Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Tiešsaistes centralizētā eksāmena izmēģinājumu neiztur sistēma

12. klašu skolēni un profesionālās izglītības iestāžu 3. kursu audzēkņi šomēnes pirmo reizi izmēģināja centralizētā eksāmena norisi elektroniskā formātā. Izmēģinājuma eksāmenam bija pieteikušies 5857 eksāmena kārtotāji no 264 izglītības iestādēm, informē Valsts izglītības satura centrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eksāmena norise 10. novembrī bija plānota Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā (VPS), tā bija iespēja skolēniem iepazīties ar angļu valodas augstākā līmeņa eksāmena norisi. Izmēģinājuma eksāmenā skolēniem bija paredzēti trīs uzdevumi klausīšanās daļā, pieci uzdevumi lasīšanas daļā un viens uzdevums rakstīšanas daļā. Kopējais izmēģinājuma eksāmena izpildes laiks paredzēts trīs stundas.

Eksāmena vērtēšana plānota daļēji automātiski, bet daļu uzdevumu vērtēja izglītības iestādēs reģistrētie vērtētāji VPS no 14. līdz 21. novembrim. Eksāmena rezultāti pieejami no vakardienas, 24. novembra. Izmēģinājuma eksāmena rezultāti neietekmēs skolēna semestra vai gada vērtējumus. Šajā eksāmenā atšķirībā no oficiālā eksāmena, ja nepieciešams, audzēkņi eksāmena izpildei varēja izmantot arī savus personiskos datorus.

Līga Kirilko, Bauskas novada pašvaldības izglītības nodaļas metodiķe, skaidro, ka par angļu valodas eksāmena norisi pašvaldībai īsti nav informācijas, jo vidusskolēni paši sistēmā pieteicās eksāmenam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Mēs tikai sazinājāmies ar dažām skolām, kurām bija pieteikšanās problēmas, un izstāstījām ceļu, kā to izdarīt. Pēcpusdienā atnāca vēstule no Valsts izglītības satura centra: «10. novembrī plānotais tiešsaistes eksāmens angļu valodā ļāva identificēt tehniskās problēmas, kas ietekmē eksāmenu kārtošanu tiešsaistē. Ne visām skolām un skolēniem izdevās pievienoties Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmai un izpildīt pirmo izmēģinājuma eksāmenu. Eksāmena kārtošana apzināti bija plānota lielam skaitam skolēnu, lai reālā skolu ekosistēmā pārliecinātos par skolu, skolēnu un jaunās pārbaudījumu sistēmas gatavību digitāla eksāmena norisei. Valsts izglītības satura centrs atvainojas par sagādātajām neērtībām un izsaka pateicību gan skolēniem, gan eksāmenu organizēšanā un norisē iesaistītajiem skolu darbiniekiem, skolotājiem, kuri brīvprātīgi iesaistījās eksāmena izmēģinājumā.»

Skolēniem bija iespēja šo eksāmenu izpildīt līdz 14. novembrim – kārtot to skolā vai mājās, izmantojot sistēmas piešķirtos individuālos piekļuves kodus.

Skolu pārstāvji no Bauskas 2. vidusskolas un Skaistkalnes vidusskolas 11. novembrī pauda, ka izglītojamie, kuri bija pieteikušies, nevarēja pieslēgties sistēmai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ina Spēkmane, Bauskas Valsts ģimnāzijas angļu valodas skolotāja, stāsta, ka jaunieši eksāmenam varējuši pieteikties brīvprātīgi. «No 19 grupas jauniešiem pieteicās kādi pieci, iepriekšējā dienā sistēmā nevarēja pat iekļūt, tālab nav precīzu datu. Eksperimentālais eksāmens 10. novembrī drīzāk nenotika, jo sākumā vismaz stundu nevarēja pieslēgties. Tad atļāva, ka varot pildīt mājās laikā līdz 14. novembrim. Es neesmu iesaistījusies darbu labošanā, bet saprotu, ka eseju noteikti labo skolotāji, klausīšanos, lasīšanu – sistēma, līdzīgi kā «uzdevumi.lv» vai citas,» teic pedagoģe.

Daži jaunieši sacīja, ka «laiks konkrētajā datumā bija ieplānots eksāmenam, tam bija veltīta diena», citā dienā to nepildīšot. Eksāmena vērtējums atzīmi neietekmēs, bet tā vairāk bijusi diagnostika, kā arī sistēmas izmēģinājums, kas izgāzās, vērtē skolotāja. Iespējams, ka tas arī būtu izdevīgāk, ērtāk un efektīvāk, ja vien būtu garantija, ka internets nepievils, uzskata I. Spēkmane.

Līdzīga problēma ar tīmekli bijusi angļu valodas reģionālajā olimpiādē oktobra beigās – bija traucējumi ar klausīšanās daļu. Vēlāk atļāva vēlreiz noklausīties, bet viens skolēns, domājot, ka vairs nebūs tādas iespējas, darbu jau bija iesniedzis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt informācija par eksperimentālo eksāmenu bijusi novēlota. Iespējams, maz audzēkņu bija pieteikušies no paredzētajām skolām, tālab piedāvāja arī citām, pauž pedagoģe.

Pašlaik tiks turpināts darbs Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas pilnveidošanā un uzlabošanā, lai līdz tiešsaistes eksāmenu norisei šī mācību gada noslēgumā būtu iespēja kārtot plānotos augstākā līmeņa eksāmenus. Nākamais izmēģinājuma eksāmens paredzēts 1. decembrī, kad plānota latviešu valodas eksāmena norise tiešsaistē.

2022. gada 5. jūlijā tika apstiprināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 398 «Noteikumi par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību», kas paredz no 2022./2023. mācību gada pakāpenisku pāreju uz augstākā līmeņa valsts pārbaudes darbu īstenošanu tiešsaistē. Augstākā līmeņa eksāmena izmēģinājums angļu valodā bija pirmais solis, lai virzītos uz šo noteikumu praktisko realizāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā informē Valsts izglītības satura centrs, plānots, ka 2022./2023. mācību gada noslēgumā tiešsaistē tiks organizēti augstākā līmeņa eksāmeni: 2023. gada 17. maijā – programmēšanā; 19. maijā – sociālajās zinātnēs; 22. un 23. maijā – ģeogrāfijā; 14. jūnijā – kultūrā un mākslā; 19. jūnijā – vēsturē. 

Foto:zz.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Un nauda jau saņemta – dos vēl un atkal čiks – kā tas barons kalēja lomā…

    7
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.