Jau šonedēļ, no 3. līdz 8. augustam, Skaistkalnē notiks Kanepenes svētki, kas parasti pulcē tuvus un tālus skaistkalniešus, kā arī pagasta viesus, svētceļniekus.
Kanepenes svētki jau izsenis ir gada lielākie svētki Skaistkalnē, kad laicīgais mijas ar garīgo, notiek lielākais novada gadatirgus, koncerti, dievkalpojumi, sporta aktivitātes un daudz citu pasākumu. Svētkus rīko gan Skaistkalnes pagasta nodaļa un bibliotēka, gan Vecumnieku apvienības pārvalde, gan Skaistkalnes Romas katoļu draudze ar tās prāvestu Andreju Mediņu, brīvprātīgajiem un labdariem, informē Skaistkalnes katoļu draudzē.
Šogad Kanepenes svētki ir īpaši nozīmīgi, tā kā rit vērienīgi Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas atjaunošanas darbi. Kā stāsta draudzē, uz Kanepenes svētkiem staltais dievnams izsliesies pār Skaistkalni un tās apkārtni ne tikai ar atjaunotajiem torņiem – būs noņemtas arī celtniecības sastatnes un sakopta teritorija ap baznīcu. Darbu gan vēl ir daudz, tomēr svētku svinēšanu tie neietekmēs.
Svētkiem ir sagatavotas divas svētku programmas – gan pagasta nodaļas, gan katoļu draudzes. Baznīcā svētki sāksies 3. augustā pulksten 18 ar dievkalpojumu, kas būs veltīts bērniem un jauniešiem, pēc tam būs agape, sadraudzība, bet no pulksten 21 notiks muzikāla slavēšana kopā ar grupu «Oasis», kuras laikā būs aizlūgšana par skolotājiem, izglītības sistēmas darbiniekiem, policistiem un valsts aizstāvjiem.
Piektdiena, 4. augusts, būs īpaši veltīta slimniekiem un veselības sistēmas darbiniekiem. Ikviens ir aicināts uz Vissvētākā Sakramenta adorāciju baznīcā no pulksten 15, pēc tam notiks dievkalpojums, ko vadīs Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis. Pēc tā no pulksten 18 plānota vakarēšana draudzes kafejnīcā un filmas «Gruvešu atjaunotājs» skatīšanās, savukārt pulksten 20 būs dzejas vakars «Celsim jaunu torni debesīs!». No pulksten 22 līdz 23 baznīcā būs iespēja pavadīt laiku pielūgšanā un adorācijā. Vakarā arī sāksies svētku norises Skaistkalnes pagasta organizētajai daļai – pulksten 21 pie Skaistkalnes tautas nama plānots svētku ieskaņas koncerts ar tautas nama amatierkopām un svētku viesi – Gunti Veitu no grupas «Credo».
Sestdiena, 5. augusts, būs svētku vispiepildītākā diena, jo dažādi pasākumi notiks visas dienas garumā – Dižmāras tirgus pie baznīcas, kas sāksies pulksten 9, ērģeļmūzikas koncerts, radošās darbnīcas un aktivitātes bērniem, tradicionālais skrējiens «534» no Skaistkalnes vidusskolas pulksten 10 un citas sportiskās aktivitātes dienas garumā, dievkalpojums par ģimenēm, kura laikā plānota laulību solījumu atjaunošana, svētība topošajām māmiņām, laulātajiem un bērniem, vēlāk koncerts, gaismas procesija vakarā, bet tautas namā paredzēta Seces amatierteātra izrāde «Ar spaini pa galvu», režisore Astrīda Mercendorfa, savukārt vakara izskaņā no pulksten 21 līdz rīta pulksten 2 estrādē zaļumballe kopā ar grupu «Galaktika».
Svētdiena, 6. augusts, sāksies ar tradicionālo gadatirgu Skaistkalnes centrā, izklaides pasākumi un putu ballīte bērniem, savukārt dievnamā noritēs Skaistkalnes Dievmātes – Latvijas Ģimeņu Karalienes svētki. No rīta pulksten 10 baznīcā būs dievkalpojums lietuviešu valodā, pēc tam pulksten 12 būs galvenais svētku dievkalpojums, ko vadīs Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, un tiks iesvētīti baznīcas torņi. Pēc dievkalpojuma plānota procesija pa Skaistkalni, un pulksten 15 torņu ieskandināšana ar Augšdaugavas novada kultūras centra «Vārpa» jaukto kori «Latgale», diriģente Anita Zarāne.
Draudzes organizētās programmas noslēgumā pulksten 15.30 pie baznīcas plānots koncerts «Raudzīsimies debesīs caur torņiem!», kurā uzstāsies Dita Lūriņa, Jānis Paukštello, Kristiāna Stirāne, Elvijs Bušs, Jānis Miltiņš, Valters Sprūdžs, Ivars Kalniņš, savukārt ballēties gribētāji vakarā aicināti uz koncertballi kopā ar grupu «Zelta kniede», kas notiks no plkst.19 līdz 23 estrādē.
Kanepenes svētku garīgo programmu organizē Skaistkalnes katoļu draudze ar tās prāvestu Andreju Mediņu, brīvprātīgajiem un labdariem. Uz svētkiem ir arī pieteikušās astoņas svētceļnieku grupas, kas mēro ceļu kājām no dažādām Latvijas vietām. Prāvests A. Mediņš vēsta, ka Skaistkalni ir plānots izveidot par lielu starptautiska līmeņa svētceļojumu un garīguma centru.
Savukārt Skaistkalnes pagasta nodaļas vadītāja Ineta Skustā «Bauskas Dzīvei» sacīja, ka Kanepenes svētki ir plaši pagasta svētki, kuros līdzās pastāv gan laicīgais, gan garīgais aspekts. Uz svētkiem sabrauc daudzi skaistkalnieši, lai satiktu savējos, un katrs var izvēlēties tādu svētku programmu, kāda nu kuram labāk patīk.
Nu, ar to “Dižmāras” tirgu? Vismaz viens tāds “Dižmāras” tirgus ir bijis pie veikala RIMI savulaik un arī citās vietās, bet, cik sevi atceros, atceros jau krietni pāri pus gadsimtam, tirgu augusta mēnesī Skaistkalnē vienmēr ir dēvējuši par “Kanapenes tirgu”. Bet latvieši vienmēr bijuši izdomas bagāti….
Tas Dižmāras ir reliģisko aksesuāru tirdzniecības vieta.
Skaiskalne katolu draudzes nav,draudzi sastada svesi nez no kurienes savakti laudis
Gribētu plašāku rakstu par skaistkalnes baznīcas arheoloģisko izpēti mediņa saimniekošanas laikā.
Baznīcas tornī Dievturu (aizlaiku pagānu) zīme. Taisnais Māras krusts ar viļnotiem zalšiem…
du du, kultūrkapitāla fonds varbūt. bet labāk jau knabs un vids.
Laikam kādam tomēr skauž ka baznīca tika remontēta un saremontēta kā sauc VID un KNAB.
Ja jau viss godigi un finansiali tiri tad nav no knab un vid jabaidas,bet ja nav,tad nāks dieva sodiba
kā tur bija ar to zāģi, kas citam zāģē bet pats kauc? Vispirms apskaties, cik izmaksāja un kā tika “apgūta” nauda daudzās pilsētas un novada jaunceltnēs un lielākoties renovācijas darbos. Cik izmaksā nodokļu maksātājiem tā pati Pilsrundāles pienotava, celtne Rūpniecības ielā vai tā pati domes baznīca Rundāles pagastā, nez kāpēc dēvēta par Mežotnes baznīcu?
Varbūt labāk izvērtējam iepriekšējās draudzes bezDarbību.