Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sākoties sēņošanas un ogošanas laikam, VUGD aicina būt uzmanīgiem mežā

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā informācija liecina, ka šogad pēc apmaldīšanās mežā vai purvā izglābti jau 12 cilvēki. Savukārt aizvadītā gada pirmajos septiņos mēnešos tika saņemti 26 izsaukumi, līdz ar to šogad apmaldīšanās gadījumi reģistrēti mazāk. Kopumā ugunsdzēsēju glābēju palīdzība pērn bija nepieciešama 65 cilvēkiem, tai skaitā vienam nepilngadīgajam, kuri saviem spēkiem nespēja atrast izeju no meža vai purva, informē Viktorija Gribuste, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn Bauskas novada mežos nav sniegta palīdzība cilvēkiem, kas apmaldījās, bet bija gadījums 22. septembrī Stelpes pagastā, kur cilvēks bija mežā guvis traumu un nevarēja paša spēkiem vairs no tā izkļūt. Cilvēks tika atrasts un nogādāts līdz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīnai. Savukārt šogad vēl izsaukumi uz Bauskas novada mežiem nav bijuši, situāciju mūsu novadā raksturo V. Gribuste.

Palīdz telefoniska saziņa

Savukārt 2021. gadā 25. februārī Dāviņu pagastā, sazinoties telefoniski un ieslēdzot autocisternas skaņas signālu, tika iegūta informācija, ka cilvēks skaņu dzird, kā arī precīzāki dati par viņa atrašanās vietu. Ugunsdzēsēji glābēji devās viņam pretī, visu laiku sazinoties telefoniski, līdz viņš atrasts.

Stelpes pagastā 24. jūnijā mežā cilvēkam kļuva slikti ar veselību. Sazinoties ar viņu telefoniski un sekojot viņa norādēm, viņš atrasts apmēram piecu kilometru attālumā mežā. Pēc tam cilvēks tika nogādāts līdz NMPD automašīnai. 18. augustā Valles pagastā mežā bija apmaldījušies divi cilvēki. Atrasti un izvesti no meža. Savukārt 11. septembrī Brunavas pagastā, ieslēdzot autocisternas skaņas signālu, cilvēks atrasts. Vēlāk, 26. septembrī, Iecavas pagastā cilvēkam tika signalizēts ar skaņas un gaismas signāliem, notika arī telefoniska saziņa. Viņu atrada pašvaldības policijas darbinieki, kas arī piedalījās meklēšanas darbos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms – 112

VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Kristaps Kolbergs skaidro: «Sākoties ogu un sēņu laikam, regulāri saņemam palīdzības saucienus no tiem, kas apmaldījušies mežā. Šādi glābšanas darbi tiek īstenoti kopā ar Valsts policiju, un ugunsdzēsēji glābēji visbiežāk ieslēgs autocisternas skaņas signālu un tumšajā laikā arī gaismas signālu, lai cilvēkiem norādītu, kurā virzienā atrodas izeja no meža. Uzmanīgi jāieklausās un, to sadzirdot, jādodas skaņas virzienā. Ja būs nepieciešams, apmaldījušos cilvēku meklēsim, teritoriju no augšas pārskatot ar dronu, kurš aprīkots arī ar termokameru.» K. Kolbergs atzīst, ka to, cik operatīvi cilvēku izdosies atrast un izglābt, bieži nosaka tas, vai personao ir līdzi uzlādēts mobilais telefons. Ja cilvēks ir zvanījis uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112, lai ziņotu par apmaldīšanos, tad, visticamāk, ugunsdzēsēji glābēji ar viņu sazināsies, lai apmainītos ar informāciju un dotu norādes, piemēram, ko cilvēks redz apkārt, vai dzird skaņas signālu. «Tāpēc, ja esat apmaldījušies mežā, pirmajam un vienīgajam zvanam jābūt uz tālruņa numuru 112. Visticamāk, ka dispečers varēs noteikt jūsu aptuveno atrašanās vietu, bet glābēji sazināties, lai pēc iespējas ātrāk izvestu ārā no meža. Zvani radiniekiem vai draugiem izlādē telefona bateriju un līdz ar to var apgrūtināt un paildzināt glābšanas darbus.» 

Pašlaik, kad tiek ziņots, ka sēņu un ogu laiks ir klāt, VUGD atgādina par drošu un pareizu rīcību mežā/purvā un to, kā pareizi rīkoties, ja tomēr sanācis apmaldīties.

Lai neapmaldītos:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
 • Pirms došanās mežā, informējiet piederīgos par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot. Šīs norādes palīdzēs operatīvajiem dienestiem noteikt iespējamo meklēšanas teritoriju apmaldīšanās gadījumā;
 • Izvēlieties apģērbam un galvassegai spilgtas un košas krāsas – tas palīdzēs jūs ātrāk pamanīt meža zaļumos;
 • Mežā nedodieties vienatnē, lai nepieciešamības gadījumā otrs cilvēks varētu palīdzēt;
 • Paņemiet līdzi pilnībā uzlādētu mobilo telefonu, lai ir iespējams sazināties ar operatīvajiem dienestiem;
 • Pārliecinieties, ka telefonā ieslēgta atrašanās vietas noteikšana, kas apmaldīšanās gadījumā palīdzēs noteikt jūsu aptuveno atrašanās vietu;
 • Paņemiet arī ūdens pudeli un šokolādi, jo tās apmaldīšanās gadījumā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju;
 • Atcerieties par kabatas lukturīti un svilpīti;
 • Vērojiet apkārtni un sekojiet līdzi, kur pārvietojaties ,– stigas, elektrolīnijas, zīmīgi koki, dabas objekti palīdzēs saprast jūsu atrašanās vietu.

Saprotot, ka esat apmaldījies, nekrītiet panikā:

 • Apsēdieties, atpūtieties, centieties orientēties apvidū un tikai tad sāciet atpakaļceļu.
 • Nemēģiniet sākt haotiski staigāt pa mežu un meklēt atpakaļceļu, jo tādējādi jūs varat ieiet mežā vēl dziļāk.
 • Centieties saklausīt, kas apkārt atrodas, – ja tuvumā atrodas šoseja, ceļš vai dzīvojamā māja, tad dodieties uz turieni un jautājiet pareizo virzienu līdzcilvēkiem.
 • Izmantojiet mobilajā telefonā lejupielādētās topogrāfiskās aplikācijas, piemēram, «Google map» vai kompasu.

Ja saprotat, ka pašu spēkiem nespēsit izkļūt no meža, tad nekavējoties zvaniet glābējiem pa tālruni 112 un nosauciet pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegājāt mežā, cik ilgi tur jau esat, kādus dabas vai cilvēka veidotus objektus esat šķērsojis vai, kam esat pagājis garām. Ja glābēji dodas jums palīgā, tad uzmanīgi ieklausieties, vai nedzirdat skaņas signālu, kas parādīs pareizo virzienu izejai no meža, esiet gatavs, ka ugunsdzēsēji glābēji jums var zvanīt, un atbildiet, ja jums zvana nepazīstams numurs, kā arī taupiet mobilā telefona bateriju, nezvanot tuviniekiem un draugiem, lai tikai pastāstītu, kas ar jums noticis!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

 1. Kādā mežā?!Šobrīd zāģē un smalcina uz pilnu jaudu.Sevišķi vēl atlikušās sēņu vietas.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.