Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Skaistkalnes dievnams atgriežas iepriekšējā godībā – atjaunoti tā torņi

Jau vairāk nekā gadu Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā un tās apkārtnē notiek pamatīgi atjaunošanas darbi. Būs atjaunoti tās torņi, un jau trešdien, 26. jūlijā, pulksten 11 ir plānota torņu kupoldaļas pacelšana, lai baznīca atkal slietos virs Skaistkalnes tās iepriekšējā izskatā, informē draudzē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaistkalnes baznīcas draudzē lepojas, ka Ir padarīts ļoti daudz – ir nostiprināti dievnama pamati, veikta iekštelpu renovācija, ieliktas siltās grīdas un nomainīts grīdas segums, sānu altāris renovēts un izvietotas atjaunotās votas, Dievmātes svētbildei no jauna darināta riza jeb zelta  ietērps, ar ko apklāta daļa gleznas, nomainīts jumts, fasāde renovēta, elektroinstalācija un apgaismes objekti nomainīti, kā arī veikti dažādi citi uzlabojumi. Iekārtots baznīcas laukums, pretrunīgi vērtēti, bet izcirsti lielie koki, kas nu ļauj skaisto baroka pērli uz pakalna pamanīt jau pa gabalu. Baznīcas laukumā tagad ir iespējams pulcēties lielākam cilvēku skaitam uz āra pasākumiem dažādos svētkos, rīkot koncertus, gadatirgus utml.

Skaistkalnes baznīca ir viena no lielākajām un krāšņākajām Latvijas lauku baznīcām, taču tās īpašo vērtību Latvijas arhitektūras vēsturē nosaka tieši celtnes novatorisms. Dievnams bija viena no pirmajām agrā baroka stila baznīcām Latvijā un pirmā, kuras veidols tik tieši atbilst katoliskajās zemēs populārajam divtorņu katedrāles tipam.

No 1932. gada «Māras Vēstneša»: «Skaistkalnes baznīca ir kultūras piemineklis, ir jauka piemiņa no tiem, kas novārdzinātiem gariem sniedza ticības gaismu. Vairāki gadu simteņi ir nogrimuši mūžu dzelmē, bet šis dievības templis vēl stalts un brožs rēgojas. Uz augstā un skaistā kalna viņš gleznā un graciozā itāļu renesanses stilā paceļas; viņš tur stila garā ir tik nopietns, tik pilns augstības it kā uz mūžu nostādīts; slaidie baltie torņi, kas sniedzas pret zilo debess jumu, ir pacelšanās augšup uz debesīm.»

Taču slaidie baltie torņi pamatīgi cieta Otrā pasaules kara laikā, viens tornis vairāk, otrs – mazāk, un tikai šajā gadā, pateicoties prāvesta Andreja Mediņa uzņēmībai, daudzu labas gribas cilvēku iesaistei un atbalstam, torņi būs atjaunoti, un jau 26. jūlijā ir plānota torņu augšējās daļas pacelšana.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (21)

 1. Mums nav pārāk daudz to baznīcu! Skolas klapē ciet bet bazņīcām nauda atrod! Nu nekā svēta!

  8
  21
 2. tikai jājautā- kam? Skolas “klapē ciet” un “pakalpojumi” sadārdzinās, jo tā taču budžeta nauda, bezsaimnieka mēsli, var bezjēgā kaisīt vējā, bet te Skaistkalnē un ne tikai Skaistkalnē Mediņš netērē ne centa mūsu nodokļos samaksāto, bet paveic brīnumus, salīdzinot ar pašvaldību vai valsts iestādes darbinieka veikumu un tas jau daudziem mūslaiku kungiem ir kā karsts kartupelis ķēvei zem astes….

  37
  12
 3. Tas atkal ir Mediņš, kurš patiesi dara brīnumus! Ja tādu cilvēku ieliktu par premjeru, tad visa Latvija plauktu un zeltu.

  22
  24
 4. Žēl, ka nokavējāt uz prezidenta vēlēšanām izvirzīt. Izgrieztu pogas Rinkēvičam, ka nograb.

  7
  15
 5. Paskatījos tajā vecajā gravīrā – nu, nemaz nav līdzīgi sanākuši. Bet tas jau nekas – dļa seļskoj mestnostji saiģot.

  16
  9
 6. nu nevienam neinteres’w,kur tādas naudas summas rodās.lai darboyos ar tādu vērienu.Kas zem tā visa slēpjās/
  ko tur priecāties,izārdīts viss kultūras mantojums.Savu Bruknu aizmirsis,zālēs ieaudzējis,visi kalpi te uz vietas pa rokai.Izdari to visu bez tā čungura,ko tur mazgā,tad tev ticēs kāds.Pārveidojis baznīcu par izpriecu vietu.Cik daudzi ir tie dievlūdzēji,kuri nāk uz tiem tusiņiem/Nav vairs nekāda svētuma šim dievnamam.

  27
  16
 7. Kas var, tas dara ! Kaut viens no tiem negatīvajiem būtu kaut santīmu ielicis kaut kādā sabiedriskā pasākumā.

  19
  14
 8. Tas, ka notiek darbi, protams, ir forši, taču pieminekļu sargiem vajadzētu rūpīgāk šo pasākumu pieskatīt.

  23
  7
 9. Pirms te ekstāzē saukt par prezidentu, apbrauciet apsekot šī personāža apsaimniekotos īpašumus/ objektus. Vēlams ar fotoaparātu.

  22
  3
 10. Lai suņi rej, bet Mediņš iet tālāk! Vaukšķ jau tie kuri piesieti īsā atkarību kēdē un tie kuri paši nekad neko nav izdarījuši paliekošu. Tāpat tie kuri nededz savu durvju priekšu, bet pieraduši lūrēt svešā pagalmā un skaita naudu cita makā.. Lai izdodas iecerētais tiem kuri dara!

  15
  17
 11. un, nevienu neinteresē tās summas, ko pašvaldība “sadala’ ar to pašu “vionu”, kaut pēdējais viņu veikums- kādā kvalitātē ir “atjaunotais” Slimnīcas ielas posms. Kā arī visi “priecājas” par vairāk kā miljonu vērtās Mežotnes “baznīcas” skaistumu, no kura, izskatās, labumu guva vien domes “sekta”- savas baznīcas cēlāja, bet kuras uzturēšana, kā arī liela daļa no celtniecības izmaksām novelta uz sabiedrības pleciem. Ja “sektai” to savu baznīcu vajadzēja, tad par savu naudu, protams, tautai jau neviens neprasīja- vajag un viss.

  12
  5
 12. Mediņam bija iespēja izdarīt kaut ko patiešām skaistu. Tagad tā ir lēta triecienceltne ar lētiem un vājiem risinājumiem, kas der tikai paša ambīciju apmierināšanai un kam nav nekāda sakara ne ar ticību, ne vēsturiskas un izcili skaistas baznīcas saglabāšanu.

  25
  10
 13. Ietvars jau skaists, bet kas būs iekšā – dievlūdzēji no tālienes. Baznīcu jau viņš varbūt arī atjaunos (protams, arī par izpildījumu var diskutēt), bet Skaistkalnes baznīcas draudzi viņš ir pilnībā iznīcinājis. Draudzes gans un menedžeris acīmredzot nav iespējams vienā personā. Šis cilvēks ir menedžeris. Miers un apgarotība, kas baznīcā bija pirms viņa, ir aizmukusi līdz ar viņa ierašanos.

  22
  10
 14. Priecē, ka tiek atjaunotas baznīcas, ka šai pasaulē notiek arī labas lietas. Skumji, ka daži nenovērtē, ne tiem kas svēts. Protams, katra būvniecība un pārbūve maksā lielu naudu, pamēģini, šodien uzbūvēt, kaut nelielu mājeli, sapratīsi, cik tas dārgi, kur nu vēl tādas būves, kā bznīcas. Novērtēsim un būsim pozitīvi.

  14
  11
 15. bija vēl tēva Jāņa “laikā”, kad baznīca un tai piederošais klosteris lēni tuvojās jau daudziem redzamajam galam. Vien tad arī dažām labam baznīca kalpoja kā projektiņu sabīdīšana kopā ar paulīniešu tēviem, tiešām- miers un apgarotība tad valdīja….

  4
  18
 16. Ja jau saki A, pastāsti tautai arī B, citādi tāda tukša runāšana vien sanāk. Kas tad tie par projektiņiem. Pats izteiksmes veids jau liek noprast, ka labuma gūšanas projektiņi. Nu tad – liec galdā!

  4
  8
 17. Vai nav apnicis Skaistkalnes kundzītēm (tumsonēm ) visu laik pelt ,ko dara Skaistkalnes labā ???!!!!
  Prieks par skaistumu ko Andrejs un viņa komanda izdarijuši

  8
  11
 18. Skaisti jau ir, bet dvēsele baznīcai vairs nav, kā muzejs. Tie, kam palīgos bija labi ja 3 sievas nekad nevarēja izdarīt to ko kāds, kam ir sakari, sponsori un bezmaksas darbaspēks. Katrs rūpējās ar sev piešķirto budžetu un iespējām. Tuvu un tālu labi zināma bīskapa Pavlovska naudas kāre, protams tagad arī viņam ziedu laiki, bet gan jau laiks visu saliks pa plauktiņiem. Andrejs jau ir nedaudz piezemējies, nav vairs tā bravūra, kas ienākot, bet lai atgūtu zaudēto draudzes uzticību(lai gan nedomāju ka viņu tas daudz interesē) vēl tāls ceļš ejams.

  3
  1
 19. Pr.Andrejs Mediņš ir malacis! Un iepriekšējās draudzes locekļi, lai met krustus mājās! Lielākā daļa “vecās” draudzes pārstāvji to tik zin kā gānīties, aprunāt, zaimot un krāpt. Sēdiet baznīckalna pakājē un turpiniet riet un lūgties, jo, ja pie Tēva Jāņa, ejot lūgties, Jūs būtu kaut ko guvuši savai dvēselei un garīgai pilnveidei, tad no Jums tagad nenāktu tāds ļaunums, nievas un “riešana”.

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.