Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Šosestdien aicina «Sējas svētki» Ausekļu dzirnavās Bārbelē

Latviešu sēta ir lieciniece cilvēka dzīves ritumam. Te norit gan darbs, gan atpūta, kā arī tiek svinēti svētki. Tradicionālie «Sējas svētki», kas ik gadu tiek atzīmēti maija otrajā sestdienā Ausekļu dzirnavās, šogad sāksies 13. maijā no plkst. 11, informē organizatori Mediņu ģimene.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākums tiek rīkots, lai iepazīstinātu ar dažādiem amatiem un prasmēm, kā arī radītu interesi, izpratni un sabiedrības līdzdalību Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā.

Sējas svētkos, kā ierasts, tvaika dampja spēks tiks izmantots seno laiku gatera darbināšanā. Dzirnavās ar ūdens spēku tiks malti graudi, gatavotas grūbas un putraimi.

Svētku apmeklētāji varēs iepazīt pavasara lauku un Zemgales sētas darbus gan demonstrējumu laukā, gan muzeja plašajā teritorijā. Vairāki amatu meistari aicinās interesentus iesaistīties un apgūt praktiskajās nodarbībās daudzveidīgos mājsaimniecības un lauksaimniecības darbus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielajā 300 litru katlā saimnieces vārīs tradicionālo putraimu putru, kas ir iecienīts pasākuma mielasts. Svētkus pie Trīnes klētiņas ieskandinās «Sēļu muižas muzikanti» no Valmieras novada, kuri koncertē un piedalās dažādos pasākumos Latvijā un ārpus tās, kā arī Dziesmu un deju svētkos Rīgā. Dejos VPDK «Līdums» (Bauskas novads Īslīces pagasts), JDK «Drīziņš» (Dobele), skolēnu deju kopa «Ieviņa» (Jelgava). Muzicēs Albīns Baļčūns ar draugiem. Būs Dobeles amatu mājas amatnieces, vēsta svētku organizatori.

Svētku programma

Plkst. 11 – svētku atklāšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No plkst. 11.30 – meistari demonstrēs dažādas tehnikas, instrumentus, dalīsies ar savām zināšanām un pieredzē:

v zemes pirmssējas sagatavošanā ar tehniku un zemkopja darbarīkiem;

v saulespuķu, labības un zālāju sēšanā ar sētuvi un dažādu veidu sējmašīnām;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • kartupeļu stādīšanā, kukurūzas sēšanā;
  • jumta dēlīšu zāģēšanā ar dēlīšu zāģi, jumta skaidu plēšanā;
  • graudu malšanā, grūbu un putraimu gatavošanā ūdens dzirnavās;
  • baļķu zāģēšanā – seno laiku gaterī ar tvaika dampja spēku;

v malkas zāģēšanā ar rokas zāģiem un motorzāģiem;

v koka apstrādē.

Amatniecības darbi: grozu pīšana, baļķu grebšana, metāla kalšana, aušana, dzijas vērpšana, dzijas krāsošana, adīšana, lubiņu plēšana, māla podu veidošana u. c.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mājsaimniecības darbi: pīrāgu cepšana, pankūku cepšana, sviesta kulšana, veļas mazgāšana, veļas gludināšana, graudu malšana ar rokas un ūdens dzirnavām, malkas zāģēšana ar rokas zāģiem u. c.

Izbraukumi zirga mugurā un laivošana Iecavas upē, atrakcijas bērniem un pieaugušajiem. Amatniecības izstrādājumu tirdziņš.

Avots: Ausekļu dzirnavas.

Attēlā – Sējas svētkos Ausekļu dzirnavās 2022. gada maijā – seno spēkratu stūrē viens no organizatoriem Mārtiņš Mediņš. Foto no «Bauskas Dzīves» arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.