Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Trīs dienu streikā Bauskas novadā piedalīsies vairāk nekā 500 izglītības darbinieku

Vairāk nekā 500 Bauskas novada izglītības darbinieku ir pieteikuši dalību Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) organizētajā streikā, kura norise paredzēta no 24. līdz 26. aprīlim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LIZDA Bauskas starpnovadu padomes priekšsēdētāja Māra Graudiņa piektdienas, 14. aprīļa, pēcpusdienā apkopoja pēdējos datus, precīzu streikojošo darbinieku skaitu gan vēl atturējās nosaukt, jo ik brīdi vēl pa kādam protestētājam nāca klāt.

«Līdz pulksten 14 bija pieteicies 501 dalībnieks, galīgais skaits vēl nav zināms.  Šodien ir termiņš, kad streikotāju saraksts ir jāiesniedz pašvaldībai. Arī arodkomiteju vadītāji streika dalībnieku sarakstu dara zināmu iestādes vadītajam. Visa nākamā nedēļa izglītības iestādēm ir, lai saprastu, kā organizēs darbu, kā informēs vecākus,» piektdien sacīja M. Graudiņa.

Viņa akcentēja, ka dalība streikā ir brīvprātīga. Piespiest vai aizliegt streikot nevarot neviens. Šoreiz, atšķirībā no pagājušā gada septembra, protestētāju vidū esot maz tehnisko darbinieku. Visai kūtri dalībai protesta akcijā pieteikušies lielo skolu pedagogi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Tieši šo skolu pārstāvjiem, domājot Bauskas Valsts ģimnāziju un Bauskas 2. vidusskolu, bija simtprocentīgi jāiziet ielās, jo tās skars izmaiņas. Mūsu rokās ir pieejami dati no Izglītības ministrijas un valdības. Mēs esam starp tiem 23 «laimīgajiem» novadiem, kuriem tuvāko trīs gadu laikā netiks piešķirti līdzekļi. Sitiens ir tieši pa lielajām skolām, jo līdz šim brīdim nauda sekoja skolēnam, bet šo kārtību vairs negrib atzīt. Ja mums piešķir apaļu nulli un nākamgad, kad jāpalielina minimālā pedagogu samaksa, tad naudu ņems nost lielajām skolām, jo vajadzēs dalīties ar «mazulīšiem» – pamatskolām,» izklāsta M. Graudiņa.

Viņa norādīja, ka šogad savu nostāju parādīt sasparojusies Īslīces pamatskola, te streikot pieteikušies 37 darbinieki. Liels protestētāju skaits reģistrējies arī no Iecavas vidusskolas – kopskaitā 54 un Valles pamatskolas – 27 darbinieki.

«Vispār visa Latvija ir smuki pacelta kājās. Tā ir atbildes reakcija uz to, kā mūs pagājušā gada septembrī ciniskā kārtā piemuļķoja. Spieda rokas, sestdienā pieņēma Ministru kabineta lēmumus, un tagad var paziņot, ka tas mums nav saistoši un meklējiet naudu, kur gribat,» teic M. Graudiņa. Viņa pieļauj, ka atkārtosies pērnā septembra notikumi un valdība pulksten sešos vakarā kādu risinājumu atradīs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Iepriekš gan ceturtdienā apgalvoja, ka nemūžam, nekādā gadījumā nekādu izmaiņu nebūs. Jau bija atteiktas skolā pusdienas, atcelti skolēnu autobusi, bet piektdienas vakarā sekoja svarīgā ziņa.Personīgi es ceru, ka streika nebūs, jo neviens nevēlas to haosu piedzīvot, kad slēgtas skolas un bērnudārzi. Tas tik tiešām nav arodbiedrības pašmērķis. Taču, ja prasības netiks izpildītas, mēs lemsim par tālākajām darbībām. Varbūt streikos pa novadiem, vai viļņveidīgi pa iestādēm, sekos demisijas pieprasījums,» iespējamo notikumu gaitu ilustrē M. Graudiņa.

Pirmajā streika dienā ir paredzēts protesta gājiens Rīgā. Tam pieteikušies arī 250 dalībnieki no Bauskas novada. M. Graudiņa pavēstīja, ka pa dažādiem maršrutiem uz Rīgu dosies septiņi autobusi, ir izgatavoti un top vēl plakāti. Bauskas novads pavisam noteikti būs pamanāms, spriež M. Graudiņa. Viņa uzsvēra, ka gājiens tiks organizēts arī gadījumā, ja streika sarunu vienošanās tiks pilnībā izpildīta, jo gājiena mērķis esot prasīt «cieņpilnu un atbildīgu attieksmi» pret izglītības un zinātnes nozari.

«Šādi gribam «parādīt zobus», cerot, ka varbūt šī būs pēdējā reize. 29 gadu laikā ir bijusi 31 protesta akcija, tas nav normāli, ka šādi jācīnās par savām tiesībām. Varbūt beidzot valdība sāks pildīt savu darbu, un mums nevajadzēs ķerties pie šādiem soļiem,» tā M. Graudiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī pašvaldība no savas puses šogad vairs nevar būt dāsna. Bauskas novada dome lēmusi, ka pedagogiem vairs netiek piešķirta atvaļinājuma kompensācija 50% apmērā no pamatalgas.M. Graudiņa apliecināja, ka šī situācija ir pārrunāta ar novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani. Kompensācija – tā ir pašvaldības labā griba. Pēc likuma pašvaldības atlīdzības nolikumā kompensācija ir paredzēta tikai  pašvaldības iestāžu darbiniekiem, kuras tās finansē pilnībā.

«Skolotājus pirms daudziem gadiem mums izdevās «pievilkt klāt». Līdzšinējās pašvaldības to ievēroja, bet, saprotot, kādi šobrīd izdevumi ir apvienotajam novadam, skaidrs, ka nesanāk. Okmaņa kungs precīzi mums visu izskaidroja. Tā ir tāda dāvana – ja sanāk, dodu, nesanāk, nedodu. Tāda nauda nav iezīmēta ne mērķdotācijā, ne citur. Atzīstu, ka, protams, ir sāpīgi, tādu ikgadēju dāvanu zaudēt,» norāda M. Graudiņa, piebilstot, ka ar pašvaldību ir panākta noruna sēsties pie sarunu galda un strādāt pie koplīguma. Iespējams, ka ar to var panākt arī kādas pozitīvas izmaiņas.

Jāatgādina, ka LIZDA rīkotā streika mērķis ir panākt sabalansētu darba slodzi visiem pedagogiem un darba samaksas pieaugumu, liekot valdībai uzņemties atbildību par saviem lēmumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga sestdien, 15. aprīlī, sociālā tīklā “Facebook” ierakstā pedagogus aicināja neapmaldīties miglā, amatpersonu publiskajos solījumos. “Miglu kliedēt var tikai grozījumi MK noteikumos un streika vienošanās visa izpilde.

Piektdienas vakarā, ap plkst.20 IZM atsūtīja dokumentu projektu par streika vienošanos. Praktiski nekas nav ņemts vērā no iebildumiem, daži “kosmētiski” papildinājumi un jauni nosacījumi algas grafika īstenošanai, kur LIZDA vispār nav iesaistīta. Joprojām netiks pārskatītas izglītojamā vidējās izmaksas, kas nozīmē algas pieaugums 0 eiro 27 pašvaldībās, 16 pašvaldībās, ja skolu tīklu optimizēs, augstskolu pedagogiem algas pieaugums uz jau piešķirtās naudas pārdales rēķina, administrācijai un atbalsta personālam aprēķinu nav, tātad viņiem algas grafika nav, nav arī aprēķinu par slodzes balansēšanu visām pedagogu grupām utt.

Atgādinu, ka LIZDA prasības ir algas paaugstināšanas grafiks visiem pedagogiem, darba slodzes sabalansēšana visiem pedagogiem,” norāda I. Vanaga.

Bauskas novada domē informēja, ka nākamās nedēļas sākumā tiks sniegta detalizēta informācija par to, kā katra novada izglītības iestāde darbosies streika laikā no 24. līdz 26. aprīlim, vecākiem informācija būs pieejama arī E-klasē un skolu mājaslapās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (20)

 1. Nu var redzēt, ka pedagogiem maciņš ir svarīgāks par savu veselibu. Kad valdība uzspieda Covid vakcīnas, pedagogi ne vārda neteikdami sapotejas. Pat sevi ir gatavi pārdot par naudu. Šī gada 22. aprīlī plkst 12.00 – 13.00 pie Brīvības pieminekļa pikets prasot atbildību par cilvēku, tajā skaitā pedagogu veselibai nodarīto. Vai kāds no Jums būs arī tur?

  18
  19
 2. tupie antivakseri!? Vai, tiešām, vēl neesat izgājuši no savas smadzeņu komas?

  18
  15
 3. Malači skolotāji👍💪…kaut kā lielāka daļa aizmirst, skolotāji mūs mācīja rakstīt,sportot daudz,daudz laba.

  24
  3
 4. Trīs dienas bez skolām un bērnudārziem ļaudis pamanīs – bērnu vecākiem trīs dienas nāksies pamainīt savas ierastās dienas gaitas un izdomāt, kur likt (nobāzt) savas atvases. Tas nav nekas jauns, jo kovidsērgas laikā bērni mēnešiem ilgi negāja uz skolu, tomēr šādas tādas neērtības tas radīs.

  19
  2
 5. Tieši tāpēc Latvija ir tik atpalicīga, ka ļaudis ļauj, lai viņiem kakā uz galvas. Latvija jau atpaliek ne tikai no Igaunijas, bet arī no Lietuvas tik nelāgā veidā, ka pat jau ļoti. Skolotāji ir labi izglītoti un to redz. Gluži pamatoti viņiem tas ir apnicis. Arī citām profesijām vajadzētu ņemt piemēru un viņus atbalstīt. Diemžēl mēdz būt tā, ka valdības valdošie personāži pagalam atraujas no realitātes, bet tad par šo realitāti viņiem jāatgādina. Lai to atgādinātu, streiks ir viens no veidiem. Jautājums tikai, vai Kariņa valdība šo streiku pamanīs? Pašlaik valdošajām partijām ir citas prioritātes, no kurām galvenā ir Valsts prezidenta vēlēšanas 31. maijā. Tur partijas jau politikas vidē ir izvietojušas nešķīstus tirgus galdus. Kariņa valdība un pats Kariņš diezgan tā autiski gudro kaut ko vienu, kamēr neredz, kas briest sabiedrībā.

  21
  2
 6. Jā, bet te nav nekāda Francija, kur simtiem tūkstošu var iziet ielās. Arī mums notiek ņirgāšanās par pensionāriem, bet visi cieš klusu un kurn stūrī. Uzskatu, ka ielās līdz ar pedagogiem jāiet pensionāriem. Nav ko gaidīt, ka kāda pensionāru organizācija uz to aicinās – ir jādomā un jāiet pašiem! Otras tādas izdevības tuvākajā laikā diez vai būs, tāpēc – pulkā ir spēks!

  20
  3
 7. Maniem skolotājiem visu cieņu.. kāpēc skolotājiem ar augstāko izglītību jāiet ar pastieptu roku …mācījās ,lai audzinātu mani,bērnus..kauns valstī,valdībai… Mums deputāti strādā bez izglītības.

  36
  2
 8. -> “Vai liksies mierā” – lielākoties gan izskatās, ka tieši vakseri u.tml., kas noticēja visai C-afērai, nemaz netaisās iziet no savas smadzeņu komas! Pilnīgi piekrītu “Kā tad tā”, jo rodas jautājumi pie pedagogiem: “Kāpēc negājāt ielās, kad jūs vai jūsu kolēģus – vismaz vienu daļu – gribēja piespiest vakcinēties? Kāpēc neprotestējāt pret izglītības reformu, kas pilnīgi sadraga izglītību? Kāpēc ejat globālistu pavadiņā, borējot bērniem viņu “superidejas”?” Sanāk, ka pedagogi pildīs visu, ko liks, kaut tikai tiem saglabājas darbs un alga, vēlams pēc iespējas lielāka? Un šie izglītotie pedagogi (vienu daļu liktu pēdiņās) nesaprot, ka dzīvo no budžeta naudas? Kur tā nauda radīsies, ja uzņēmēji bankrotē, liela daļa potenciālo nodokļu maksātāju ir aizbraukuši un aug paaudze, kas arī skatās ārvalstu virzienā? Tā kā – neesmu pret streiku, esmu par adekvātām prasībām protestos!

  10
  6
 9. Streiks ir protesta forma. LIZDA ir vienīgā arodbiedrība Latvijā, kura pilda arodbiedrības galveno funkciju – cīnīties par pedagogu tiesībām uz adekvātu atalgojumu, kurš šobrīd pat nesasniedz vidējo algu. Izglītības reforma ir pilnībā sačakarējusi visu izglītības sistēmu – ne pieklājīgs atalgojums skolotājiem, ne mācību līdzekļi, ne sakarīgi metodiskie materiāli. Tas nav normāli. Atbalstu streiku.

  10
  2
 10. Skolotāji, piedāvāju Jums streikot no 24. līdz 26 jūlijam. Neciestu mācību grafiks !

  9
  6
 11. vien, ja vārds skolotājs jau daudzas reizes un daudzus gadus kopš atjaunota neatkarība neasociētos ar diagnozi.

  6
  4
 12. Manuprāt, Kariņš un viņa partija pavīpsnās un uzspļaus gan skolotājiem, gan pensionāriem, gan visiem pārējiem Latvijas iedzīvotājiem.

  3
  2
 13. Bērt vēl vairāk naudas neefektīvā izglītības sistēmā arī nav labs risinājums. Ļoti daudz kas atkarīgs arī no tā, kā pats skolotājs raugās uz savu darbu, izaugsmi. Vai viņš apzinās, cik dinamisks un mainīgs ir skolotāja darbs šodien, vai viņš tam ir gatavs. Vai gatavs pārskatīt savu līdzšinējo darbu un atmest arī lieko. Protams, arī visa skolas vide. Ehh, nezinu, ja visos līmeņos nebūs izpratnes, ka kaut kas jāmaina (ne tikai mūžīga arodbiedrības cīņa pret valsti}, pārmaiņas nenotiks!!!

  7
  3
 14. Un algas paaugstinot – vai tas atrisinās kvalitātes problēmu? Stipri šaubos!!! Bauskā viduvēji pedagogi, reti kuram kaut kas interesē, tad vēl iezogas mobings no skolas vadības. Vecākiem jāalgo privātskolotāji, lai kaut kādu līmeni noturētu.

  9
  4
 15. Šos pēdējos 30 gadus jau skolotāji neko citu nav darījuši, kā tikai streikojuši, jo bija pieraduši, ka viņi ir izņēmums, skolniekiem brīvdienas un skolotājiem arī.Man vairs nav nekādas cieņas pret šo profesiju, liekēži un gaudotāji, kas uzskata , ka viņi ir izņēmums. Cik man gadījies ar viņiem kontaktēties, tad par pasniegto priekšmetu nevaru spriest, jo sen jau skolā neeju, bet reālajā dzīvē un dzīves jomās tā ir izteikti stulba cilvēces daļa, kam visu ko var iestāstīt un ar viņiem var manipulēt, nav sava personīgā saprāta un spriestspējas. Humanitārā izglītības- tas jau izsaka visu! Ja dzird vārdus- nauda un būs lētāk, tad nesaprot no tā neko citu , kā tikai – lai tikai viņiem vienīgajiem nu dod,bet ar to darbu un saprašanu kā ir, tā ir

  10
  7
 16. Varbūt tomēr aizej uz skolu – beidzot , atjaunot smadzeņu funkcijas un loģisko spriestspēju tev nebūtu lieki .

  4
  2
 17. Lai būtu ar ko salīdzināt,pamēģiniet pastrādāt pie konveijera par daudz mazāku atalgojumu

  6
  4
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.