Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ūdenskrātuves glābšana-tukši solījumi? Vecumnieku Jaunais ezers velk savu pēdējo dzīvības dvašu

Vecumnieku Jaunā ezera izžūšanu solīja novērst maija beigās, jūnija beigās, tiekoties tieši ar Vecumnieku iedzīvotājiem pie ezera, solīja jūlija sākumā, jūlija beigās, augusta sākumā. Sola arī tagad. Runas notiek, ezers izžūst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad maija beigās Bauskas novada domes sēdē deputāti no Latvijas Reģionu apvienības Guntis Kalniņš un Rihards Melgailis aktualizēja jautājumu par Vecumnieku jaunā ezera izžūšanu, jo cietušas caurules, pa kurām ūdens aizplūda no Vecā ezera uz Jauno ezeru, tad saņēma no novada vadības atbildi, ka situāciju skatīs. Pagājuši trīs mēneši, bet darbi nav sākušies.

Neviens nepieteicās

Jūlija sākumā aprakstītais scenārijs bija šāds – strauji sagatavo iepirkumu «būvē un projektē», būvnieks uzreiz sāk būvniecības darbus, kurus pabeidz pēc trim mēnešiem, un vēl mēneša laikā nokārto dokumentāciju. Potenciāli darbu sākums varēja būt augusta vidus, un novembra sākumā varētu sākties ūdens piegāde Jaunajam ezeram.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecumnieku apvienības deputāti R. Melgailis, G. Kalniņš un arī Ingmārs Līdaka no Zaļo un zemnieku savienības saraksta sēdēs regulāri vaicāja, kas notiek ar iepirkumu. Augusta beigās kļuva skaidrs, ka neviens uzņēmējs nepieteicās. «Bauskas Dzīve» skaidroja situāciju, un izrādījās, ka situācijas apraksts no uzņēmēju un pašvaldības skatījuma ir atšķirīgs.

Mazais iepirkums

Iepriekš Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks minēja, ka notikušas sarunas ar būvniekiem, kas iezīmējuši termiņus un nosaukuši aptuveno tāmi – 121 tūkstotis eiro. Tomēr neviens konkursā nepieteicās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Attīstības un būvniecības departamenta vadītājs Mārtiņš Veinbergs informē, ka izsludināts jauns iepirkums. «Atradām pretendentu, kas var strādāt. Ja iepirkuma konkursa nolikumā būs kas maināms, to izmainīsim. Tas ir mazais iepirkums – pēc divām nedēļām vajadzētu vērt vaļā un slēgt līgumu. Uzreiz nolīgt nevaram. Iepirkuma speciālisti teica, ka nav izņēmumu šajā situācijā. Pats domāju, ka šī situācija bija jārisina kā katastrofa, bet iepirkuma speciālisti paskaidroja, ka tā varēja būt agrāk, bet tagad šiem noteikumiem neatbilst,» stāsta M. Veinbergs. Viņš uzskata, ka uzņēmēji neesot pieteikušies arī tāpēc, ka summa pārāk maza – bez miljona tagad nestrādājot.

Avārijas situācija

Izrādās, ka jau jūnija sākumā notikušas sarunas ar Vecumnieku uzņēmēju Reini Ruskuli, kurš strādā kā apakšuzņēmējs SIA «RIV-būve».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Veicām izpētes darbus, iedevām izmaksas variantam ar caurdures metodi zem asfalta. Potenciālā darbu izpildes cena bija ap 70 tūkstošiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa,» stāsta R. Ruskulis. «Vairākas reizes tikāmies ar Bauskas būvvaldes pārstāvjiem. Vecumnieku apvienībā jau pirms apvienošanās ar Bauskas novadu veicām mazus remontdarbus pie Jaunā un Vecā ezera. Pēc tam izrādījās, ka izsludinātā konkursa nolikums bija sastādīts uz mūsu iesniegto izpētes tāmi,» skaidro SIA «RIV-būve» valdes loceklis Igors Boiko.

Kā risinājumu uzņēmēji iezīmēja situāciju, kad atzīst avārijas stāvokli un uzņēmums veic avārijas novēršanas darbus. Izpildes termiņš – divas trīs nedēļas, un gatavi to izdarīt bija jūlija sākumā.

Foto: www.bauskasdzive.lv

Neizpildāmi nosacījumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr uzņēmums konkursā nepiedalījās. «Tur bija neizpildāmi nosacījumi. Jāiedod cena būvdarbiem, kam nav projekta. Mūsu valsts birokrātiskajā aparātā sagatavot projektu un saskaņot – to četros mēnešos nevar izdarīt. Turklāt iepirkumā bija plāns rakt tranšeju privātajā zemē. Tu uzvari konkursā, tad neiegūsti saskaņojumu ar privātīpašnieku – un viss, nosacījumus nevari izpildīt,» stāsta R. Ruskulis.

Pašvaldības vadība gan uzskata, ka varēja paspēt. «Bija scenārijs, ka izņem atļaujas, sāk būvēt un reizē projektēt. Tagad esam izņēmuši ārā projektēšanu – izņems atļaujas, sāks darbus, uzmērīs un ieliks sistēmā. No tranšejas varianta gan atsakāmies, būs caururbuma metode,» informē M. Veinbergs. 

Foto: www.bauskasdzive.lv

Vietējās iedzīvotājas stāsts «Bauskas Dzīvei» par redzēto pastaigā gar Jauno ezeru

BAISA AINA. No estrādes puses, kur bija seklāks, viss sauss un zeme saplaisājusi, cilvēki ar suņiem staigā pa ezera izžuvušo dibenu, pēta milzīgos gliemežvākus, pasper ar kāju stikla burciņas, skārdenes un plastmasas pudeles, ko atsedzis pazudušais ūdens. Meldriem aizaugušajā krastā arī atkritumu netrūkst, t. sk. automobiļu riepas. Cilvēki prāto, ka tagad būtu izdevība savākt atkritumus, iztīrīt gultni, salabot sabrukušos laipas balstus, kas izskatās ļoti bīstami, taču ne Vecumnieku pagasta nodaļai, ne apvienības pārvaldei, ne Bauskas novada domei acīmredzot tas nerūp un nav neviens dzirdējis ne par talku, kurā ļaudis aicināti iesaistīties, ne par citām aktivitātēm. Vietā, kur ezers jau sāk pārpurvoties un teritoriju sedz sekls ūdens, rosās putni. Zivis medī baltie gārņi, starp zāļu čemuriem peld pīles un gulbju pāris ar sešiem mazuļiem. Gaužām vientuļa klajuma vidū stāv saliņa, uz kuru savulaik peldēja drosmīgākie ūdens prieku baudītāji un kur mājvietu iekārtojusi gulbju ģimene. Cerībā, ka zivis sabēgušas uz vietu, kur vēl ir ūdens, pēc loma lūko makšķernieki. Ezers mirst…

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (19)

 1. Kalniņam un Melgailim jau nu gan tagad nevajadzētu sēdēs regulāri vaicāt, bet savulaik pašiem vajadzēja regulāri darīt. Abi kungi, stūrējot Vecumnieku saimniecību daudzu gadu garumā pie šādas situācijas nonāca. Katastrofa bija jau sen paredzama.

  30
 2. kā dīķi izraka, tāpat to var aizbērt, vien dažu prātos tas par ezeru nodēvēts… Bauskā Nisku dīķi jau sen kā aizbēra, cilvēki pačīkstēja un meta mieru, kaut Bauskas dīķim tā uzturēšanai nekādi simti tūkstoši nebija vajadzīgi

  13
  10
 3. arī risinājums, nu jau visas zivis pagalam un palikušie putni var meklēt jaunas mājas. Ka tik aizbēršana nemaksās tikpat cik vainas labošana:)

  4
  4
 4. Vai ziņā minētais privātīpašnieks vispār piekrīt šādai rakšanai viņa zemē?

  2
  1
 5. Piekrītu pa visiem 100, piedevām vēl viņu laikā slūžas sabojāja, skolu neuzcēla, sporta zāli, mūzikas skolu, visu atstāja Bauskas novadam un tagad gudrie spriedēji !

  27
 6. To jautājums:
  Tas nav viens privātīpašnieks – viņu ir padaudz kopā

  2
  1
 7. Šodien izplatīts pašvaldības izdevums un tur, protams, ne ar vienu vārdu nav bilsts par šo Jaunā ezera problēmu. Diezgan skumji tas ir, lai neteiktu vairāk, jo attieksme ir nihilistiska un iedzīvotāju interesēs pat sab.attiecības, ja tās tā vispār var nosaukt, nejaudā “mīt pedāļus”. Liela vilšanās.

  15
  2
 8. mākslīgi uzpludinātu un veidotu ūdenstilpni jau varam saukāt arī par ezeru bet diemžel tas nav ezers-to tagad dzīve pierāda

  6
  11
 9. Vari saukt, kā gribi, bet Vecumnieku cilvēkiem šī vieta ir īpaša, sirdij tuva, jo dabas stūrītis bija ļoti gleznains un iemīļots, labiekārtots, tur svinēti dziesmu svētki, dejots Līgo vakarā un zaļumballēs. Žēl tagad, ka nevar atrisināt jautājumus, lai mūsu ezers nenomirst.

  12
  3
 10. Kārtējais pašreizējā domes sasaukuma nevarības apliecinājums. Tukši muldoņas, no kuriem vēl daļa uz Saeimu sataisījusies, izplatīt savu impo…ci visas Latvijas mērogā.

  11
  1
 11. Kāds ezers tur nomalē – tur Vecumniekos = MUMS BAUSKĀ TAS NEINTERESĒ = balsojāt par partiju – kazino fanu un novadu slēgšanu = TAS SAŅEMIET PELNĪTO PIE VĒLĒŠANU URNĀM…

  4
  2
 12. Mačeks taču skaidri un gaiši pateica,ka nauda būs un darbus pabeigs.Ja neticiet,izlasiet iepriekšējo Bauskas Dzīves rakstu par šo tēmu

  3
  1
 13. varētu vēl saprast, ka tie bļāvēji būtu mūsdienu jaunatne, ar visai apšaubāmām zināšanām jomās kas nav viņu interesēs, bet novada vadība, Vecumnieku vietējā pārvalde un, izskatās, arī pavecāki cilvēki nezin elementāras lietas, ka mākslīgi veidotu ūdenskrātuvi nesauc par ezeru, ezers ir ezers, ja to ir veidojusi pati daba dabīgā ieplakā, bet te, laikam, interesantiem dīķa pieskaitīšana ezeram liekas kā lielāks svars savām prasībām. Varbūt nodēvējiet to par izžūstošo Vecumnieku jūru un tāpat kā Arāla jūrai mēģiniet piesaistīt visas pasaules “zaļo” uzmanību, vienīgi viņiem tā jūsu Vecumnieku jūra būs pie vienas vietas, jo jūs jau neesat maksātspējīgi….

  1
  5
 14. Latvija taisās būvēt Ukrainā. Ar Latvijas birokrātisko murgu ukraiņi vienu piecstāveni ieraudzīs tikai pēc septiņiem gadiem no procesa sākuma brīža. Latvijā var ātri būvēt, bet tikai privātais pasūtītājs un apprecot visu būvvaldi. Nu vismaz sadraudzējoties. Vajag SIA “Ezers”.

 15. Izsludina ārkārtas stāvokli Vecumniekos, izurbj, ievelk cauruli urbumā , samaksā nolīgto metra cenu pēc fakta un kārtībā. Ņemas ap cauruli it kā tā būtu nevainība. Vadāmais urbums velk uz 300m, tas ir par maz?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.