmums šajā izstādē parādīt ne tikai lietas, kas ir skaisti restaurētas, kādas mēs varam skatīt, piemēram, visur citur pilī, bet apmeklētājiem rādīt, kādas tās ekspedīcijas laikā ieraudzītas, atrastas un paglābtas.

Kad sākuši vētīt ekspedīciju krājumu, kas Rundāles pils muzeja fondos glabājas, radies arī topošās izstādes caurviju motīvs un nosaukums – durvis, jo savākts ļoti daudz skaistu vēsturisku durvju, kuras skatītājs iepriekš nav redzējis. Atsevišķām durvīm veikta tā sauktā zondāža un skatītājam parādīts arī gadu gaitā uz tām krājies krāsojums – no oriģināla līdz pat brīdim, kad tās ekspedīcijās paņēmuši muzeja darbinieki. Var saskaitīt pat līdz piecām sešām dažādu krāsu kārtām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākums trešdien, 7. decembrī, senioriem iecerēts gida vadīta ekskursija izstādē un sarunās pie tējas tases. A. Jakoviča precizē, ka dalība sarīkojumā – bez maksas. Lai pirms vai pēc tā iepazītos ar muzeja pamatekspozīciju, jāiegādājas ieejas biļete, kas senioriem šajā dienā ir par puscenu. 

Lai arī apkure muzejā ir pieslēgta, telpas joprojām ir vēsas, tāpēc Rundāles pils muzejs apmeklētājus aicina saģērbties silti.  Tālrunis informācijai: 25445765. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. lielākā daļa senioru, kam redzamais tiešām interesē, savā garajā mūžā to jau apskatījuši, un, varbūt, vajadzētu pievērsties jaunatnei, kādā “pīppauzes reizē” arī apgaismot jauno paaudzi

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.