Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saslimstība ar gripu Latvijā turpina pakāpeniski pieaugt; valsts apmaksāta vakcinācija pret gripu Bauskas novadā pieejama tikai divās vietās

Saslimstība ar gripu Latvijā pagājušajā nedēļā turpināja pakāpeniski pieaugt, savukārt saslimstības līmenis ar Covid-19 stabilizējies, liecina Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) monitoringa dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 25. līdz 31.decembrim Latvijā bija vērojams neliels Covid-19 gadījumu skaita samazinājums. Laboratoriski apstiprināts 251 Covid-19 gadījums, kamēr vēl nedēļu iepriekš tādu bija 276. Kopumā tika veikti 955 laboratoriskie testi – nedēļu iepriekš 850, bet stacionēti 157 Covid-19 pacienti. Nedēļu iepriekš stacionēto skaits bija sasniedzis 218, bet vēl divas nedēļas iepriekš – 322.

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās 11 pacienti, reģistrēts 21 Covid-19 pacientu nāves gadījums vecuma grupā “50 gadi un vairāk”.

Akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka pagājušā nedēļā Latvijā vidējā gripas izplatības intensitāte palielinājusies, kaut gripas izplatība vēl nav pārsniegusi epidēmiskā sliekšņa līmeni. Laboratoriski apstiprināti 16 gripas gadījumi, kur visiem paraugiem noteikta A tipa gripa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopumā bija vērsušies 779 pacienti, no kuriem 44 pacientiem noteikta diagnoze “gripa”, balstoties uz tipisku klīnisko ainu. Nedēļu iepriekš tādu bija 32. Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Jūrmalā, Jēkabpilī, Jelgavā, Daugavpilī un Rīgā. Augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta vecuma grupā līdz četriem gadiem.

SPKC norāda, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūtu elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē. ES/EEZ kopumā Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars bijis 20% apmērā un gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis 18%.

Lai mazinātu smagas saslimšanas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem saslimšana bieži norit smagā formā un, kuriem ir augsts komplikāciju risks, norāda SPKC. Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies jau 107 790 iedzīvotāju, bet pret Covid-19 – 31 892 iedzīvotāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPKC norāda, ka šobrīd joprojām ir ieteicams veikt vakcināciju, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu “Efluelda”, kas paredzēta senioriem, “Fluenz Tetra” – vecuma grupai no diviem līdz 17 gadiem, un vakcīna “Influvac Tetra”.

Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā. Informācija par to, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, pieejama SPKC mājaslapā “https://www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu”. Te lasāms, ka Bauskas novadā valsts apmaksāta vakcinācija pret gripu gan pieejama pašlaik tikai divās vietās – Iecavas veselības centrā un Marutas Priedītes ģimenes ārsta praksē Mežotnes pagastā.

Savukārt vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās “Pfizer BioNTech” vakcīnas “Comirnaty Omicron XBB.1.5, un Novavax vakcīnu “Nuvaxovid XBB.1.5”. Tāspiemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem, tai skaitā HV.1 un JN.1.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPKC atgādina, ka vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.