Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saulaines skolas pedagogu un audzēkņu ieteikumi novadnieku galdam, Ziemassvētkus un gadumiju svinot

Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālajā struktūrvienībā audzēkņi pasniedzēju vadībā apgūst zināšanas un prasmes svētku mielasta radīšanā.
Nodarbību norisē iesaistīti viesmīlības pakalpojumu specialitātes 4. kursa un pavāra specialitātes 2. kursa audzēkņi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētku galdam – vajadzīgos akcentus un noskaņu
Topošajām viesmīlēm dots uzdevums uzklāt galdu un pasniegt ēdienus. Padomus un atbalstu audzēknēm sniedz ēdināšanas uzņēmumu darba organizācijas pasniedzēja Evita Zviedre. Trīs dažādi galda klājumi nepārprotami vēstīja, ka tie ir svētku galdi, katrs ar savu īpašu noskaņu, ko autores zināja arī pamatot. Liāna Tiltiņa pastāstīja, ka viņas galdam zilais galdauts, zelta krāsas līnijas un zvaigznes simbolizē Jauno gadu. Galda klājumā iekļāvusi trīs glāzes – sulai, liķierim un šampanietim.
Melisa Zemtaute un Jūlija Semjonova par savu veikumu sacīja, ka galda klājums paredzēts dubultrandiņam Ziemassvētku laikā. Viņas pastāstīja, ka zaļās un sarkanās krāsas noskaņas, āmuļi un lentītes simbolizē mīlestību. Ideju meitenes radušas, iztēlojoties pie šī galda kopīgu svinēšanu ar saviem draugiem.
Santa Sergejenkova un Viktorija Poļakova pastāstīja, ka ideja svētku galdam radusies ļoti spontāni. Uzreiz bijis skaidrs, ka galda klājumā vajag melno un zelta krāsu – tās asociējas ar Jauno gadu. Melnais piedod labu akcentu zeltam – melnas salvetes, svečturi un melnais ziedu dekorā. Galda klājums paredzēts pārim, uz tā arī divas grezni iesaiņotas un ar kopīgo noskaņu saderīgas dāvaniņas.
Santa atklāja, ka viņa nereti mēdz gatavot svētku galdu arī omes mājās.

Pielāgo mācību procesu tendencēm nozarē
Kamēr viesmīlības specialitātes audzēknes prezentē savus galda klājumus, ēdienu gatavošanas mācību laboratorijā 2. pavāru kursa audzēkņi pasniedzējas Adrijas Sovānes vadībā gatavo vairāku kārtu ēdienus svētku galdam.
Direktores vietniece audzināšanas darbā Skaidrīte Jonase pauda: «Šādu galda klājumu radīšana un tematiska mielasta gatavošana gadskārtu svētkiem mums ir tradicionāla. Cenšamies pielāgot mācību procesu ēdināšanas uzņēmumos vērojamām tendencēm. Svarīgi sasaistīt mācību procesu ar realitāti. Te jaunieši redz pavisam citus ēdienus nekā ikdienā. Izaicinošs uzdevums ir gatavot pamatēdienu, kurā ir lasis ar ceptiem dārzeņiem. Tā iemācās gatavot arī ēdienus, kurus paši vēl nav garšojuši. Reizēm audzēkņi atklāj, ka atkārtos šo maltīšu gatavošanu arī mājās. Tas priecē, ka šeit viņus rosina sagādāt ko īpašu arī savai ģimenei.»
Laboratorijā ir patīkama rosība, profesionālos pavāru darba apģērbos un apavos tērptie jaunieši rada nopietnu gaisotni. Džūlija Sirvida un Nikola Strazdiņa gatavoja izsmalcinātas un no sīkām jo sīkām produktu sastāvdaļām veidotas uzkodas, liekot lietā arī pinceti. Pamatēdiena un deserta gatavošanā darbojās pieci puiši – Rihards Kopštāls, Markuss Žukauskis, Rolands Martinsons, Rihards Beitiņš un Andžejs Andersons.
Lielākoties svētku maltītes ēdieni bija paredzēti tūlītējai pasniegšanai. Noderīgu pieredzi svētku priekšdarbu plānošanai varēja gūt no idejas kar-stā dzēriena pagatavošanai. Darbietilpīgākais paveikts jau iepriekš – no apelsīna šķēlītēm veidota rozete ar ogām un sīrupu sasaldēta kēksu silikona formiņās. Pirms pasniegšanas to tikai izņem no formiņas un ievieto skaistā glāzē, pārlej ar karstu ūdeni, un dzēriens ir gatavs. S. Jonase šo dzērienu ieteica gatavot piparkūku cepšanas rituāla laikā, tā radot papildu svētku noskaņu arī darba procesā.

Izcilākā karstā saldējuma bumba

Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» Saulaines struktūrvienības vadītāja Iveta Leitlante pauda: «Lepojos ar pedagogu un audzēkņu veikumu. Saku paldies ar lielo burtu pedagogiem par ieguldīto darbu un papildu laiku, ko viņi atdod šādu pasākumu rīkošanai. Pavāru un viesmīlības specialitātes jomā pie mums strādā ļoti radoši pasniedzēji. Esmu pārliecināta, ka jaunieši pavāra profesiju nesīs tālāk Latvijā un pasaulē. Prasmes, ko iegūst skolā, ir pamats profesionālajai karjerai, un pamats ir svarīgs. Bauskas novadā tūrisms ir otra lielākā nozare, un es ceru, ka darba tirgu papildināsim ar profesijā konkurētspējīgiem jauniešiem.»
Pēc desertam pagatavotās karstās saldējuma bumbas degustācijas I. Leitlante vērtēja: «Esmu saldumu gardēde, un varu teikt, ka šī karstā saldējuma bumba nav pirmā, ko esmu garšojusi, bet tā ir pati izcilākā – tik perfekta, kraukšķīga piparkūku garoziņa, un nav jūtama eļļas garša. Šis sniegums ir augstākā pilotāža.»
Ēdienu gatavošanas tehnoloģijas pasniedzēja Adrija Sovāne labprāt dalījās ar ēdienu receptēm un nodod tās izmēģināšanai arī «Bauskas Dzīves» lasītājiem. ◆


RECEPTES paredzētas 4 ēdienu porcijām

Piparkūku garoziņā cepts saldējums ar dzērveņu mērci


Izejvielas:
Saldējuma bumbai: 160 g saldējuma (40 g bumba), 150 g piparkūkas, 100 g kukurūzas pārslas, 2 olas, 500 ml eļļas cepšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mērcei: 100 g cukura, 200 g dzērveņu, ūdens, kukurūzas ciete (ja vajag).

Pagatavošana: Sagatavo garozu saldējumam – sasmalcina kukurūzas pārslas un piparkūkas katru savā traukā, līdz izskatās kā rupja rīvmaize. Pievieno nedaudz kanēļa. Veido saldējuma bumbas un liek saldētavā kārtīgi apsalt.
Sakuļ atsevišķi olu. Kad saldējums apsalis, to panē piparkūku masā, tad olā un beigās kukurūzas masā, tad vēlreiz olā un vēlreiz kukurūzas masā. Jācenšas to darīt maksimāli ātri, lai saldējums nesāk kust. Pēc tam panētās saldējuma porcijas novieto atpakaļ uz cepamā papīra, ieliek saldētavā un ļauj kārtīgi sasalt garoziņai.
Mērces gatavošana: katliņā ielej ūdeni un ieber ogas, pievieno cukuru, vāra līdz viendabīgai masai.
Bumbas lēnām iegremdē sakarsētā eļļā un maisot cep aptuveni 1 – 2 minūtes, līdz garoziņa kļūst
brūngani kraukšķīga. Pēc cepšanas saldējumu nedaudz nosusina uz papīra dvieļiem.
Liek uz šķīvja un pasniedz ar dzērveņu mērci. Dekorē ar svaigām ogām un piparmētru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cepts lasis apelsīnu marinādē ar dārzeņiem medus mērcē

Izejvielas:
Lasim: 4 laša filejas gabali, 100 g siera, 1,5 apelsīni (1 apelsīns sulai + 1/2 apelsīns šķēlītēm), 2 ēdamkarotes vīna etiķa, pipari, sāls – pēc garšas, olīveļļa.
Dārzeņiem: 5 burkāni, 1 selerijas sakne, 1 liela biete, 2 saldie kartupeļi, 250 g fetas siera, 3 zariņi svaiga rozmarīna.
Mērcei: 4 ēdamkarotes medus, 80 ml olīveļļas, 2 ķiploku daiviņas, 1,5 tējkarotes kūpinātas paprikas pulvera,
1 tējkarote kanēļa, 1 tējkarote malta kumīna, 1,5 tējkarotes sāls.

Pagatavošana: Izspiež no apelsīna sulu un sajauc ar vīna etiķi. Laša gabalus ierīvē ar sāli un pipariem, iemērc pagatavotajā marinādē un notur 20 minūtes. Ja ir laiks, marinē stundu.
Dārzeņu gatavošana: notīra dārzeņus un sagriež līdzīga izmēra gabalos. Visas mērces sastāvdaļas samaisa kopā. Dārzeņus ber uz pannas, pārlej ar mērci un kārtīgi samaisa, lai visi dārzeņi apklāti. Pārkaisa ar svaigu rozmarīnu un liek cepties uzkarsētā krāsnī 210 grādos 40 min.
Sarīvē sieru, un apelsīnu sagriež 1/2 šķēlītēs. Pannu iesmērē ar olīveļļu, zivs gabalus noklāj ar apelsīna šķēlēm un pārber ar sieru. Lasi cep iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī 180 grādos 10 – 15 minūtes. Pasniedz dārzeņus, pārkaisītus ar fetas sieru, un cepto lasi dekorē ar dīgstu zaļumiem.

Siera vafeles ar dažādiem krēmiem


Izejvielas:
Mīkla 6 vafelēm: 400 ml kefīra, 200 g Holandes siera, 220 g kviešu miltu, 100 g sviesta, 2 olas, 2 tējkarotes cepamā pulvera, 1/2 tējkarotes sāls, sviests pannas ieziešanai pirms cepšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biešu krēms: 100 g vārītas bietes, 50 līdz 70 g grieķu jogurta, 2 ķiploka daiviņas, 1 ēd. k. sakapātu
piparmētru, pēc garšas sāls.
Avokado krēms: 5 mīksti avokado, 4 ķiploka daiviņas, 2 laimi, pēc garšas sāls.
Zaļumu krēms: 150 g krēmsiera, 50 ml saldā krējuma, 50 g zaļumu.
Pagatavošana: Gatavo vafeles: katliņā izkausē sviestu, tam pievieno kefīru, tad – olu dzeltenumus. Miltus sajauc ar cepamo pulveri, rīvētu sieru, atsevišķi bļodā olu baltumus sakuļ stingrās putās. Miltu maisījumam pievieno kefīru un sāli, aši apmaisa, pēc tam iecilā olu baltumus. Vafeles cep sakarsētā un ar sviestu ieziestā vafeļpannā apmēram 5 – 7 minūtes, līdz tās kļuvušas brūnas.
Gatavo biešu krēmu: bietes, jogurtu, ķiplokus un piparmētras virtuves kombainā sasmalcina, līdz iegūta biezas mērces konsistence.
Gatavo avokado krēmu: notīra avokado, sagriež gabalos un liek blendera traukā. Notīra ķiplokus, rupji sakapā un pievieno avokado. Izspiež laimam sulu un lej blendera traukā. Sablendē gludu krēmu, pēc garšas pievieno sāli.
Gatavo zaļumu krēmu: zaļumus sakapā un pievieno svaigajam sieram, visu kopā uzputo. Pēc nepieciešamības pievieno sāli.
Uz pannas apgrauzdē bekonu un sasmalcina. Uz pannas izkausē sviestu ar cukuru un karamelizē sīpolu ripiņas. Dažādos krēmus liek uz vafeles, pa virsu liek ikrus, grauzdētu bekonu, karamelizētus sīpolus un rotā ar zaļumiem.

Karstais dzēriens


Sastāvdaļas: cidoniju sīrups (var arī izmantot sulas un citus sīrupus), 1 apelsīns, dažas jāņogas, dzērvenes, svaiga rozmarīna zariņš.
Gatavošana: apelsīnu pārgriež uz pusēm un sagriež plānās šķēlītēs, kārto saldējamā formiņā, pievieno dažas jāņogas, dzērvenes un rozmarīnu, visu pārlej ar izvēlēto sīrupu vai sulu un liek saldētavā.
Pagatavo dzērienu: sasaldēto izņem no formiņas un liek stikla krūzē, pārlej ar verdošu ūdeni.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.