Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sociālā pakalpojuma sniegšanu “ģimenes mājā” Zaļajā ielā 33 nodos biedrībai “Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija”

Bauskas novada domes sēdē vakar, 26. janvārī, deputāti nobalsoja par sociālā pakalpojuma «Ģimeniskai videi pietuvināts bērnu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā» deleģēšanu biedrībai «Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pakalpojuma «Ģimeniskai videi pietuvināts bērnu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā» jeb tautā sauktās «ģimenes mājas» vēsture ir diezgan gara. Tas saistīts ar deinstitucionalizācijas plāna īstenošanu, par kuru iepriekšējā Bauskas novada domē lauzts daudz šķēpu. Iepriekšējā Bauskas novada dome pieņēma lēmumu šo pakalpojumu īstenot atsevišķā ēkā un nodrošināt ar Bauskas novada sociālā dienesta iespējām.

Nav pagājis pat gads, kopš pakalpojums Bauskā, Zaļajā ielā 33, darbojas, un domē pieņem lēmumu par tā deleģēšanu biedrībai «Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija». Jautājumu skatīja jau 2022. gada decembrī, bet toreiz tālāk nevirzīja un atkal skatīja šī gada janvārī.

«Izvērtējot pusgada darbu, darbinieku mainību, pieredzes trūkumu un būtisku pakalpojuma cenas pieaugumu, izskatījām iespēju nodot pakalpojumu deleģējumā,» Bauskas novada finanšu komitejas sēdē 19. janvārī skaidroja Bauskas novada sociālā dienesta vadītāja Dina Romanovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pašreizējās izmaksas ir 1616 eiro un 50 centi par viena bērna uzturēšanu mēnesī. Plānots bija 1707,70 eiro, bet summa, visdrīzāk, būtu lielāka atkarībā no energoresursu cenas un minimālās algas pieauguma. Pakalpojumu nododam ļoti drošās rokās uz pieciem gadiem. Sadarbība ar biedrību ir ļoti laba,» laikrakstam «Bauskas Dzīvei» skaidroja D. Romanovska.

Deputātei Inārai Pētersonei (vidū) bija vairāki jautājumi saistībā ar šo lēmumu. Foto: Ekrānšāviņš

Deputāti centās noskaidrot, vai var garantēt, ka ēkā pakalpojumu nodrošina Bauskas novada bērniem un vai iespējams, ka Bauskas novadam pakalpojums ir lētāks nekā citām pašvaldībām.

«Nododam ēku un zemesgabalu, kā arī kustamo mantu, kas mums ir kaut ko izmaksājusi. Tas ir negodīgi. Turklāt, kad pēc tam ēku saņemsim atpakaļ, tāpat tur būs jāiegulda līdzekļi. Vai tiešām nav izvērtēts, ka, ņemot vērā mūsu ieguldījumu, mums pakalpojums būtu lētāk nekā citiem?» vaicāja deputāte Ināra Pētersone.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Juridiskās nodaļas pārstāvji pauda, ka vienīgais, ko var norādīt – primāri pakalpojums jānodrošina Bauskas novada bērniem. Deputāts Guntis Kalniņš sacīja, ka līgumā nekas tāds nav iekļauts. D. Romanovska komentēja, ka tas nav tik vienkārši, jo situācijas esot ļoti dažādas. Tagad esot gadījums, kad no ģimenes izņemti pieci bērni, kurus atšķirt citu no cita nedrīkst. Attiecīgi jāmeklē vieta, kur visi pieci bērni var būt kopā.

Turpinājumā Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis atzina, ka līgumā nenosaka, kādu summu pakalpojuma nodrošinātājs prasīs no citām pašvaldībām. Evita Grigorjeva, tiesiskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja, norādīja, ka līgumā nevar iekļaut dažādas summas – var paredzēt tikai to, cik būs jāmaksā Bauskas novadam.

Foto: no arhīva

Jau pirms vairākiem gadiem Bauskas novada domē notika diskusijas tieši par to pašu – kādā formātā nodrošināt pakalpojumu. Toreiz par uzticēšanu biedrībai iestājās opozīcijas partija «Latvijas Reģionu apvienība», kuras pārstāvji gan pēdējās vēlēšanās startēja zem citas partijas nosaukuma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Redz, kā iznāk, – nepagāja ne gads un nonāca pie tā paša secinājuma! Materiālā ziņā uzreiz katrs, kurš nedaudz no šīs jomas saprata, varēja aprēķināt, ka izmaksas uz bērnu skaitu nebija adekvātas. Bija citi veidi, kā to darīt, – varēja arī tik dārgu māju neiegādāties. Pati vērtēju, ka SOS ciematu sistēma nav labākais veids bērnu aprūpei. Kontrolei no Bauskas novada pašvaldības pār šo pakalpojumu būtu jābūt,» situāciju vērtē Helvija Greiere, kas savulaik uzstāja, ka pakalpojums ir jānodrošina biedrībai.

Deinstitucionalizācijas projektā Bauskā vēl top dienas centrs un grupu dzīvokļu nams personām ar garīga rakstura traucējumiem. Ar pēdējiem Latvijā zināmā labākā prakse ir saistīta tieši ar biedrību darbību, kas nozīmē, ka arī šajā jomā nākotnē varam sagaidīt izmaiņas plānos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (19)

 1. tā pieredze jums, domnieki ir liela, izšķiest pēc iespējas lielāku naudu šādu sociālo objektu iekārtošanai un vēlāk atdošanu tādām privātajām organizācijām, kā Sarkanais krusts SOS un līdzīgām. Jo aprūpe prasa zināmu piepūli, sevis ziedošanu, kas nav tas pats, kā “apgūt” ES fondu līdzekļus un budžeta naudu. Palīdzēt grūtdieņiem nav tas pats, kas atsēdēt stundas pie datora ar kafijas krūzi blakus.

  24
 2. ne tikai sociālo dienestu, bet arī novada vadīšanu uzticēt kādai, piemēram, te pat blakus esošai Lietuvas pašvaldībai?

  15
  2
 3. Kā vienam bērnam var notērēt gandrīz 1700 mēnesī?! Vai bērns ir naudas apgūšanas instruments?

  15
 4. Iedzīvotājiem vajag rakstīt komentarus un celt visu gaismā, tad domei grūtāk pateikt, ka neko nezin.

 5. Zaļās ielas “bērnunams” piecus gadus tiks iznomāts. Piecu gadu laikā māja ievērojami noamortizēsies. Pēc pieciem gadiem varēs domāt par mājas “izdevīgu” pārdošanu. Jau sākotnēji likās, ka ar to māju kaut kas nebūs kārtībā. Varbūt kāda šaha partija bija iecerē.

  12
 6. Sociālā dienesta noslogotību vajadzētu pārskatīt, izveidotas tik daudz nodaļas ar vadītājām,bet reāli nav kas strādā. Visus pakalpojumus atdod sabiedriskajām organizācijām.

  14
  1
 7. Kā tad būs ar vecajiem jaunajiem miljonu trakonamiem? Pašvaldībai ir trako speciālisti? Atkal miljoni skurstenī?

  4
  1
 8. Kārtējā dincītes nespēja, nākamos DI objektus sagaida tas pats liktenis. Vieglāk ir nedomāt, nepiepūlēties, nedarīt..

  10
 9. :O:O:O
  ja 5 bērni, tad jau ģimenes budžets eur 1616,50 x 5 = eur 8082,50!!
  Kura daudzbērnu ģimene dzīvo tādā rocībā? Nedomāju, ka no ”bērnu” naudas tiek segti komunālie maksājumi utt. Tas jau vēl ir kā bonuss. Mājas remontiem arī nauda nav jāuzkrāj. L e i p u t r i j a !!
  Jā, protams, grūti bāreņiem vai citādi no vecākiem nošķirtiem, bet ko tad domāt bērnus mīlošām ģimenēm un kā nopelnīt vienam bērnam eur 1616,50?

  11
 10. Sviests..tā vajadzēja, tā vajadzēja…skaista runa tika publicēta no Romanovskas atklāšanā….hop..naudu izšķēju…ko mums čakarēties…atdosim SOS vergturim, kas noalgos tantukus, lai pieskata bērnus.

  8
  1
 11. Kur deputāti skatījās ka piekrita Romkas ieteikumam, dzirdēju, ka bērniem tur bija labi,

 12. Žēl, visvieglākais jau ir atdot,būtu labāk kvalitatīvu pakalpojumu pamazām atstrādājuši, jo tāds ir vajadzīgs. Un meloja Romanovska deputātiem īstos iemeslus, un pierunāja, iestāstīja. Bezatbildība.

 13. Ņemot vērā katastrofālo dzimstības līmeni, visu bāriņtiesu un citu glābēju budžetus vajadzētu atdot bērnu kopšanas pabalstos līdz trīs gadu vecumam. Atstāt tikai minimālu sociālo darbinieku-policistu štatu uz novadu patiesi nelabojamajiem ” vecākiem” dzērājiem. Pat īsteniem bāreņiem ir tantes utt., kas viņus varētu audzināt kā savējos, ja viņiem būtu kaut puse no 1616 mēnesī.

 14. Man radinieces meitiņa tika ievietota tajā mājā uz 1, 5 mēnesi. Radi bija priecīgi, ka krīzes situācijā viņa bija tieši Bauskā, kur ērti bija apciemot. Darbinieki laipni, atsaucīgi parūpējās par meitiņu, kamēr viss sakātojās. Žēl, ka tiek iznīcināts viss, kas ir labs, bet kādam tas nav izdevīgi.

  11
  1
 15. Kad soc.zin.maģistri Dulbi apstiprinās vadītājas amatā, viņa visu sakārtos!

 16. un kā lai nepriecātos, ja vairumam līdzīgā “krīzes situācijā” novadā esošo bērnu jāizdzivo par 10, pat 20 daļu no tās naudas, kas atvēlēta tavu radinieku bērnam kaut uz neilgu laiku

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.