Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Smēķē un alkoholu lieto arvien gados jaunāki skolēni; Bauskā atkarību problēmu risināšanā iesaistās sociālais darbinieks un narkologs

Šī gada pirmajā pusgadā fiksēti teju 1400 gadījumi, kad nepilngadīgais smēķējis vai glabājis tabakas izstrādājumus un citus smēķēšanas produktus. Savukārt par alkohola lietošanu – 889 gadījumi. Valsts policijā norāda, tendence, varētu teikt, ir nemainīga un problēma aizvien aktuāla. Nepilngadīgo kontrolē un uzraudzībā iesaistās arī pašvaldību policijas darbinieki, pašas pašvaldības, skolas, arī sociālie dienesti, ziņo ReTv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Protams, zinu, ka to nedrīkst izmantot bērni, kuriem vecums mazāks par 18 gadiem. Jā, es pīpēju, jo tām ir dažādas garšas, un tās garšas ir garšīgas, tāpēc es tās pīpēju.”

Tā saka kāda 9. klases skolniece no Jēkabpils, viņa atzīst, ka smēķē elektroniskās cigaretes. Vēl novembra sākumā Latvijas Radio vēstīja par Valsts policijas reidiem skolās, kur konstatēti gadījumi, kad skolēni atrodas apreibinošu vielu ietekmē.

“Klasītes kļūst arvien zemākas. Ir tādas klasītes, kas ir zem 5. klases. Nekad dzīvē es neesmu gājis zem 5. klases, bet tagad jau eju profilaktiski, un es arī kaut ko atrodu,” stāstīja kinologs Gints Vuškāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kolēģei Sandrai Paegļkalnei kinologs Gints Vuškāns skaidroja, ka ar dienesta suni regulāri dodas uz izglītības iestādēm. Novērotais liecina, lai apreibinātos, jaunieši izmanto gan alkoholu, gan dažādas psihotropās vielas.

Līdztekus parastām cigaretēm arvien vairāk skolēni aizraujas ar elektronisko cigarešu smēķēšanu, un ir skolēni, kuri no tām jau kļuvuši atkarīgi.

Arī Zemgales mācību iestādēs Valsts policija reidos šogad visbiežāk pieķērusi nepilngadīgus smēķētājus, bet alkohola reibums tiekot konstatēts aizvien jaunākiem bērniem. Kāds sods nepilngadīgajam atkarīgo vielu lietotājam tiks piemērots, atkarīgs no pašvaldības administratīvās komisijas, kur nonāk Valsts policijas uzsāktās lietas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas valstpilsētas domes Administratīvās komisijas priekšsēdētājs Normunds Pūce stāsta, ka visbiežāk komisijai jāizskata 14 līdz 18 gadus vecu jauniešu pārkāpumi: “Šogad mazliet mazāk pārkāpumu saistīti ar alkohola lietošanu. Vairāk ar smēķēšanu. Tas varbūt varētu būt izskaidrojams ar elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, bet pārkāpumu skaits, kas saistīts ar šīm lietām, vēl gads nav beidzies, bet pēc tām lietām, cik šobrīd mums ir, drīz jau būs sasniegts pagājušā gada līmenis, tā kā es domājum līdz gada beigām jau būs vairāk nekā pagājušajā gadā.”

Foto: Sandra Leitāne

Administratīvās atbildības likums nosaka, ka nepilngadīgajiem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus un tikai tad, ja tas izrādījies nelietderīgi, piemēro administratīvo sodu. Sākotnēji Jelgavas administratīvā komisija visbiežāk lēmusi par brīdinājumu, tomēr ne šā gada deviņos mēnešos, ne iepriekšējos divos gados ar brīdinājumu vien cauri nav ticis neviens no nepilngadīgajiem atkarību izraisošo vielu lietotājiem.

“Mēs esam sapratuši, ka tas īsti nestrādā. Jaunieši šo brīdinājumu uztver tā, kā viņam nekas nebūtu bijis, ka viņam tas nav sods. Un arī komisijas sēdēs prasot, vai pirmā reize, vai kā, noskaidrojās, pēc tam, kad jau aizgājis pie narkologa, ka tā nav pirmā reize. Vienkārši pirmā reize, kad viņu noķer,” pauž Pūce.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Slimnīcas “Ģintermuiža” narkoloģiskās ārstniecības vadītāja Lilita Caune piekrīt, ka pienācīga uzmanība jāvelta jau pirmajam pārkāpumam, jo tendence rādot, ka brīdinājumam, kas izteikts par pirmo pārkāpumu, jau ātri vien seko nākamā reize: “Ja mēs runājam par profilaksi, jebkurš noteikumu pārkāpums, ja mēs viņu atklājam un neatstājam bez ievērības, tas strādā. Gan uz pusaudzi, kurš ir vai nu sapīpējies ,vai sadzēries, gan arī uz apkārtējiem. Burtiski pēdējos gados tā attieksme, ka visi tā dara un tas nav nekas traks, ir gana biedējoša tomēr.”

Narkoloģe nenoliedz, ka tieši viņa mudinājusi komisiju vairāk pieņemt lēmumus par nosūtīšanu pie speciālista, jo nereti, reizi mēnesī gada laikā apmeklējot narkologu, tas kļūstot par uzticības personu. Tad arī kļūstot skaidrs, ka jaunietim nav neviena pieaugušā, ar ko runāt par savām problēmām, kas nereti arī ir iemesls smēķēšanai vai alkohola lietošanai.

Kā uzsver Jelgavas Jelgavas valstpilsētas domes Administratīvās komisijas priekšsēdētājs Normunds Pūce, ne mazāk svarīgi ir strādāt arī ar sabiedrību. Nereti tieši pieaugušie, piebilzdami, ka kurš gan jaunībā nesmēķēja vai nelietoja alkoholu, iegādājas aizliegto vielu nepilngadīgajiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ir labi cilvēki pēdiņās, kas viņiem palīdz. Pārsvarā, skatoties no paskaidrojumiem, tie ir bezpajumtnieki, kuri tādā veidā dabū sev arī kādu labumiņu. Nopērk cigaretes vai alkoholu nepilngadīgajiem, tie viņiem par pakalpojumu iedod kādu cigareti vai pāri palikušo sīknaudu. Tādā veidā viņi piepelnās,” teica Pūce.

To, ka pieaugušie ir savā ziņā līdzatbildīgi, norāda arī Bauskas novadā. Sociālā dienesta Bauskas struktūrvienības vadītāja vietniece ģimenes atbalsta nodaļā Inese Kalniņa arī stāsta par gadījumiem, kad bērns vai jaunietis no viņam atvēlētās kabatas naudas pieaugušajam iedod dažus desmitus centus, lai viņš nopērk smēķēšanas produktus vai alkoholu. Un arī te atzīst, ka sociālajiem darbiniekiem darbs norit jau ar arvien gados jaunākiem jauniešiem, varētu teikt pat bērniem.

“Tas darbs, gribētos teikt, ka tas faktiski balstās uz sociālā darbinieka individuālo izpratni par problēmu, un problēma šajā gadījumā noteikti nebūs tā pati būtiskākā, ka tas bērns tagad ir salietojies alkoholu, bet sociālajam darbiniekam būtu jāsaredz šī problēma kopumā. Kāpēc bērnam 12 gados, kas viņam lika vai kas viņu pamudināja lietot alkoholu līdz divām promilēm un vairāk,” skaidroja Kalniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau mēnesi Bauskas novadā strādāt sācis sociālais darbinieks tieši darbam ar jauniešiem, kurš ir izgājis apmācības par atkarību problēmām 13 līdz 25 gadus veciem iedzīvotājiem.

“Mums nāk ziņa no policijas. Kaut arī tas ir pirmreizējs gadījums vai tas bijis jau atkārtots gadījums, jebkurā gadījumā viņš nonāk sociālā dienesta rīcībā un mēs ar šo katru gadījumu strādājam. Mums ir darbinieks, kurš analizē situāciju, aicina uz konsultāciju un attiecīgi tālāk pa soļiem ar vecākiem un pašu bērnu vienojas, kā mēs risināsim šo problēmu. Mums ir Bauskā arī narkologs, kurš arī sācis strādāt varbūt dažus mēnešus, kurš ir arī tendēts uz jauniešu atkarības problēmām,” skaidroja Kalniņa.

Varbūt bērnam vai jaunietim ir nepieciešami arī psihologa pakalpojumi. Sociālajā dienestā nereti secina, ka lietot atkarību izraisošās vielas nepilngadīgais sācis gan, lai iederētos kompānijā, gan tāpēc, ka nav drosmes pateikt “nē”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kādam gribas ātrāk pieaugt, pašapliecināties, iedzert drosmei, gan arī cēloņi bieži vien ir personīgās problēmas skolā vai ģimenē.

Nepilngadīgos smēķējam, arī elektroniskās cigaretes, vai lietojot alkoholu Valsts policija pieķer visdažādākos veidos – jauniešu pulcēšanās vietās, par gadījumiem ziņo arī iedzīvotāji un skolas. Tāpat policija dodas arī reidos uz skolām, kuru fokuss ir narkotisko vielu pieejamības mazināšana, bet paralēli uzmanību pievērš arī jau minētajiem pārkāpumiem.

Lai mazinātu atkarīgo vielu lietošanu bērnu un jauniešu vidū, Valsts policijā stāsta, aizvien uzmanība tiek pievērsta arī tirdzniecības vietām. Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Tatjana Caune saka, ka arvien nākas secināt, ka pārdevējas ne vienmēr pārliecinās par bērna vecumu. Taču, jo biežāk šādi reidi notiek, jo tādu gadījumu ir mazāk. Ja bērns vai jaunietis ticis pie smēķējošiem produktiem un alkohola, policija cenšas arī noskaidrot, kurš tos sagādājis.

“Ir gadījumi, kad izdodas to konstatēt, bet, protams, jaunieši arī nelabprāt stāsta to, kas viņiem ir nodevis šīs ierīces vai alkoholu. Visbiežāk viņi saka par tādu opciju, ka nepazīstamam prasa, lai nopērk šos tabakas izstrādājumus vai alkoholu, bet mēs jau pieļaujam iespēju, ka bieži vien tā īsti nav taisnība. Un nereti ir, ka arī vienaudžu starpā notiek šī tirdzniecība vai nodošana. Ir pozitīvi gadījumi arī bijuši, bet jāņem vērā, ka tam bērnam jābūt tai pašā vidē, kur viņš uzturas, vai starp tām pašām personām, līdz ar to jaunieši ne vienmēr atklāj šo īsto personu, kas tad viņiem nodod. Bet nereti, veicot arī citus pasākumus, tomēr izdodas konstatēt šīs personas un saukt pie likumā paredzētās atbildības,” teica Caune.

Lai mazinātu bērnu vēlmi pamēģināt, kas bieži vien ir sākums atkarīgo vielu lietošanai, portālā manabalss.lv uzsākta parakstu vākšana par aromatizēto e-cigarešu jeb tā saukto “saltu” tirdzniecības aizliegšanu. Vairums uzrunāto speciālistu to atbalsta. Slimnīcas “Ģintermuiža” narkoloģiskās ārstniecības vadītāja Lilita Caune uzsver, ka interese ir cieši saistīta ar piedāvājumu.

“Tikko modē ienāk kas jauns, tā , īpaši pusaudžu vidū, šī interese ir. Jebkurš ierobežojums šajā ziņā, jebkuri nosacījumi, kas padara šo lietošanu neērtu, ir ar profilaktisku ievirzi.”

Tikai Zemgalē šā gada deviņos mēnešos VP fiksējusi 551 pārkāpumu, kas ir par četrdesmit vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā gadā, kuros nepilngadīgie lietojuši vai glabājuši neatļautas atkarību izraisošas vielas. Par elektronisko smēķēšanas un uzpildes ierīču aprites aizliegumu kopš oktobra sākuma portālā manabalss.lv savākti vairāk nekā deviņi tūkstoši paraksti. Bērnu un jauniešu atkarību problēmām būtiski pievērst uzmanību, jo, kā vēl piebilst Valsts policijā, ir gadījumi, kad, piemēram, alkohola reibumā viņi pastrādā jau nopietnākus pārkāpumus, apdraud savu veselību un dzīvību. Bērni alkohola reibumā tiek pakļauti arī vardarbībai, tostarp seksuālai, notiek arī automašīnas vadīšana alkohola ietekmē un citas nepārdomātas darbības. Starp narkotiskām vielām visbiežāk konstatēts, ka tiek smēķēta marihuāna. Jauniešiem kļūstot atkarīgiem no narkotiskām vielām, daļa kļūst arī par noziedzniekiem, piemēram, izdara zādzības, lai ātri iegūtu naudu un varētu ātri iegādāties atkarību izraisošās vielas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (13)

  1. Murgs, kāda policija, kāds sociālais dienests, aizejiet uz prestižo Bauskas Valsts ģimnāziju, kur saltiņus mierīgi pīpē tualetē. Dūmu rauj uz nebēdu, nekur īpaši neslēpjoties.

    11
    1
  2. Bērnu tiesības? Ko valsts vara – neko… kad būs pienākumi? – neko…

  3. Ko valsts var izdarit ka pasi vecaki ne ko nedara .Pie otras vidusskolas Salatu ielas majas 6/3 jau pipe otras klases skolnieki.Maja visa aprakstita.

  4. Ieteiktu sodīt tieši vecākus par viņu pienākumu nepildīšanu-bērnu audzināšanu nevis bērnus, kuri tam ir tikai sekas.

    9
    2
  5. mūslaikos pīpēšana ir arī prestiža jautājums skolnieku vidū- es varu atļauties to, ko citi nevar.

    2
    1
  6. es te neredzu nekādu problēmu.. manos laikos 80 arī visos stūros pīpoja, dabūja no seņčiem pa ausi, ja uzķēra… Pašiem jauniešiem jāsaprot, jo vairāk liegs, jo aiz spītības darīs.

    6
    1
  7. Skolotājām jāiet gar stūriem vai puišu WC meklēt pīpmaņus? Skolotājas riskē saņemt publisku pazemojumu un pat vardarbību. Klasiskas policejeskas metodes plus nopietns sods vecākiem ar īsu samaksas termiņu un tiesu izpildītāju piesaiste ākstīšanās gadījumā būtu viseefektīvākās. Vai skolu iekšējās kārtības noteikumos un pašvaldības noteikumos ir aizliegta pīpēšana, alkohols, narkotikas skolās un ārtelpā un ir skaidri definēti sodi? Pietiks barvežus ieregulēt, līdzskrējēji nomierināsies. Par ko saņem algu pašvaldības policisti? Nekārtības taču notiek pašvaldības iestādē.

    3
    1
  8. Zaiga, šķiet esi ģimnāzijas darbiniece, lūri pa durvju šķirbu, lasi izsmēķus un rauj uz nebēdu?!..

  9. Ko variet ņemties kādu piemēru rāda skolotājas kopā smēķēdamas ar skolniekiem

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.