Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā aplūkojama gleznotājas Karinē Paranjancas izstāde «Austrumu teika»

Iekārtojot ekspozīcijas Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas izstāžu zālē, vienmēr meklēju ko īpašu, nebijušu un neparastu mākslā, kas pārsteigtu skolas audzēkņus, darbiniekus un viesus. Šoreiz radās doma uzrunāt izcilo mūsdienu gleznotāju Karinē Paranjancu (Karine Paronyanc), kas simbolu valodā atklāj personīgu stāstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Karinē Paranjanca (Karine Paronyanc). Foto no personiskā arhīva.

«Māksla ar bio zīmi»
Iepazīstot gleznotājas biogrāfiju, kļūst skaidrs, ka viņa ir neparasta. Karinē Paranjanca Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā ir ieguvusi maģistra grādu (2007. g.). Papildus izglītojusies fresku un sgrafito glezniecības tehnikā Florences Mākslas institūtā Itālijā. Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 2007. gada. Rīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes Rīgā, Jūrmalā, Valmierā un citās Latvijas pilsētās. Regulāri piedalās grupu izstādēs Latvijā, kā arī starptautiskas nozīmes mākslas projektos. Pārstāvējusi Latvijas mākslu starptautiskajā konferencē «Baltic Connecting» (2019. g.), kopš 2018. gada vada mākslas studiju «Karine Paronyanc Art Studio».

Gleznotājas daiļrades galvenās tēmas: kosmoss, absolūts, dabas likumi un ritmi, saule un tās enerģija. «Māksla ar bio zīmi» – tāda ir māk-slinieces daiļrades devīze. «Bio» – ‘dzīve’ (no grieķu valodas «bios»). Spēle ar zīmi, kas norāda uz produkta augsto kvalitāti un tā radītāja saudzīgo attieksmi pret cilvēku, dabu un tās ritmiem. Gleznotājas pieeja ir saruna ar skatītāju metaforu, vēstījumu, simbolu valodā, kas skar ģenētiskās atmiņas dziļākos slāņus un kolektīvo bezapziņu.

Nozīmīgu lomu Karinē biogrāfijā atstājusi kolekcija «Arbūzi». Arbūzs-lotoss ir kļuvis par mākslinieces simbolu, daiļrades vispazīstamāko tēlu un identifikācijas zīmi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mākslinieci iedvesmo dzīvās dabas spontānā plastiskuma un civilizācijas prāta linearitātes saskarsmes izpēte. Viņa tic, ka līdzās gleznieciskajām un saturiskajām kvalitātēm liela nozīme ir dzīvi apliecinošas, vitālas un radošas enerģijas lādiņam, ko izstaro viņas darbi.

Austrumu teika – no plēsīga skaistuma līdz magnolijas smaržai
Ar savām gleznām autore mūs ieved Austrumu noskaņās un mītu pasaulē. Katru tēlu māksliniece skaidro simbolu valodā un iepazīstina ar «Austrumu teikas» stāstu. Izstādes gleznas «runā» metaforu, vēstījumu, teiku, simbolu, mītu un Austrumu pasaku valodā. Tas ir romantisks stāsts par pirmo mīlestību, jauneklīgu maksimālismu, sapņiem un asarām. Vitālie dzīves ziedi kvēlo kaislībā un izdala sulu kā asins lāsi uz audekla. Izbirst pērlēs bērnu un jaunības sapņi.

Balto mežģīņu motīvs – tīrības, greznības, jauna sākuma un cilvēku meistarības simbols, rūpīgā darba iemiesojums, tiecoties pēc brīnišķā. Un, kā tas parasti notiek pasakās, – uzvirpuļoja dzīves burvju vārpsta, dīvainiem rakstiem sāka vīties likteņa baltais pavediens, brīžiem paklausīgi margojot smalkas mežģīnes, reizēm sapinoties sarežģītā mezglā, izkaisot rasas lāses, saverot uz tā pērles.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tīģeris – briesmu un plēsīga skaistuma simbols. Pretrunām piepildīts, dzīvniecisks un dievišķs, vienlaikus iznīcinošs un radošs. Tīģeris ir juteklisks, bieži vien izaicinoši erotisks, plastisks, dinamisks. Tā figūra uzbur skatītājam bagātu asociāciju virkni, kuras pirmsākumi meklējami senās Persijas, Indijas un Ķīnas mītos un teikās. Totēmiskajam dzīvniekam ir caururbjošs, cilvēcisks skatiens.

Samtainie peonijas ziedi kontrastē ar plēsīgo tīģera tēlu. Peonijas – tā ir sajūsma, mīlestība, priekšnojauta, romantika un svaigums. Tās stāsta par sievišķo sākumu.

Tauriņa tēls – viegluma, atdzimšanas, pārvērtību, īslaicīgas dzīves simbols, no tā katrs atsevišķs mirklis iegūst vēl lielāku vērtību. Tā ir dvēseles cerība, kas kā tauriņš uzlidoja augšup un pieskārās debesu mūžībai. Brīnums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Magnolija – pavasara, mīlestības, skaistuma un cēluma simbols. Uzdāvināt mīļotajai magnolijas ziedus – izstāstīt par savu jūtu dziļumu un nodomu nopietnību. Šis zieds Austrumu tautām ir nesaraujami saistīts ar kāzu tradīcijām. Senā zieda ziedlapiņas ir plastiskas, kā vējā plīvojošas zīda šalles, tās atveras, atkailinot zieda būtību. Un glezna sāk smaržot. Tā rada aromāta baudīšanas mirkļa sajūtu.

Austrumu teika – dzimšanas brīnums
Saule sarunājas. Un mainās noskaņojums – no maiga rīta laiskuma līdz pusdienlaika svelmīgajai saulei, no samtaini silta saulrieta līdz aukstiem krēslas pustoņiem.

Baltais metāla vērsis. Kustība. Dinamika. Mērķa sasniegšana. Radīšana. Tiekšanās. Vara. Vīrišķā sākuma un auglības iemiesojums. Dabas reproduktīvais spēks. Atkal un atkal dabas ciklisko ritmu tēma, vīrišķā un sievišķā sākuma mijiedarbība. Tā vien šķiet, ka floristisko formu ziedošajos motīvos iekļautais vērsis met savu spēku un vīrišķību pie visaptverošās sievišķības kājām. Viņš kļūst stiprs, bet ar noguruša kareivja prieku un baudījumu iegrimst sapņa saldajā un reibinošajā burvībā, beidzot atrodot mieru un piepildījumu. Vērsis, kas ievietots sievietes formas vāzē, vienmēr turpinās ziedēt, personificējot pavasari un atdzimšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienradža mītiskais tēls ir patiesības un tīrības simbols. Tā ir vienotība un radošais sākums. Vīriešu un sieviešu mijiedarbība. Līdzīgi kā mītiska personāža maģiskais rags, gleznas sižets vijas kā nebeidzama spirāle, kas parāda visu dabas procesu cikliskumu un bezgalību.

Baltas lilijas, kas piena rakstiem ieaustas audeklā, ir simboli ar dziļām saknēm, vēstules un teikas. Gandrīz fiziski var sajust brīnumaino ziedkopu maģisko spēku.

Zirga tēls ir daudzpusīgs un daudzveidīgs – tā ir gan dzīves gudrība, gan ikdienas izturība, gan laika lidojums, kā arī aristokrātijas, dievišķās varas, bieži vien auglības un spēka simbols. Šoreiz tas ir zirgu pāris konfrontācijā, sacensībā, strīdā vai dialogā… Brīnumainie zirgi dīžājas, planē, steidzas uz priekšu un augšup, tie ir mērķtiecīgi, dinamiski un ekspresijas pilni. Vējā plīvojošas krēpes, zirga astru raupjā virsma sniedz dzīvas dabas un taustāma apjoma sajūtu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pegazs. Pilnmēness. Maģiskais laimes putns, ligzda un dzīves adata, kas ieslēgta zelta olā, pērļu tīkls – būris, kurā sapinies mans Dominants, – tie visi ir viena kāzu stāsta varoņi un simboli.
Pērļu tīkls… Okeāns… Pērle – atdzimšanas un gaismas simbols, kas dziļi dzelmē ieslodzīta gliemežvākā. Dzimšanas brīnums… Varbūt jaunas dzīvības rašanās vēstnesis…

Izstāde Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā skatāma līdz 6. jūnijam. 

Teksta autore: Anda Sproģe, Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas mākslas programmas vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.