Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Skolās atgriezušies bezmaksas āboli un piens

Arī šajā mācību gadā Bauskas novadā vairāk nekā četriem tūkstošiem skolēnu un pusotram tūkstotim bērnudārznieku trīs reizes nedēļā ir iespēja bez maksas mieloties ar vietējiem augļiem vai dārzeņiem un dzert pienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starp skolēniem Bauskas novadā arī turpat 300 Bauskas pilsētas pamatskolas audzēkņu, kuriem programmā «Piens un augļi skolai» jau no oktobra sākuma tiek sulīgi āboli.

Augļus (sākumā bumbierus, tagad gan tikai ābolus) Bauskas pilsētas pamatskolai katru nedēļu piegādā kooperatīva «Augļu nams» biedrs – Sesavas pagasta zemnieku saimniecība «Osīši». Augļkope Dace Āboliņa atklāj, ka pašlaik vairākām Bauskas skolām tiek vesti labi zināmās šķirnes ‘Auksis’, kā arī ‘Saltanat’ āboli. Auglim, ko saņem bērni, jābūt vismaz 100 g smagam, taču, kā norāda D. Āboliņa, šogad āboli padevušies lieli un skaisti, tāpēc skolēniem tiek arī virs noteiktās normas.

Saimniecība «Osīši» augļus piegādā arī Jelgavas un Dobeles novada skolām. Programmā tā iesaistījusies jau kopš paša tās sākuma, un arī sadarbība ar mūsu novada skolām jau ir ilgstoša. D. Āboliņa uzskata, ka programma ir izdevīga kā augļu audzētā-
jiem, tā arī bērniem, jo līdztekus veselīgam našķim paredz arī dažādas izglītojošas aktivitātes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā saimniecībā ābolu raža šosezon esot laba. Kaut kādus postījumus bija nodarījušas vēlīnās salnas, taču ābeles atkopās. Par labu esot nācis mitrums rudens pusē, tāpēc augļi izauguši tiešām ļoti kvalitatīvi. D. Āboliņa piebilst, ka, piemēram, šķirnes ‘Antejs’ skaistos ābolus augļu bāzē atzinuši pat par pārāk lieliem.

Bauskas pilsētas pamatskolas direktors Jānis Rumba atzīst, ka kopumā bērniem āboli garšo. Protams, kādam varbūt pašam dārzā šogad daudz šo augļu, tad skolā papildus ēst mazāk kārojas. Līdzīgi kā citus gadus, piegādātie āboli tiek sadalīti pa klasēm. Ja arī kāds skolēns nevēlas tos ēst, tad tikpat labi cits notiesā pat divus. Augļi klasē ir brīvi pieejami, tāpēc tos skolēni paņem, kad vēlas. Līdzīgi ir ar pienu – tas arī ir brīvi pieejams, tiesa, tikai virtuvē. Arī tas kādam garšo, bet cits skolēns nevēlas to dzert.

Bauskas pilsētas pamatskola programmā «Piens un augļi skolai» iesaistījusies jau kopš tās pirmsākumiem. Skolas direktors to vērtē ļoti pozitīvi. Iespējams, gribētos lielāku augļu dažādību, piemēram, bumbierus, taču Latvijas apstākļos jau tādu nodrošināt esot visai grūti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Programmu «Piens un augļi skolai» Latvijā pieskata Lauku atbalsta dienests (LAD). Kā pastāstīja tā pārstāve Kristīne Ilgaža, pašlaik programmā pieteikušās lielākais vairums Latvijas skolu. Viņa uzsver, ka papildus produktiem bērni iegūst arī iespēju piedalīties dažādās aktivitātēs, piemēram, pērn viņi saņēma stādu kasti un varēja sekot līdzi zirņu augšanai no stādiņa līdz pat gatavām pākstīm. Tāpat K. Ilgaža norāda, ka programmai ir izdevies pozitīvi ietekmēt konkrēto produktu patēriņu skolēnu vidū, jo, esot kopā ar vienaudžiem, bērns, piemēram, pienu labprātāk dzer nekā mājās.

Arī piegādātāju atsaucība dalībai programmā esot pietiekama, tiesa –, kā secinājuši LAD, Bauskas pusē gan gribētāju esot maz.

Plānots, ka programma turpināsies līdz pat 2027. gadam (kārtējā ES fondu plānošanas perioda beigām), taču pozitīvā pieredze viešot cerības, ka varbūt būs vēl arī kāds jauns papildinājums. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Programma «Piens un augļi skolai»

TO DAĻĒJI FINANSĒ Eiropas Savienība (augļu un dārzeņu programmai 50%, bet pienam – 1/3), daļēji valsts. Finansējuma apjomu nosaka Zemkopības ministrija. Šogad vienam bērnam gadā augļu programmā noteikti 5,51 eiro un 11,20 eiro pienam.

PROGRAMMAS nosacījumi paredz, ka svaigus augļus (ābolus, bumbierus, dzērvenes), dārzeņus (burkānus, kāļus, kolrābjus, kāpostus, ķirbjus) vai šo produktu asorti, kā arī pasterizētu pienu bez piedevām mācību gada izdales periodā trīs reizes nedēļā bez maksas var saņemt bērni pirmsskolas izglītības iestādēs un 1. – 9. klasē. Izdales periods sākas 1. oktobrī. Tas, cik ilgi produktus skolas un bērnudārzi saņem, atkarīgs no piešķirtā finansējuma apjoma. Parasti augļi un dārzeņi finišē ap februāra beigām, marta sākumu. Arī šo produktu pieejamība Latvijas apstākļos ir ierobežota. Pienu bērni var dzert ilgāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LAD APKOPOTĀ INFORMĀCIJA liecina, ka pavisam ES finansētajās produktu izdales atbalsta programmās skolām Latvijā līdz šim gadam izdalīts vairāk nekā 44,8 tūkstoši tonnu piena un tā produktu (kopš 2004. gada) un vairāk nekā 10,6 tūkstoši tonnu augļu un dārzeņu (kopš 2010. gada), un programmā kopā līdz šim izmaksāts atbalsts 48,08 miljonu eiro apmērā.

AVOTS: LAD

Foto: Māris Krūmiņš

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.