Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Svētku novēlējumu vēsture 600 pastkartēs. Evita Novicka Īslīcē kolekcionē Ziemassvētku un Jaungada kartītes

Aizraušanās. Evita Novicka Īslīcē kolekcionē Ziemassvētku un Jaungada kartītes

Īslīces pagasta kultūras pasākumu organizatores Evitas Novickas vairāk nekā 600 tematiskajām Ziemassvētku un Jaungada pastkartītēm drīz var izrādīties pat muzejiska vērtība. Savā laikā tuviem un tāliem sūtījām šādus apsveikumus, turpretī tagad to dara tikai retais. Ielūkojoties Evitas kolekcijā, tūliņ atmiņā ataust patīkamais saviļņojums, tukšojot pastkastīti un atverot aploksnes.

Vecākās vēl no pirmskara laikiem
Evitas bagātīgā pastkartīšu kolekcija «Bauskas Dzīvi» sagaida, izkārtota uz gara galda Īslīces kultūras nama vestibilā. To veidojot divas daļas: vecākās pastkartītes ir Evitas ģimenes un vīramātes gadu gadiem glabātās. Čaklākie pastkaršu sūtītāji Evitai bija māsas ģimene, brālis un brālēns ar krustmāti. Sūtījumi ceļojuši no Talsiem, Liepājas, bet krustmāte no Bruknas vienmēr sarūpējusi īpaši skaistas kartītes. Savukārt, jau darbojoties kultūras namā, kādā brīdī Evitai uzticēta arī kastīte ar pašvaldības pastkartēm, kura tās pēdējās desmitgadēs saņēmusi kā no citiem pagastiem, tā dažādiem sadarbības partneriem.
Kolekcijas vecāko pastkarti un telegrammu tālajā 1964. gadā Evitas vīratēvs sūtījis savai mātei no Dušanbe, kur tolaik dienējis armijā. Telegrammas, kuras nu jau labu laiku ir tikai vēstures liecība, arī bija populāras. Sūtītājs kaut kur tūkstošiem kilometru attālumā zvanīja uz pastu, izvēlējās telegrammas noformējumu un pavēstīja savu vēlējumu. Pastnieks to ar roku uzrak-stīja jau uz izvēlētās pastkartes un nogādāja adresātam.
Pēc sarunas, pārlūkojot vecos ģimenes fotoalbumus, Evita gan uzgāja vēl senākas svētku pastkartes – tās datētas ar pagājušā gadsimta 30., 40. gadiem.
Kā lielu dārgumu Evita glabā kādu krāsainu 1984. gada kartīti, kur kosmosa tēma apvienota ar Salaveci retroautomašīnā. To Evitai ar visai neparastu sveicienu, novēlot, lai labi garšo, sūtījusi omīte. Tagad tā ir mīļākā kartīte, kaut tolaik, kad tā saņemta, noteikti vairāk kārojies tas, kas nācis ar to komplektā, proti, saldumu paciņa.

Mainīgā mode
Aplūkojot pastkaršu krāsainību, labi pamanāms, kā laika gaitā mainījusies gan to tematika, gan sižeti, gan arī ierakstītie novēlējumi. Bija laiks, kad Ziemassvētkiem piestāvoša šķitusi pat kosmosa tēma. Daudz mana Salavečus un pulksteņus. Pirms pusgadsimta novēlējuma teikumā vispirms minēta veiksme darbā un tikai tad izdošanās dzīvē. Daudz 70. gadu pastkartīšu bija svešvalodā, bet vēlāk gan arvien vairāk parādījās arī latviešu valodā.
Kādā brīdī, visticamāk, jau tāpēc, ka vienkārši nebija nopērkamas, pastkartītes bija kāda apsveikuma fotogrāfijas, kuras tad noformētas kā kartītes, nereti dekoratīvi apgriežot to malas viļņotā rakstā.

60. gados esot bijusi mode izmantot arī papīra trafaretus, lai uzpūšot krāsu, veidotu ilustrāciju, bet finālā vēl arī dekoratīvi «izrobot» pastkartes malas.
Vienā eksemplārā kolekcijā ir pastkarte, kurā centrālais varonis izgriezts no pamatnes un, salokot kartīti, veido dimensionālu attēlu. Tādu retu eksemplāru Evita atradusi pie vecmammas.
Līdz ar pastkartītēm, kuras savā laikā drukāja pat desmitiem tūkstošu tirāžās un pārdeva par dažām kapeikām, vēsturē droši vien paliks arī tematisko dzejas rindu krāšana speciālās kladēs, kuras tad jo ērti varēja izmantot, lai sarakstītu daudzos apsveikumus radiem un draugiem. Katram ģimenē toreiz bija kāds, visbiežāk mājinieks ar glītāko rokrakstu, kas uzņēmās fiksēt pamanītās un par labām atzītās dzejoļu rindas.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.