Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Šogad Zemgalē prezentēs vairākus digitālos risinājumus zudušas vēstures iepazīšanai

Šogad Zemgalē projekta “Digitāli pieejami un pievilcīgi zudušā kultūras mantojuma tūrisma galamērķi Zemgalē un Ziemeļlietuvā” jeb “Reclaimed history” partneri prezentēs vairākus digitālos risinājumus zudušas vēstures iepazīšanai, aģentūru LETA informēja Zemgales plānošanas reģionā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītās nedēļas nogalē projekta “Reclaimed History” partneri no Zemgales un Ziemeļlietuvas viesojās Jēkabpils novadā, lai iepazītos ar vietējiem digitālajiem tūrisma risinājumiem un dalītos labās prakses piemēros. Vizītes laikā partneri apskatīja inovatīvas ekspozīcijas, apsprieda projekta progresu un plānoja atklāšanas pasākumus, kas šovasar un rudenī norisināsies katra partnera pašvaldībā.

Projekta partneri viesojās vairākos Jēkabpils novada tūrisma objektos, kas jau piedāvā mūsdienīgus digitālos risinājumus. Viens no apmeklētajiem objektiem bija Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļa “Sēļu sēta”, kur viesi varēja iepazīties ar sēļu kultūru, izloksnēm un amatiem, izmantojot virtuālās realitātes brilles, interaktīvas ekspozīcijas un muzeja eksponātus. Savukārt Krustpils pils piedāvāja ne tikai vēstures ekspozīciju, bet arī digitālas spēles un interaktīvus risinājumus, kas apmeklētājiem ļāva izzināt vēsturi caur spēļu elementiem un mūsdienīgiem risinājumiem.

Jēkabpils novada pašvaldība turpina pilnveidot savu tūrisma piedāvājumu, tostarp Gārsenes pils tūrisma iespējas, un projekta ietvaros pils apkārtnē jau izvietoti 20 pieturas punkti ar kvadrātkodiem, kas sniedz informāciju par pils vēsturi un vietējo kultūru. Savukārt 26.jūlijā Gārsenē notiks jauno digitālo risinājumu atklāšanas pasākums, kurā tiks prezentēta interaktīvā spēle “Atklāj Gārseni – uzzini pils noslēpumus”, pils spoks – Zilā dāma -, kas “atdzīvosies” mobilajās ierīcēs, audiogida ekskursija pa muižas teritoriju un digitālais informācijas stends.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizkraukles novadā digitālo risinājumu atklāšanas pasākums plānots 23.augustā. Kokneses viduslaiku pilsdrupās un apkārtne paredzēti papildinātās jeb augmentētās realitātes risinājumi un digitālie stendi, savukārt vairākas Aizkraukles novada vietās būs 360 grādu virtuālās apskates vietas un maršruti ar kvadrātkodiem.

Bauskas novads digitālo risinājumu atklāšanas pasākumu plāno 20.septembrī. Novadā iecerēti 3D modeļi, kuros “atdzīvosies” Bauskas sinagoga, Vairogmiests netālu no Bauskas pils, Iecavas muiža un Bārbeles kūrorta ēka. Tāpat būs pieejams digitāls stends ar divām spēlēm – vēsturiskās mērvienības un mērierīces, kā arī interaktīva puzle ar Bauskas vēsturisko apbūvi. Šis stends atradīsies Bauskas rātsnamā.

Zemgales plānošanas reģiona pārstāvji uzsver, ka joprojām aktīvs darbs norit pie kopīga tūrisma maršruta izveides ar iespēju iepazīties ar zudušiem kultūras mantojuma objektiem, kas piedāvā digitālu pieredzi. Tiks sagatavota tūrisma karte, kurā ietverti tūrisma objekti, kas dos iespēju iepazīties ar tiem dažādos digitālos veidos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rudenī aktīvākajiem tūristiem, kas apmeklēs jaunos objektus, būs iespēja piedalīties konkursā un laimēt balvas.

Jau ziņots, ka Zemgales reģionā radīti digitālie risinājumi, kas ļaus iepazīt savulaik zudušu vēsturi.

2024.gada izskaņā Jelgavas novada divās muižās atklāšanas svētkus svinēja divi jauni digitālie risinājumi. Lielvircavas muižā atklāts īpašs logs – ekrāns, kas ļauj baudīt 19.gadsimta muižas dzīves ainas, kā arī ekrāns ar informāciju par muižas izstāžu telpām un vēsturiskajiem priekšmetiem. Savukārt Lielplatones muižā uz klavierēm izveidotas digitālas projekcijas, attēlojot klavieru spēli un atskaņojot muižas garam atbilstošu 19.gadsimta Ferenca Lista mūziku.

Foto: Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. digitālie risinājumi, jeb pilna vaļa fantāzijām? Tad vajadzētu vismaz kādam vēsturi pārvaldošam speciālistam palīdzēt ar vēstures zināšanām un tā laika izpratni šiem digitālajiem speciālistiem, lai vismaz zinātu, par ko viņiem tos desmitus tūkstošus maksā. Maksā par viņu fantāzijām? Kā, piemēram, Mežotnes pilskalna digitālajā variantā? Kur Lielupē pie Mežotnes buru laivas braukā un tolaiku celtnēm blakus pilij zāģētu dēļu jumti un tādas pašas dēļu sētas. Tad smadzenes vajadzētu pieslēgt un saprast, ka pat mūsdienu jahtai ar vien vēja palīdzību kaut pavasara palos no jūras līdz Mežotnei nenokļūt, kur tad vēl ar tolaiku buru laiviņām? Kaut arī Rietumeiropā tolaik valdīja t.s. “dzelzs laikmets”, līdz Latvijas šolaiku teritorijai tas dzelzs tolaik nokļuva vien kā iekarotāju ieroči, ne zāģi vai gateri ar ko tolaik apaļkokus dēļos sazāģēt. Redzams, ar mūslaiku izglītību uzņēmīgam cilvēkam viss iespējams, būtu tikai tās zināšanas…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.