Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pilsētas pamatskolas lifta likteni lems ministrija

Bauskas pilsētas pamatskolas skolnieces Selīnas Skudras ikdienas kāpiens pa skolas kāpnēm nav iedomājams bez asistentes Sandras Rūtenbergas palīdzības. Foto – Ivars Bogdanovs

Selīnai Skudrai ir 13 gadi. Viņa nupat pabeigusi 5. klasi Bauskas pilsētas pamatskolā. Šis viņai bija pirmais mācību gads šeit. Kaut sākums bija grūts, nu jau Selīna ir iejutusies. Tikmēr ikdienas gaitas mācību iestādē meitenei ar kustību problēmām aizvien nav vieglas – nokļūt trešā stāva klasē un pēc tam citos mācību kabinetos viņa bez asistenta palīdzības nevar; skolā nav nedz pacēlāja, nedz lifta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neatsveramais ikdienas palīgs – asistente Sandra Rūtenberga
Selīnas mamma Kristīne Rikmane neslēpj sarūgtinājumu – kā tad tā, valsts līmenī tiek sludināts par šādu bērnu integrēšanu parastajās skolās, bet kā gan tas bērns var integrēties, ja tāda iespēja netiek nodrošināta?!
Selīna ikdienā pārvietojas tikai ar rollatora palīdzību. Pa skolas parādes durvīm viņa vēl tiek iekšā pati, jo tur ierīkots pacēlājs, taču pēc tam viņu sagaida viena šķēršļu josla aiz otras. Kamēr citi bērni starpbrīžos atpūšas, Selīna veic kārtējo mokošo kāpienu augšā vai lejā. Kristīne teic, ka Selīna ir liela malace un ir ļoti patstāvīga, taču ir lietas, kuras viņa tīri fiziski izdarīt nevar.
Selīna kopā ar mammu demonstrē, kāda ir kāpšana uz otro stāvu. Ar vienu roku pieturoties pie kāpņu margas, ar otru atbalstoties pret mammu, lēnām meitene pārvar pakāpienu pēc pakāpiena. Nokāpšana padodas vēl grūtāk. Ja vien skolasbiedri vai pedagogi nepalīdz ar rollatoru un somu, Selīnas palīgam jāsteidz uznest vai nonest arī šīs mantas. Reiz meitenei gadījies uz trepēm zaudēt līdzsvaru. Labi, ka tas notika jau kāpņu lejasdaļā un asistents spēja palīdzēt. Kristīne atzīst, ka kopumā skola ir ļoti pretimnākoša, kolektīvs pieņemošs, saprotošs un izpalīdzīgs. Selīnai uzreiz piedāvāta asistente – Sandra Rūtenberga. Sarunas laikā Kristīne vairākkārt uzsver asistentes fantastisko atbalstu ikdienas gaitās. Savukārt San-dra stāsta – tā kā Selīna tomēr ir pati uz savām kājām, tad kopumā abām klājas labi, taču ļoti gaida, kad skolā ierīkos liftu. Viņa arī uzteic skolasbiedrus, kuri ir ļoti izpalīdzīgi, atzīmējot, ka tie atsaucīgākie ir tie, no kuriem vismazāk to gaidi, – skolas lielie dauzoņas. Tāpat skola ierīkojusi speciālu rokturi pie pārejas uz veco korpusu, citādi tie skaita ziņā nedaudzie pakāpieni bijuši ļoti grūti pārvarami.

Neliela skola un klase Selīnai vispiemērotākā
Sapratusi, ka šādi Selīnai būs jāpavada vēl četri gadi, Kristīne Rikmane jau pērn interesējās, vai skolā nav plānots ierīkot pacēlāju. Skolas direktors atzinis, ka līdz šim nav izdevies procesu iekustināt. Kristīne apņēmības pilna pati devās uz pašvaldību un tikās pat ar novada domes priekšsēdētaju Aivaru Okmani.
Sākumā vietvaras pārstāvji mēģinājuši Kristīni pārliecināt, ka Selīnai būtu jāmaina skola, piedāvājot Bauskas 2. vidusskolu, kura ir pielāgota bērniem ar kustību traucējumiem. Kristīne Rikmane skaidro, ka tik liela skola ar daudzskaitlīgām klasēm Selīnai diemžēl neder, jo viņai ir ne tikai kustību problēmas, bet arī dzirdes implants, bez kura viņa vispār nedzird. Taču arī ar to Selīna dzird ne tā kā pārējie. Ja apkārt ir ļoti daudz trokšņu, meitene nevar koncentrēties, viņa apgrūtināti uztver skolotāja teikto. Selīnai stundās nepietiek tikai ar dzirdēto, vajag arī acu kontaktu, iespēju lasīt no lūpām, sekot līdzi žestiem. Tāpat klasē jābūt pietiekami daudz brīvai telpai, lai Selīna tajā varētu pārvietoties ar rollatoru. Tieši tāpēc tika izvēlēta Bauskas pilsētas pamatskola, kura ir neliela skola un ar optimālu 15 bērnu skaitu klasē. Lielā skolā ko tādu nodrošināt, visticamāk, nevarētu.
Piedāvāta arī Codes pamatskola, bet tad līdz skolai būtu vismaz divas reizes garāks ceļš. Jāteic, ka Selīnas ikdiena nav tikai mājas un skola. Viņai vismaz divas reizes nedēļā jādodas pie fizioterapeita, četras – uz Rīgu pie dakteriem. Tāpat beidzot Selīnai ir iespēja apmeklēt pulciņus Bauskas bērnu un jauniešu centrā. Tāpēc ik nedēļu tiek nobraukts prāvs kilometru skaits. Arī saistībā ar transporta Kristīne Rikmane rosina vismaz vienu stāvvietu pie skolas rīta stundās un pēc skolas rezervēt vecākiem, kas atgādā bērnu ar kustību problēmām, jo tas, kas veselam bērnam nieks, – ietvju apmales, Selīnai ir nepārvarams šķērslis – jāmeklē lēzenākās vietas, lai tiktu uz skolu.

Mainīt skolu arī emocionāli grūti
Mainīt skolu Selīnai, kurai jau tā pietiekami daudz problēmu, būtu arī emocionāli smagi. Tikko tik sarasts ar skolotājiem, skolasbiedriem. Mācību gada sākumā Selīnai bija grūti iedzīvoties, bet, kā atzīmē Kristīne, tas ir normāli, kad esi jauns un ienāc svešā kolektīvā, tev ir «jāpiestrīķējas». Arī sekmju ziņā pirmais semestris bija ļoti grūts. Pārejot no specializētas skolas uz standartprogrammu, daudz bija iekavēts. Tāpēc, lai tiktu līdzi pārējiem klasesbiedriem, Selīna kopā ar mammu pastiprināti mācījās mājās līdz deviņiem, desmitiem un pat vienpadsmitiem vakarā. Bija jāmācās gan iepriekšējā gada, gan aktuālā viela vienlaikus. Otrajā semestrī vidējā atzīme jau ir septiņi. Jāmin, ka Selīnai Bauskas pilsētas pamatskola jau ir trešā skola. Skolas gaitas viņa sāka Rīgas Ēbelmuižas pamatskolā, taču pēc dzirdes implanta ievietošanas tik labi attīstījās runa, ka tika pieņemts lēmums pārcelt Selīnu uz skolu, kur šīs prasmes varētu labāk attīstīt. Meitene turpināja skoloties Jelgavas pamatskolā «Valdeka». Nomācījās tur gadu, un kārtējais šoks – skolu reorganizēja, Selīnai piedāvāja pāriet uz Jelgavas Paula Bendrupa pamatskolu. Taču bez internāta izvadāt meitu katru dienu uz Jelgavu Kristīnei nebija iespējams. Selīna ļoti pārdzīvoja arī to, ka bija jāšķiras no draudzenēm.
Viņa piekrīt mammai, ka mainīt skolu vairs negribas. Bauskas pilsētas pamatskolā viņai esot arī visforšākā klases audzinātāja Laura Švāgere. Meitenei ļoti patīk angļu valoda, labi padodas datorika, literatūra, sociālās zinības, grūtāk pagaidām iet ar matemātiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bija cerība – tad klusums
Pašlaik Selīna ir vienīgā skolā, kas pārvietojas ar palīgierīci, taču, kā saka Kristīne, viņa jau nav ne pirmais, ne pēdējais šāds bērns. Ja skolai būtu ierīkots pacēlājs vai lifts, noteikti vēl vairāk vecāku, kuru bērniem ir kustību problēmas, lemtu par labu šai skolai.
Kristīne Rikmane pati bija apkopojusi informāciju par lifta ierīkošanu un to iesniegusi pašvaldībai. Sarunas noslēdzās cerīgi. Tika izsludināts iepirkums par lifta ierīkošanu, tomēr pēc tam iestājies klusums. Kristīni neviens par tālāko procesa gaitu neinformēja, tik vien kā pastarpināti saņemtas ziņas, ka iepirkums beidzies bez rezultāta. Tas raisījis izmisumu, un Kristīne pat prātojusi, vai nesākt ziedojumu vākšanas kampaņu. «Izjūta ir tāda – vai nu esi kā lūdzējs, vai kā agresors, jo normālā sarunā nekā panākt nevar,» sašutusi teic Kristīne.

Otrais iepirkums beidzies ar rezultātu; gaida ministrijas verdiktu
Tomēr pašlaik cerība ir, ka Selīna varbūt jau nākamajā gadā ātri un ērti varētu pārvietoties no viena skolas stāva uz citu.
Ar rezultātu noslēdzies atkārtoti izsludinātais iepirkums par lifta ierīkošanu Bauskas pilsētas pamatskolā. SIA «Warss+» apņēmies par 367 773,95 eiro (bez PVN) veikt visus paredzētos darbus. Pēc līguma noslēgšanas uzņēmumam tas jāpaveic astoņu mēnešu laikā. Nepieciešamajam finansējumam nedaudz vairāk kā 400 tūkst. eiro plānots ņemt aizņēmumu uz desmit gadiem, un 45 023,37 eiro būtu pašvaldības līdzfinansējums.
Kā informēja A. Okmanis, ir iesniegts pieteikums Izglītības un zinātnes ministrijai, kuras atzinums nepieciešams, lai pašvaldība varētu saņemt minēto aizņēmumu. Atbilde, vai Bauskas pilsētas pamatskola ir pastāvētspējīga, ņemot vērā jauno izglītības sistēmas koncepciju, tiek gaidīta līdz jūnija beigām. Ja tā būs pozitīva, tad apmēram jūlija vidū varētu būt aizņēmumu padomes lēmums, bet mēneša otrajā pusē varētu noslēgt līgumu ar būvnieku.
Domes attīstības un būvniecības departamenta vadītājs Mārtiņš Veinbergs pastāstīja, ka paredzēts ne tikai izbūvēt liftu, bet arī uzlabot vides pieejamību un izremontēt divus skolas koridorus. Pēc līguma noslēgšanas sāktos projektēšanas posms – jāizstrādā būvprojekts liftam un apliecinājuma karte remontdarbiem. Remontu varētu veikt skolas brīvlaikā, lai netraucētu mācību procesu, bet lifta izbūve, lai to pagūtu nodot ekspluatācijā uz nākamā gada septembri, būs jāturpina arī mācību laikā. ◆

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Vai tad “Rundāles Avotos” nestāv pilnīgi nevainīgs un pagaidām nevajadzīgs lifts? Cik tas lifts izmaksāja ar visu lifta šahtu ? Pusmiljonu? Ja māja kopā izmaksāja 0,8 miljoni ar astīti.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.