Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saules dārzs Bauskā papildināts ar literārajiem soliņiem

Šis gads Bauskas novadā tiek aizvadīts dzejnieka Viļa Plūdoņa 150. jubilejas zīmē. Pirms desmit gadiem mūspuses dižgara dzimšanas dienā Saules dārzā Bauskas vecpilsētā tika atklāts dzejniekam veltīts piemineklis, bet pagājušajā nedēļā skvērs ieguva jaunus vaibstus. Te uzstādīti četri soli, kuri ir tēlnieka Ģirta Burvja autordarbs un kuros iekļauti sižeti no dzejnieka Viļa Plūdoņa literāro darbu –  «Zaķīšu pirtiņa», «Ezīša kažociņš», «Rūķīšu grāmata», «Atraitnes dēls» – ainām, turpinot Saules dārza literāro tēlu galeriju, kas aizsākta centrālajā piemineklī un kalpo par izklaidējošu, izglītojošu literāro darbu un tēlu uzskates līdzekli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatgādina, ka 2013. gada nogalē Bauskas novada dome izsludināja atklātu metu konkursu Viļa Plūdoņa piemineklim un skvēra labiekārtojumam Bauskā. Konkursa žūrija arhitektu biroja «Vecumnieks & Bērziņi» un tēlnieka Ģirta Burvja kopīgo priekšlikumu atzina par vislabāko un uzticēja to arī īstenot.

Tolaik Bauskas novada domi vadīja priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks. Viņš tagad atklāja, ka soliņus uzstādīt bija paredzēts nākamajā vai aiznākamajā gadā pēc pieminekļa atklāšanas. Tomēr, apspriežot budžetu, vairākiem deputātiem bijušas iebildes pret paredzētajām izmaksām. Kāds deputāts pat izteicies, ka viņš pats ar metināmo aparātu kaut ko tamlīdzīgu varot uzmeistarot krietni lētāk. Rezultātā deputātu vairākums neatbalstīja šo ieceri, un soliņi teju desmitgadi izplēnēja no dienas kārtības.

«Pērn pašvaldību mudināju tomēr šo lietu līdz galam nokārtot, atgādinot, ka 2024. gadā būs Viļa Plūdoņa 150 gadu jubileja. Izdevās pārliecināt deputātus, ka tas tiešām ir vajadzīgs. Arī kultūras ministru Puntuli man izdevās pārliecināt par valsts finansējumu jaunai ekspozīcijai V. Plūdoņa muzejā «Lejenieki»,» stāsta R. Ābelnieks un atzīst, ka ir apmierināts ar rezultātu – uzstādītie soliņi izskatoties lieliski, un Saules dārzs kopumā ir kļuvis vēl pilnīgāks un pievilcīgāks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Solu noturīgai fiksācijai, bruģa iesegumā zem katra solu balsta, tika izveidoti armēta betona pamati. Katra no trim sola kājām tiek pieskrūvēta pie solu betona pamatnes ar četrām 8 mm nerūsējošā tērauda skrūvēm. Foto: Ivars Bogdanovs

Tēlnieks Ģ. Burvis apliecina, ka pagājuši precīzi desmit gadi. «Soliņi jau vēl nav viss, bet, protams, tie ir nozīmīga daļa ansamblim, teiktu, ka gandrīz puse. Pieļauju, ka jaunākā paaudze šo (soliņus) novērtēs vairāk nekā skulpturālo daļu. Vēl atlikuši nozīmīgi sīkumi kā, piemēram, informatīvā stēla, jo prasās pilna informācija par autoru, arhitektu, ieceres īstu definīciju, lai arī gads būtu skaidrs, tad tā ir virzība laikā un telpā. Man jau ir pieredze aprīkojot Rīgas pieminekļus, es biju iesūtījis Bauskas novada domei savu paraugu un teksta variantu, atlicis vien pašvaldības lēmums. Tāpat skvēra labiekārtojumā bija iekļauts vienotā stila ūdens pumpis, kā arī atkritumu urnas, kas arī bija dizainētas, pieskaņojot materiālam un stilam. Vienmēr jau ir, kur augt,» norāda Ģ. Burvis un pieļauj, ka ar laiku arī šis jautājums tiks risināts atbilstoši vietvaras iespējām.

Tēlnieks pastāsta, ka sākotnēji bijusi tikai vīzija, iesākts ceļš, bet soliņu detalizācija notikusi skiču projekta izstrādes laikā, kad saskaņoti darbu motīvi, kurus atainot, gan iespējas un vēlmes. «Tas notika pagājušā gada beigās, un šogad ar skubu varējām mesties soliņu izgatavošanā. Jāmin, ka man jau tas nebija vienīgais darbs, jo bija jau veikti iepriekšēji pasūtījumi pirms mani uzrunāja Bauskas novada dome, tāpēc nācās tikt galā ar vairākiem darbiem vienlaicīgi. Viss ir labs, kas labi beidzas. Tomēr atzīšos, ka tas bija ļoti saspringts un īss laiks, es pat biju pārsteigts, ka man tas termiņš izrādījās īsāks nekā es domāju. Strādājot es biju pārliecināts, ka līgums ir kā skiču projektā, bet atklājās, ka bija par mēnesi ātrāk. Jāsaprot, ka mākslas darbi nav rūpnieciski ražojumi, nevar noteikt tā konkrēto izpildes laiku. Ja jūs zinātu, kā tie pārmainījās tieši pēdējā nedēļā, jūs neticētu! Es jau tad atskaitījos domei, ka notiek gravēšana, slīpēšana, termiskā tonēšana. Iedomājieties, ja tie būtu vienā, visi vienā tonī?! Tas nebūtu tas vairs. Tagad tie ir zeltaini, brūngani kā krāsnī izcepti pīrādziņi, es domāju, ka pavisam cita garša,» pauž Ģ. Burvis.

Baušķenieki atzinīgi novērtē jaunos objektus un velta labus vārdus: “Uz katra var piesēst un pastāstīt pasaku bērniem! Ļoti skaisti, godāt un izturēties ar cieņu!” Foto: Ivars Bogdanovs

Viņš akcentē, ka tēlnieki izvēlas strādāt noturīgos un cietos materiālos. Soliņos izmantotais nerūsējošais tērauds ir stiprākais, cietākais un sīkstākais no metāliem, tāpat ozolkoks ir stiprākais no kokiem, tāpēc bažām, ka kāds varētu tos viegli sabojāt, neesot pamata.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus Ģ. Burvis vērš uzmanību, ka visas lietas, sevišķi sabiedriskā vidē, prasa pastāvīgu uzmanību, apkopi un aprūpi. «Torīt, kad uzstādījām soliņus, atbrauca pļāvēji un cītīgi strādāja, bet viņiem būtu derīgi piekodināt, ka pēc darbu veikšanas jāņem lapu pūtējs un jānopūš pļāvums, citādi viss tas jaukums ir uz ietves un arī uz pieminekļa un soliņiem. Es baidos, ka piemineklim šos desmit gadus arī nav neviens roku pielicis, to es konstatēju, kad veicu apkopi pagājušajā piektdienā, kā to biju solījis. Ziņoju pašvaldībai, ka bez apkopes ir pamatīgāki darbi darāmi un tie saistās pat ar mūri, kam nepieciešama plaisu aizdare, jo laika zobs pamatīgi ir iekodies. Ja pašvaldība ļauj, tad autors arī apsaimnieko pats savus gara bērnus. Es esmu tam gatavs, atliek tikai naudas jautājums, tā tomēr ir fiziski smaga diena, kur ir jāizmanto daudz speciālu līdzekļu gan slīpēšanai, gan tīrīšanai, tēriņi ir arī transportam. Šo objektu vērtību nosaka sabiedrības attieksme, cik tā to augstu vērtē, un dome jau ir sabiedrības pārstāvju daļa,» atzīmē Ģ. Burvis.

Soli uzstādīti Saules dārza ieejas zonā pie autostāvvietas. Tie veidoti ar sēdvirsmām un skatu uz abām pusēm. Solu garums ir 2,5 m, tie paredzēti astoņu pieaugušo vai 10 bērnu vienlaicīgai atpūtai. Solu kāju statņos ir atpazīstama Viļa Plūdoņa monogramma – VP.      Foto: Ivars Bogdanovs

Iedzīvotāji priecājas par jaunajiem objektiem Saules dārzā, steidz fotografēties gan pa vienam, gan vairākiem. Tēlnieks ir gandarīts, ka cilvēkiem patīk veikums. «Plūdoņa dzeja tāda ir, tā aizrauj, katrs bērns, ko es varu teikt arī par sevi, ir izaudzis ar Plūdoņa dzejolīšiem, gan iemidzinot, gan bērnudārzā Ziemassvētkos tos deklamējot, gan skolā ejot. Soli nav tik daudz piemiņai, cik audzinoši jaunatnei, tieši jaunajām mammām ar mazuļiem. Šis ir tāds interesants unikāls objekts, kāda nav nekur citur.  Skvērs saulē mirdz un laistās, patiess saulainais bērnības stūrītis jūsu Bauskas Saules dārzā. Neviena Latvijas pašvaldība, ieskaitot Rīgu, šogad neatļaujas uzlikt tādas skulpturālas lietas kā Bauska. Cepuri nost Bauskas novada pašvaldībai!» tā G. Burvis.

Bauskas novada domē precizēja, ka četru tematisko solu kopējās izmaksas ir 29 992 eiro ar PVN.

Foto: Tēlnieks Ģirts Burvis Saules dārzā piektdien, 7. jūnijā, uzstādīja savus jaunākos “gara bērnus”. Viņš atklāja, ka sabiedrība arī ir ļoti aktīva un rosina daudz dažādas idejas, ko vēl vajadzētu Saules dārzā Bauskā. Foto autors: Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (29)

 1. Žēl, ka pašvaldība tik lēni reaģē, jāgaida desmit gari gadi, lai taptu papildinājumi. Laikam jau to informatīvo stēlu un ūdens pumpi sagaidīsim uz dzejnieka 200to jubileju. Ļoti pietrūkst paskaidrojuma un autora par šo visu māksliniecisko ansambli. Pašvaldība savā sejasgrāmtas ierakstā arī nevīžoja pieminēt tēlnieku, kura autordarbi te uzstādīti, tāda zināma necieņa pret mākslinieku.

  24
  1
 2. Vēl atliek tikai Saules dārza apstādījumu otru pusi sakopt, kuru arī iekārtoja pirms 10 gadiem un pameta. Ja to izdarīs-būs vienkārši brīnišķīga dāvana mums visiem!!!

  19
  1
 3. Es domāju, ka lielais bļāvējs bija deputāts Sašiņš, varēja jau viņš mēģināt sametināt tādu mākslas darbu 🙂 Bet šai domei ļoti iztrūkst kaut mazākās opozīcijas…

  8
  3
 4. Paldies par ideju, domu un realizāciju. Soliņi skaisti. Jā, tieši tā! Sabiedrisko attiecību speciālists varēja aizmirst savu vārdu pieminēt, bet mākslinieka vārds jau nu gan bija jāpublicē pie raksta mājas lapā. Bet ko nu…tā nav pirmā reize, kad augstie pilsētas dūži un to pakalpiņi aizmirst vienkāršajiem darba darītājiem pateikt paldies vai pieminēt tos! Kauns!

  13
  1
 5. Kārteja neizdevusies ideja. Visi soli samesti vienā čupā. Vareja tak skaisti izlikt pa visu saules dārzu. Ka jau Bauska, ķep, ļep.

  4
  16
 6. Soliņi jau tiešām jauku, bet uz cik ilgu laiku? Bauskā jau nekas labs nevar pastāvēt- salauž, apķēpā vai nozog. Vienīgais mīnuss – negribu sēdēt , ja man aiz muguras jau kāds sēd, tāda kopība nu ne visai. Un Saules dārzs ar savu karsto sauli un ne vienu ēniņu nav īsti atpūtas baudīšanai. Nomaļa vieta, kas tos soliņus tur naktīs sargās. Un tas piemineklis arī ne šāds , ne tāds – īsti neizdevies.

  6
  11
 7. Kārtējais neapmierinātais īgņa, kam nekas un nekad Bauskā nebūs labi, lai būtu kas būdams un notiktu kas notikdams.

  11
  2
 8. Vakar gāju un nopriecājos par soliņiem, bet nevienu sēdošu neredzēju gan. Sēdošas kundzes bija gan, bet ne uz soliņiem savus dupšus bija salikušas tajā amfiteātra daļā. Tātad tur labāk nekā uz soliņa. Žēl ka strūklaku likvidēja!

 9. Vai tad mazais novada domes lēmējs un Rundāles pagastvaldis neizkombinēs šādus soliņus Ziedoņu parkā? Vajadzētu kādu mazu, mazu naudīgu projektiņu…tuvu dzīvesvietai.

  7
  1
 10. Pie soliņiem jānodrošina (maiņa 4 stundas) pašvaldības policistu vai policista mulāžu, tad varētu arī strūklaku atjaunot. Ja policisti nepiekrīt, nāksies uzlikt kameras.

 11. Tajā komentārā nav nekā īgna, tikai reāls skatījums uz dzīvi un dzīvi Bauskā, tiešām- nav tur stulba jūsma par neko, it sevišķi ja viens soliņš izmaksā ap 7000, tad 7000 X 4 = sanāk tā nekas………. it sevišķi jau tādēļ, ka Saules dārzs nav tā baušķenieku iecienītākā uzturēšanās vieta. Tāpat kā melnais gailis Mēmeles krastā, negalvoju, vai visi baušķenieki to ir pat redzējuši. Šādi soliņi labāk iederējās tajā pašā Rātslaukumā un vēl tekoša ūdens strūkla. Bet tas jau tikai sapnis. Tāpat kā nu nekā ir tās priedes kādreizējās puķu dobēs, vasarai piedien ziedošas puķes, nevis tikai zaļumi – ziema vai vasara. Un cik cilvēki ķer ērces diskugolfa parkā, vai kāds ir papētījis , kādam kontingentam un iedzīvotāju skaitam tie prieki ir domāti/

  10
  3
 12. “Ģeniàla” tev ideja – sagrūst visu Rātslaukumā un lai ārpus tā nav nekā! Visus soliņus Rātslaukumā, Melno bumbu-gaili arī un visu ko citu tāpat – strūklaku, kociņus, apstādījumus u.tt.! Bez tam, soliņi ir mākslas darbs un mākslinieka veidots objekts, nevis tikai vieta, kur savu pēcpusi nolikt. Tāpēc tas maksā tik, cik maksā! Ja vari lētāk, tad ko nepiedāvāji savu variantu?

  4
  6
 13. Tu , mīļais, pateici ko tiešām ģeniālu – tie soliņi ir mākslas darbs un tie nav domāti sēdēšanai , tikai apskatei , četri dubultie apskates objekti 7000 X 4 = ….. par godu jubilejai !!!!!!! Tu esi ģeniāls , tādus mums Bauskā vajag pie kultūras stūres. Baušķenieki bariem plūdīs apskatīt mākslas darbus, jo sēdēt jau nedrīkstēs, ar to es tevi tad arī apsveicu !!!!!!!

  3
  1
 14. Ļoti skaisti soliņi.Tie,kuri saka ka nepatīk,lai atnāk un paskatās.Šīs dienas,kad nav karstums uz soliņiem maz sēdētāju,bet karstajās dienās cilvēki gribēs ēnu kur piesēst.Ļoti jauki.PALDIES.

 15. Šis mākslinieks no kautrības točno nenomirs. Visas viņa idejas un realizācijas pēc paša domām ir vienkārši ģeniālas. Patiesībā jau soliņi ar tiem ķiņķēziņiem ir diezgan stulbi. Sēdēt tajos jau tāpat neviens lāga nesēdēs, bet kā kaut kādi “mākslas darbi” tie diezgan naivi, ja ne infantili. Pats parciņš joprojām nesaplānots, bez krūmiem un citiem stādījumiem, tukšs un nemājīgs, lai kāds tajā vēlētos uzturēties. Tāds appļauts zāles pleķis.

  6
  4
 16. Pat nav ko piebilst par “dīvānā pir…ēja-eksperta”, kam viss ir slikti, “izpratni” par mākslas dažādību! Varbūt, tomēr esi dzirdējis arī par mākslas darbiem kā vides objektiem, ko novieto pilsētvidē ar visu no tā izrietošo? Bet, laikam, jau nav vērts te kaut ko skaidrot, jo “viss taču ir slikti”, kas notiek vai nenotiek Bauskā!!!

  1
  3
 17. Soli tā kā kādreiz krievu stacijās. Sēžot vienlaikus abās pusēs, viens otram kukaiņus var nodot. Arī patērzēt jauki, kad pretējās pusēs sēdošiem galvas vai kopā sitas.

  8
  1
 18. nozagti ir 6193 eiro par soliņu, tas būs…24772 eiro.Prokuror, kusties, es tev nemaksāju nodokļus no savas sviedriem un asinīm (ne menstruāciju, red. piez.) pelnītās naudas par smaku laišanu
  krēslā. Gaidu apsūdzības un reālus cietumsodus, ar lielām civilprasībām un naudas sodiem. Tā lai atcerās plukatas bābas..

 19. Par tavu intelektu visu pasaka tavs teksts, kurā centrālais akcents uz citādi domājoša nosaukšanu par dīvānā (un tālāk kā tekstā). Garīgi atpalicis pāķis tu esi, ne eksperts!

  5
  1
 20. Atļausiet pasmieties, mūžam ar visu neapmierinātais īgņa-“intelektuāli”, ar “atšķirīgo viedokli”!

 21. Paldies par skaistajiem soliniem. Beidziet komentet negatīvi. Apsežaties uz solina un padomajiet vai maz atcerties kadu no Plūdoņa dzejas rindām?…
  Pec siem komentariem liekas ka diez vai…. glīti gaumīgi solini un katrs roku darbs ari maksa. Manuprat seit top neliels tematisks stūrītis mūsu pilsēta. Ir labi bet vel mazliet piekopt un iekartot to stūri aiz bijusas struklakas butu labi.

  4
  1
 22. Vispār šausmas…Pieņemot domu, ka es esmu mākslinieks, kurš strādā kādā radošās mākslas nozarē, lasot komentārus, ne par ko nevēlētos Bauskā kaut ko ieguldīt un kaut ko darīt. Tik daudz “ekspertu” ar negatīvu, noliedzošu viedokli, virspusēju, bez pamatojuma, dažreiz pat smieklīgu. Varu saderēt, ka jums pat meistara darināta koka karote tirgū liksies par dārgu! Tik vien to mazumiņu, kā priecāties un pateikt paldies, to jūs nevarat. Esat aizmirsuši vai neesat mācīti? Manis teiktais nenozīmē, ka nav jāseko līdzi pašvaldības budžeta naudas plūsmai un tēriņiem, bet vai tā mūžīgā gaušanās jums pašiem nav apnikusi?

  6
  2
 23. Ir tāds jauks teiciens : ne tu mani taisīji, ne tu mani regulēsi . Gribu gan redzēt , kas uz tiem dubultsoliņiem ar svešu cilvēku cieši pie muguras sēdēs – tā otrā rinda ir vienkārši izķēzīta – materiāls un nauda nosviesti zemē, apskates objekts un nekas vairāk, un tur nu nav par ko paldies teikt un sajūsmā kaukt un gaudot. Bērnudārza variants. Ja ko dara, tad tam jābūt praktiski pielietojamam, ne tikai ,ejot garām , apskatāmam. Varbūt to visu tomēr vajadzēja saskaņot ar pieredzējušiem cilvēkiem ar skatu no malas. Un te jau nav par ko apvainoties – cilvēki tikai izsaka savu viedokli ( tas, ka tas atšķiras no tavējā vai soliņu autora) un tas ir tikai dabīgi, cik cilvēki, tik arī viedokļi un gaumes.Latvietis tomēr ir savrupāks cilvēks. Tāpēc gan atkal nemeties citus kaunināt un mācīt, jo ne viss ir tā, kā tu domā un ne tavs viedoklis ir vienmēr tas pareizākais

  6
  1
 24. Ar savu bezspēcīgo naidu pret notikušo un savu naida žulti vēl neesi aizrijies?

  1
  3
 25. Zaķīt, man ir tikai kaili fakti , bet naida žults ir tev . Tikai nesaprotu, kas tu īsti esi – autors , rads vai kas saistīts ar finansēm……., ka tā trako .

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.