Skaistkalnes vidusskola piedalās Ziemeļu un Baltijas valstu sadarbības programmas «Nordplus»jauniešu izglītības programmas projektā «Kopā esam stiprāki». Šonedēļ projektā šeit viesojas un dalās pieredzē 12 skolēni un skolotājas no Lietuvas – Alantas ģimnāzijas. Projekta mērķis ir parādīt, kādā veidā lauku skolas var būt vai ir tikpat labas kā pilsētu skolas.
«Bauskas Dzīve» Skaistkalnes vidusskolā vēroja ķīmijas stundu, kad skolotājas Brigitas Igaunes vadībā jauniešiem bija jāveic eksperiments, un visi iesaistītie bija cītīgi pievērsušies darbam. Savā starpā projekta dalībnieki sarunājas angļu valodā, un bija redzams, ka visi ir jau labi sapazinušies un sadraudzējušies.
Socializēšanās prasmes
Skaistkalnes vidusskolas audzēkņi šī paša projekta laikā aprīlī jau viesojušies Molētu rajona Alantas ģimnāzijā Lietuvā, kur pavadīja piecas dienas, iepazīstot gan skolu un skolēnus, gan arī apkārtni un Lietuvas galvaspilsētu Viļņu. «Mēs iepazināmies gan ar cilvēkiem, gan pilsētu un rajonu,» stāsta Skaistkalnes vidusskolas skolēns Patriks Vencels, «pilsēta nav liela, tikai nedaudz lielāka par Skaistkalni.» Viņš pastāsta, ka Lietuvā viņiem bija jāpiedalās mācību stundās, kā arī jādodas dažādās ekskursijās.
«Pie mums lietuviešiem rādīsim Bauskas pili, brauksim uz Rīgu, arī uz Rundāles pili,» stāsta Patriks. Puisis atzīst, ka no projekta visvairāk iegūst socializēšanās prasmes, jo jāsarunājas angliski un jāiepazīst jauni cilvēki. Par novērotajām atšķirībām starp abām skolām pastāsta Danija Putniņa: «Viņiem ir atšķirīga klašu sistēma, jo pamatskolā ir desmit klases, nevis kā mums deviņas.» Viņai vislabāk no viesošanās Lietuvā patikušas ekskursijas, kuru laikā saskatījusi Viļņas līdzību ar Rīgu. «Patika arī pavadīt laiku ar draugiem,» tā Danija, «projekts ir svarīgs, jo tu atklāj sevi citiem cilvēkiem, kā arī jau minētā socializēšanās ir liels pluss.»
Atgādina pili
Pēc ķīmijas stundas skolēniem no Lietuvas norisinās ekskursija pa Skaistkalnes vidusskolu, kuru vada vēstures skolotājs Ingus Pavinkšnis. Viņš atklāj skolas vēsturi, informē par nesen atjaunotajiem objektiem skolā, kā arī mācību specifiku agrākajos laikos.
«Projektā mēs iemācāmies vairāk par vienas un otras valsts tradīcijām, mācību stilu, skolām,» stāsta projekta dalībnieks no Lietuvas Elijs Mameniškis, «pie jums apskatīsim arī Rundāles pili, bet piektdien skolā būs tradicionāls pasākums, kurā piedalīsimies.» Skolēns no Lietuvas Nojs Juknonis atzīst, ka viņu pārsteidza atšķirība starp skolām, jo viņu skolas ēka ir mūsdienīgāka, taču Skaistkalnes vidusskola atgādinot pili. «Mūs izvēlējās projektam, jo vislabāk runājam angliski,» atzīst puiši. Viņi pastāsta, ka skolēnu brīvlaiks Alantas ģimnāzijā sākoties vēlāk nekā Latvijas skolās, viņiem jāmācās apmēram līdz jūnija vidum.
Iepazīst cits cita mācību sistēmu
Projekts ticis veidots, lai skolotāji savā starpā dalītos ar mācīšanas metodēm un veidiem un skolēni iegūtu gan labākas akadēmiskās zināšanas, gan arī kultūras izpratni. Pedagogi projekta laikā iepazina cits cita mācību sistēmu, praktizējās un iemācījās jaunus mācīšanas veidus, kā arī labāk apguva vienas un otras valsts kultūru. Savukārt skolēni attīstīja angļu valodas zināšanas un komunikācijas prasmes, iepazina galvenos aspektus Lietuvas un Latvijas izglītības sistēmā, iemācīja saviem draugiem dažādus mācīšanās veidus, centās izveidot vismaz vienu metodi, kā mācīties patstāvīgi, kā arī ieguva kultūras zināšanas.
«Mūsu jaunieši redz to, kādas stundas ir Lietuvā, jo apmeklēja un piedalījās tajās. Projekts ir «Kopā esam stiprāki», līdz ar to mērķis ir paskatīties, kā ir pilsētas skolā Alantā un kā ir šeit lauku skolā,» stāsta Skaistkalnes vidusskolas direktore Svetlana Vāverniece, «projekts piedāvā aizbraukt paskatīties gan mācību procesu un metodes, gan arī prezentēt savu valsti un skolu.» Projekts bija paredzēts 2020. gadā, taču pandēmijas dēļ to nācās pārlikt uz šo gadu.
Skaistkalnes vidusskolā mācās 231 skolēns, Alantas ģimnāzijā – 171 audzēknis.
SKAIDROJUMS
«Nordplus» ir Ziemeļvalstu Ministru padomes izveidota programma, kuras projekti vērsti uz sadarbības stiprināšanu starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm, pilnveidojot iesaistīto valstu izglītības sistēmas un ieviešot tajās jauninājumus. «Nordplus» programma atbalsta projektus, kas veicina zināšanu ieguvi, apmaiņu un sadarbības tīklu veidošanu.
Reklāma