Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Sporta tūrismā bērni vēlas piedalīties, bet trūkst pedagogu

Misā aizvadītas Latvijas Jaunatnes sporta tūrisma federācijas rīkotās Latvijas kausa izcīņas trešā posma sacensības sporta tūrismā. Ieradušies bija sportisti no Panevēžas, Viļņas, Rīgas, Jelgavas, Druvas, Rudzātiem, un bija pārstāvētas trīs komandas no Misas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šāda veida sacensības Misas pamatskolas skolotāja Ingrīda Vaisjune rīko regulāri. Viņa stāsta, ka labprāt vēlētos, lai sporta tūrismā iesaistītos arī citas izglītības iestādes Bauskas novadā, – arī pati esot gatava palīdzēt apgūt nepieciešamās prasmes tiem, kas varētu šādas nodarbības vadīt. Viņa uzsver, katrs šāds pasākums ir kā sveiciens skolotājai Laimdotai Salai, kas savulaik sāka šo kustību Bauskas novadā un arī tagad turpina sekot līdzi šādām aktivitātēm.

Sacensības notika divas dienas – vispirms 21. oktobrī bija rallija veida pārgājiens. «Vecākie sportisti veica aptuveni 18 kilometrus, mazajiem bija septiņi kilometri pa Zvirgzdes mežiem. Sākums un beigas bija kāpā. Viņiem patīk šis apvidus – ierauga, ka Zemgalē ir skaisti meži, skaisti pauguri. Savukārt 22. oktobrī bija tehnikas trase, kur sacenšas individuāli un komandas. Dalībnieki rāda, kā viņi māk dažādus elementus, – gaisa pārceltuve, kur vajag fizisko spēku, kā arī pārējās tehnikas, kur vajag veiklību, prasmes, stratēģisko domāšanu. Komandu sacensībās jāskatās ar acu kaktiņu, kas apkārt notiek, kam ir jāpalīdz. Sporta tūrisms māca bērniem domāt, izdzīvot un sadzīvot,» stāsta I. Vaisjune.

Foto: Uldis Varnevičs

Organizatore slavē tiesnešus, kas sacensību rīkošanā ieguldījuši milzīgu darbu. «Sestdien tiesneši un organizatori bija trasē no septiņiem rītā līdz trijiem naktī. Pa dienu bija ļoti grūti, jo visu laiku lija. Vakarā lietus beidzās, tad bija vieglāk, bet nogurums vienalga liels. Tad svētdien septiņos no rīta atkal bija jābūt augšā un jau jātaisa trases pie Misas pamatskolas,» stāsta sacensību tiesnesis Valdis Vaisjuns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neskatoties uz nogurdinošo pirmo dienu, sportisti otrajā dienā sacīkstēs piedalījās ar pilnu sparu. Par piedzīvoto stāsta rīdzinieki Marina Romašenoka, Solvija Cera un Arno Upenieks. «Vieta šeit ir interesanta, interesantas trases,» atzīst M. Romašenoka. «Bet bija slapjš,» saka A. Upenieks. «Par laimi, mēs finišējām, pirms galīga tumsa iestājās. Šeit viss ir tik interesanti – kur vēl var rāpties kokos, iet pārceltuvēs!? Parasts pārgājiens jau 30 kilometri it kā ir daudz, bet šeit distance mežā bija daudz interesantāka ar dažādiem pārbaudījumiem,» stāsta S. Cera.

Aizraušanās ar sporta tūrismu savulaik sākusies kā alpīnisma pamatu apgūšana – uz klinšu sienas trenējušies kalnu kāpšanā. «Piedalījāmies sacensībās, ieguvām labu vietu, un radās lielāka interese,» stāsta M. Romašenoka. «Te tāpat viss ir ļoti līdzīgi, ar alpīnisma elementiem,» atzīst S. Cera.

«Šeit visus vieno dzīvesprieks. Mēs kolosāli izbaudām cits citu. Šeit esam ne tik daudz sāncenši, cik kompānija un draugi,» saka I. Vaisjune. Viņa stāsta, ka parasti sacensībās no Misas puses piedalās piecas komandas, bet šoreiz ir trīs – ietekmē gan traumas, gan citas problēmas. Tomēr tas vien, ka Misa ir spējīga sagatavot piecas komandas, ir ievērojams sasniegums Misas pamatskolai. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Jaunatnes sporta tūrisma federācijas vadītāja Inga Liepiņa stāsta, ka federācijā ir deviņi biedri un pati federācija ir kā biedre Latvijas Alpīnisma savienībā. «Daļa no mūsu jauniešiem pāriet uz alpīnismu,» atzīst I. Liepiņa. Federācija gada laikā rīko četrus kausa izcīņas posmus un Latvijas čempionātu. «Latvijas čempionāts parasti ir maijā – divas vai trīs dienas. Divi Latvijas kausa posmi notiek telpās – pirmais un pēdējais,» stāsta federācijas vadītāja.

Par sporta veida popularitāti viņa nesūdzas – piedalīties grib daudzi. Problēma ir treneru trūkums. «Zvana un raksta, ka grib skolā, Bērnu un jauniešu centros. Treneri meklē arī Bauskā. Bērni tiešām grib, bet nav, kas trenē. Mums ir problēmas Latvijā ar treneriem – vajag pedagoģisko izglītību, kā arī jābūt šī dzīvesveida cienītājam. Ar sporta tūrismu bieži aizraujas pedagogi, kuru pašu bērniem tas patīk, – mums visiem bērni izauguši pa mežiem,» stāsta I. Liepiņa.

Aizvadītās nedēļas nogales sacensībās D vecuma grupā uzvarēja «JC Junda» no Jelgavas, C grupā Misas pamatskola, B grupā Raguvas ģimnāzija no Lietuvas, A grupā «BJC Daugmale» no Rīgas, un pieaugušo grupā laurus plūca «Druva» no Kurzemes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.