Līdz 19.martam tiesībsargs Juris Jansons aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par to, kā ir dzīvot pansionātā, portālu informēja tiesībsarga biroja komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas vietnieks Edgars Lākutis.
Viņš norāda, ka tiesībsargs jau vairākus gadus īpašu uzmanību velta situācijas apzināšanai senioru aprūpes namos jeb pansionātos. Daudzi pansionāti apmeklēti klātienē, redzēti labāki un ne tik labi sadzīves apstākļi, sajusta siltāka un vēsāka attieksme pret klientiem, uzklausīti gaiši un arī skarbi stāsti par dzīvi pansionātā, kam sekojuši mūsu ieteikumi uzlabojumiem nākotnē.
Piemēram, 2020. gada 25. februārī, tiesībsargs bez iepriekšēja brīdinājuma apmeklēja Valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” filiāli “Iecava”.
Vizītes laikā institūcijā tika konstatēti vairāki normatīvajiem aktiem un vispārējiem cilvēktiesību standartiem neatbilstoši apstākļi attiecībā uz:
- personīgās higiēnas nodrošināšanu klientiem;
- klientu privātuma nodrošināšanu;
- klientiem piedāvāto nodarbību un saturīga brīvā laika pavadīšanas iespēju trūkumu;
- klientu individuālo sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas plānu dokumentēšanu.
Par vizītes laikā konstatētajām neatbilstībām tika sagatavots ziņojums, aicinot Valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” administrāciju novērst konstatētos trūkumus, lai turpmāk nodrošinātu pienācīgu saistošo normatīvo aktu un cilvēktiesību standartu ievērošanu.
“Jāatzīmē, ka vizītēs redzam tikai daļu no tā, ar ko klienti sastopas katru dienu. Cilvēka paša vai tuvinieku pieņemts lēmums par došanos uz dzīvi prom no ierastās vides ir ļoti sarežģīts. Vēlamies noskaidrot, vai piepildījies cerētais par senioram mājīgu un drošu vidi labu speciālistu un atbalsta personāla uzraudzībā. Tas tiesībsargam palīdzēs gūt plašāku priekšstatu par reālo situāciju pansionātos,” stāsta E. Lākutis.
Ziņotājs var palikt anonīms, var iepazīstināt ar sevi, taču svarīgi ir norādīt pansionāta nosaukumu, par kuru tiek rakstīts. Pēcāk tiesībsargs apkopos informāciju un pastāstīsi sabiedrībai, ko ir uzzinājis, kā tas sasaucas ar Tiesībsarga biroja pieredzi, kādus secinājumus var izdarīt.
Tiesībsargs aicina rakstīt īsziņas un “Whatsapp” ziņas uz tālruņa numuru “29596075” vai sūtīt e-pastu uz adresi “pansionati@tiesibsargs.lv”. Savukārt pieredzi telefoniski iespējams pastāstīt katru darba dienu laikā no plkst.10 līdz plkst.16, zvanot uz iepriekšminēto tālruni.
Foto: ir.lv
Un ko dos šie ziņojumi? Daudz kas atkarīgs no pansionātu vadības, no personāla attieksmes. Ja tiem vienalga, ka tik sabāzt vairāk cilvēkus, kas maksā, kaut vienu otram virsū, tad nez vai tiesībsargs tur ko varēs mainīt..
Gulbenes novada Jaungulbenes Alejās dzīvo vīrietis,kas savu mūžību tādu tīrību,apkalpošanu un kopgaldu nav redzējis. Lai arī jau lieli gadi,jūtas sprauns ,kā smalki saka— mentāli, ne fiziski. Apmierināts bez gala. Dzīvē redzējis tikai meža darbus,mājās lopus un zemes darbus. Nomira sieva, bērniņu nebija. Radi,kas mūžā varbūt pāra reizes ir bijuši,smalki aptīrīja, apsolīja vecītim labiekārtotu istabiņu,pie visa gatava. Rezultātā — pansionāts.
Citi cilvēciņi jautā,kur palika tas jaunais cilvēks,kas strādāja ar viņiem. Svešas tautības bijis, bet labi runājis latviski un brīnišķīgi sapraties . Bijis ļoti atvērts ,tā neparasti . Parasti jau neviens negrib vecus cilvēkus. Kāpēc viņš netika paturēts darbā, ja tik labi viņam paticis Latvijā.? Kāpēc mentors neizdarīja darbu līdz galam? Ja visu laiku sūdzaties,ka nav,kas strādā…..
Cels bauska- garoza…vispirms uz to pansionātu ir jānokļūst…bija ļoti labs pansionāts Īslīces pagasta. Sakārtota vide. Gāzes apsilde. Ūdens atdzelžošana un biolog. Kan. Sistēma. Atliek tikai minēt, kurš to visu beigās privatizes…
Nepatīk tas garozas pansionāts…jutu līdz tiem, kuri ik dienu ir spiesti lūkoties pamesto daudzdzīvokļu māju tumšajos logos…
Pansionātam kā tādam Garozā nav ne vainas,bet ceļš,lai uz to nokļūtu,ir tiešām “”krimināls””,par to nedomā neviens laikam.Jā,ir tur pamestas ēkas,nav laikam arī daudz iedzīvotāju,bet ko darīt.kā tur dzīvot iedzīvotājiem,ja viņiem nav sakari ar ārpasauli,ja nav savas mašīnas,tad jau nevar nekur aizbraukt,un tagad vēl tas nenormālais ceļš.Tur tiešām jābrīnās kā tās pansionāta darbinieces tiek uz darbu.