Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VID ievieš EDS lietotāju rindošanu un apsver attaisnoto izdevumu atmaksas pārmaiņas

Kā jau nemainīgi katru gadu, sākot ar 1. martu, ikviens ienākuma nodokļa maksātājs var brīvprātīgi iesniegt deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā (VID), lai no valsts atgūtu pārmaksāto nodokli par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai saņemtu nodokļu pārmaksu 2024. gadā brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju par 2023.gadu ir iesnieguši 16 017 Bauskas novada iedzīvotāji, kopējā atmaksātā pārmaksas summa 6,98 miljoni eiro, precizē VID.

Lūk VID sagatavotās atbildes uz “Bauskas Dzīves” jautājumiem:

Kāda šogad kārtība gada ienākumu deklarācijas iesniegšanai?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas kārtība nav mainījusies. Proti, iedzīvotājiem, kam deklarācija jāsniedz obligāti, tas jāizdara līdz 2.jūnijam vai, ja kopējie ienākumi pērn bijuši lielāki par 78 100 eiro, līdz 1. jūlijam. Savukārt, brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu deklarēšanai un nodokļa atgūšanai, deklarāciju var iesniegt trīs gadu garumā.

Obligāti deklarācija ir jāiesniedz tiem iedzīvotājiem, no kuru ienākumiem iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā – piemēram, tiem iedzīvotājiem, kuri veica saimniecisko darbību vai kuri ienākumus guva ārvalstīs. Deklarācija obligāti jāiesniedz arī tad, ja gada laikā ir saņemts mazākiem ienākumiem atbilstošs neapliekamais minimums, bet gada kopējie ienākumi tomēr bijuši lielāki, tāpēc pēc deklarācijas aizpildīšanas varētu būt jāatmaksā šī atvieglojuma jeb atlaides daļa.

Brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto nodokli par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem var ikviens cilvēks, par kura ienākumiem tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Attaisnotie izdevumi ir izdevumi par ārstniecības un zobārstniecības pakalpojumiem, par augstāko izglītību un kvalifikācijas celšanu, kā arī par bērnu interešu izglītību jeb pulciņiem. Tāpat attaisnotie izdevumi ir arī ziedojumi un dāvinājumi sabiedriskā labuma organizācijām un politiskajām partijām, kā arī iemaksas privātajos pensiju fondos un uzkrājošā dzīvības apdrošināšanā. Iesniedzot deklarāciju, iespējams saņemt arī gada laikā nesaņemtos nodokļa atvieglojumus. Brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju var iesniegt un labot vēl trīs gadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad deklarāciju var iesniegt ne tikai par 2024. gadu, bet arī par 2023. un 2022. gadu, bet līdz 2025. gada 23. jūnijam – vēl arī par 2021. gadu.

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju elektroniski, VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), deklarācijā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas. Pieslēgties EDS var ikviens, izmantojot savas internetbankas vai VID piešķirto lietotājvārdu un paroli, kā arī SmartID, eID, eParakstu vai “eParaksts mobile”.

Tiem cilvēkiem, kuriem pašiem nav pietiekamu prasmju vai pieredzes EDS lietošanā, palīdzēt sagatavot deklarāciju var ģimenes locekļi. Tāpat ģimenes locekļi savu radinieku attaisnotos izdevumus var pievienot savai deklarācijai. Deklarācijā var iekļaut vecāku, vecvecāku, bērnu, mazbērnu un arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību, kā arī izglītības un ārstniecības izdevumus par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta 1. vai 2. grupas invaliditāte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāji, kam nepieciešama palīdzība deklarācijas aizpildīšanā un iesniegšanā EDS, ir arī aicināti doties uz jebkuru no vairāk nekā 200 Valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem visā Latvijā (https://www.pakalpojumucentri.lv/vpvkac), kur darbinieki sniegs pilnvērtīgu palīdzību. VPVKAC ir pieejams arī e-pakalpojums “Gada ienākumu deklarācijas pieņemšana”.

Pēc iepriekšēja pieraksta (pierakstīties var, zvanot pa tālruni + 371 67120005), atbalstu klātienē var saņemt arī astoņos VID klientu apkalpošanas centros. Ierodoties klātienē, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam (pase vai ID karte) un, ja cilvēks izmanto internetbanku, tās lietotājvārdam un parolei, lai varētu pieslēgties VID EDS.

Un tikai gadījumā, ja cilvēkam nav nevienas no minētajām iespējām, gada ienākumu deklarācijas veidlapas joprojām var izdrukāt VID tīmekļvietnē, aizpildīt un nosūtīt VID pa pastu (Talejas iela 1, Rīga, LV-1978), tomēr papīra veidlapā pastāv ļoti augsts risks norādīt nekorektus datus, jo tādā gadījumā cilvēkam pašam deklarācijā jāieraksta visa informācija, kas citādi elektroniski tiktu ielasīta no dažādām valsts informācijas sistēmām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visa aktuālā informācija par gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu un iesniegšanu pieejama VID tīmekļvietnē sadaļā “Gada ienākumu deklarācija“.

Šogad 1. marts iekrīt sestdienā – kā tas ietekmē deklarāciju iesniegšanas procesu un EDS sistēmas noslodzi?

VID EDS cilvēkiem ir pieejama 24/7 režīmā. Līdz ar to fakts, ka 1. marts iekrīt sestdienā, nekādā veidā neietekmē iespēju izmantot sistēmu. Taču jebkurā gadījumā mēs aicinām nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties pārmēru liels lietotāju skaits, tā var darboties lēnāk vai uz laiku nebūt pieejama.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nodrošinātu EDS un tajā izvietoto pakalpojumu darbības nepārtrauktību un izvairītos no sistēmu pārslodzes, šogad ir ieviesta EDS lietotāju rindošana. Tā nodrošinās secīgu lietotāju pieprasījumu apstrādi un informēs lietotājus par sagaidāmo pakalpojuma pieejamību jeb rindas kārtību. Proti, gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi būs pieslēdzies pārmēru liels lietotāju skaits, cilvēki tiks automātiski novirzīti uz virtuālu “uzgaidāmo telpu”. Tajā ikviens redzēs aktuālo pieslēgumu skaitu (cik cilvēki vēl vienlaikus ir pieslēgušies sistēmai) un tiks informēts par iespējamo pieslēgšanās laiku.

Vai joprojām iedzīvotāji cenšas iesniegt deklarācijas pēc iespējas ātrāk?

Gada ienākumu deklarāciju katru gadu iesniedz ļoti daudz iedzīvotāji – gan tie, kam saskaņā ar nodokļu normatīvo aktu prasībām tas jādara obligāti, gan arī tie, kuri to dara brīvprātīgi, lai atgūtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par gada laikā nepiemērotajiem nodokļa atvieglojumiem; par saviem vai ģimenes locekļu t.s. attaisnotajiem izdevumiem (medicīna, izglītība, ziedojumi u.c.). Līdz ar to šādas rīcības iemesli var būt dažādi un katram savi. Viens no tiem, visticamāk, ir vēlme saņemt nodokļa atmaksu pēc iespējas ātrāk. Taču vēršam uzmanību, ka atmaksas saņemšanas ātrums nav tieši saistīts ar deklarācijas iesniegšanas brīdi, bet gan ar deklarācijas saturu un apjomu (tajā norādītās un pievienotās informācijas daudzumu un sarežģītību) un pārbaudes procesa norisi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēlreiz atgādinām, ka steigai nav pamata, jo pat tad, ja deklarācija jāsniedz obligāti, to var izdarīt līdz pat 2.jūnijam (vai, ja kopējie ienākumi pērn bijuši lielāki par 78 100 eiro, līdz 1. jūlijam), bet brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu deklarēšanai un nodokļa atgūšanai, deklarāciju var iesniegt pat trīs gadu garumā.

Vai šogad deklarāciju iesniegšanas procesā ir ieviesti kādi jauninājumi? Cik tālu ir VID mobilās lietotnes izstrāde?

Lai nodrošinātu EDS un tajā izvietoto pakalpojumu darbības nepārtrauktību un izvairītos no sistēmu pārslodzes, šogad ir ieviesta EDS lietotāju rindošana. Tā nodrošinās secīgu lietotāju pieprasījumu apstrādi un informēs lietotājus par sagaidāmo pakalpojuma pieejamību jeb rindas kārtību. Proti, gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi būs pieslēdzies pārmēru liels lietotāju skaits, cilvēki tiks automātiski novirzīti uz virtuālu “uzgaidāmo telpu” jeb īpašu lapu, kurā ikviens redzēs aktuālo pieslēgumu skaitu (cik cilvēki vēl vienlaikus ir  pieslēgušies sistēmai) un tiks informēts par iespējamo pieslēgšanās laiku. Aicinām cilvēkus nesatraukties, tā tiešām būs mūsu lapa, nevis kāds krāpniecisks mēģinājums.

Šogad VID kopā ar izstrādātāju uzsāks darbu pie jaunas, mūsdienīgas un paplašinātas mobilās lietotnes jeb aplikācijas izstrādes, kurā varēs ne tikai pievienot čekus, bet saņemt arī citus populārākos VID pakalpojumus.

Taču tikmēr čekus u.c. attaisnojuma dokumentus var uzkrāt EDS visa gada garumā, vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas. Visa gada garumā čekus un kvītis iespējams pievienot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas https://eds.vid.gov.lv sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti”. To var izdarīt arī no telefona – telefonā, nospiežot pogu “Izvēlēties failu”, iespējams pievienot gan jau iepriekš nofotografētu čeku, gan nofotografēt to pievienošanas laikā. Tādējādi pats dokuments un tā apraksts nonāk VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā un glabājas tur līdz brīdim, kad cilvēks izlemj iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Tad atliek tikai tos pievienot deklarācijai no “čeku krātuves” un iesniegt deklarāciju.

Kad vien iespējams, aicinām cilvēkus ārstniecības iestādēs izvēlēties e-kvītis. Latvijā teju 400 ārstniecības iestādes piedāvā iespēju pacientu e-kvītis nosūtīt VID. Ja pacients rakstiski piekrīt, ārstniecības iestāde e-kvīts datus nodod VID. Tādā gadījumā cilvēkam, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, kvīts par šiem izdevumiem pašam nav jāpievieno, jo tā jau deklarācijai ir pievienota automātiski. Elektroniski sagatavota VID reģistrēta kvīts ir līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums kases čekam un papīra kvītij. Iedzīvotājiem e-kvīts vienkāršo un paātrina gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu, jo dati par konkrētajiem ārstniecības izdevumiem ir nosūtīti VID un automātiski parādās deklarācijā – cilvēkam pašam tie vairs nav jāievada. Atšķirībā no papīra čekiem e-kvītis neizbalo un nepazūd.

Vai tiek plānotas izmaiņas deklarāciju aizpildīšanā vai attaisnoto izdevumu aprēķināšanā?

Izmaiņu nav daudz – šogad, attiecībā uz gada ienākumu deklarācijām par 2024.gadu, būtībā ir tikai viens jaunums. No 2024.gada neapliekamo minimumu un atvieglojumus piemēro arī mikrouzņēmuma nodokļa maksātājam, kas vienlaikus saņem ar progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamus ienākumus. Iesniedzot 2024.gada ienākumu deklarāciju (no 2025.gada 1.marta), tiks aprēķināts diferencētais neapliekamais minimums un aprēķinā iekļaus arī ar mikrouzņēmumu nodokli apliekamo apgrozījumu, to reizinot ar koeficientu 0,5.

No šī gada neapliekamo minimumu vairs neaprēķina atbilstoši ienākumu apmēram, bet piemēro konstantu summu – 510 eiro mēnesī (6120 eiro gadā), pensionāram – 1000 eiro mēnesī (12 000 eiro gadā). Taču tas gan tikai attieksies uz nodokļu aprēķinu tajās gada ienākumu deklarācijās, ko iesniegs 2026. gadā par 2025. gadu.

2024. gada ienākumu deklarācijā vēl piemēros diferencēto neapliekamo minimumu, ko aprēķina atbilstoši ienākumu apmēram.

 VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe medijiem paudusi, ka būtu jādomā par attaisnoto izdevumu sistēmas atcelšanu, un šis jautājums ir pārrunāts arī ar finanšu ministru. VID ieskatā tas ir nodokļu politikas jautājums, tāpēc jālemj politiķiem, bet esot skaidrs, ka šī sistēma izmaksā dārgi un rada cilvēkiem nevajadzīgu stresu. Cik tālu ir pavirzījusies šī ideja par attaisnoto izdevumu sistēmas atcelšanu?

VID šobrīd nepiedāvā atcelt attaisnoto izdevumu atmaksas sistēmu, bet gan rosina domāt citādāku attaisnoto izdevumu atmaksas mehānismu. Gadu gaitā esam pārliecinājušies, ka pašreizējais process nav pats ērtākais nedz cilvēkiem, nedz mūsu darbiniekiem un patiešām prasa ievērojamus resursus abām pusēm. Šobrīd dienas kārtībā nav esošās sistēmas atcelšana, tomēr ir jādomā, kā šo procesu padarīt vienkāršāku un ērtāku iedzīvotājiem. Tieši attaisnoto izdevumu atmaksa ir tā, kas katru gadu mudina iedzīvotājus iesniegt gada ienākumu deklarāciju tieši marta pirmajās dienās, cerot, ka tādējādi saņems pēc iespējas ātrāku atmaksu. Stresu bieži rada arī izdzisuši, sabojāti medicīnas pakalpojumu čeki, kurus vairs nevar iesniegt, jo informācija tajos vairs nav salasāma. Šie un vēl citi apsvērumi ir pietiekams pamats sākt diskusiju par to, vai iespējams attaisnoto izdevumu atmaksas sistēmu veidot citādāku, lai tā visiem būtu ērtāka un vieglāka. Vēlreiz apliecinām – šobrīd neviens neplāno atcelt attaisnoto izdevumu atmaksu.

Vienlaikus VID aicina cilvēkus būt uzmanīgiem un uzmanīties no iespējamiem krāpniecības mēģinājumiem it kā VID vārdā, kas diemžēl pastiprinās tieši gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas periodā saistībā ar nodokļa atmaksu.

VID atgādina – lai atgūtu pārmaksāto nodokli, iedzīvotājiem ir tikai jāaizpilda gada ienākumu deklarācija, nekādas citas darbības nav jāveic. Deklarāciju jāaizpilda tikai EDS https://eds.vid.gov.lv. VID iedzīvotājiem nesūta īsziņas un e-pastus, neaicina ievadīt savus datus, sekot nepazīstamām saitēm, instalēt jebkādas programmas. Īsziņas, e-pasti un arī zvani, kas aicina veikt šādas darbības nodokļu pārmaksas atgūšanai, ir krāpnieciski. Plašāka informācija par to, kam pievērst uzmanību, lai nekļūtu par krāpniek upuriem, pieejama VID tīmekļvietnē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (7)

  1. Kurš te baigi ņems galvā, liela daļa tāpat iesniegs pirmajās stundās un dienās, lai ātrāk redzētu būs plusos vai mīnusos🤣

    10
    1
  2. VID galvenā priekšniece jau nesen izteicās, ka no šīs “loterijas” būtu jāatsakās. Izskatās, ka šai valstij naudas ir tik maz kā vēl nekad. Un nav skaidrs, no kurienes sakasīs tos miljardus Rail Balticam, aizsardzības izdevumu palielināšanai un citu finansu afēru apmaksāšanai.

    15
    1
  3. Te raksta beigās ir minēts- Gadu gaitā esam pārliecinājušies, ka pašreizējais process nav pats ērtākais nedz cilvēkiem, nedz mūsu darbiniekiem un patiešām prasa ievērojamus resursus abām pusēm. Šobrīd dienas kārtībā nav esošās sistēmas atcelšana, tomēr ir jādomā, kā šo procesu padarīt vienkāršāku un ērtāku iedzīvotājiem. Tātad pārmaiņas ir gaidāmas!

  4. Tai vietā ,lai uzlabotu sistēmu iet pa vieglāko ceļu bremzē cilvēkus un liek gaidīt savu rindu nevis uzlabo sistēmas darbības veiktspēju ,ka jau vienmēr mūsu valstī!

    7
    0
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.