Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ukrainas bēgļu izmitināšanai remontē Saulaines kopmītnes

Lai pielāgotu daļu Saulaines dienesta viesnīcas 4. stāva Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanai, telpās jau kopš gada sākuma norit remontdarbi. Lielākā daļa dzīvokļu jau atbrīvoti no vecā «mantojuma» un sākti būvdarbi, piemēram, sienu un griestu apmetuma remonts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deviņu dzīvokļu un četru koplietošanas telpu remontdarbi konkursa kārtībā uzticēti uzņēmumam no Gailīšu pagasta SIA «JK kvalitāte». Kopējā līguma summa, par kādu četros mēnešos līdz maija sākumam darbi veicami, ir 103 606,72 eiro (neietverot pievienotās vērtības nodokli). Šis bija lētākais piedāvājums.

Kā «Bauskas Dzīvei» paskaidroja «JK kvalitāte» valdes loceklis Kristaps Jakuška, uzņēmums remontdarbu izmaksas vērtējis pēc objekta apsekošanas, ņemot vērā to, kādi darbi un cik ilgā laikā jāpaveic. Izmaksas noteicis arī tas, ka objektā kapitāli pārbūves darbi nav plānoti.

Konkursā savus pieteikumus bija iesnieguši vēl seši uzņēmumi – galvenokārt no Jelgavas un Rīgas. «JK kvalitāte» bija vienīgais pretendents no Bauskas novada. Lielākajai daļai uzņēmumu piedāvājumu cenas svārstījās no aptuveni 150 līdz 170 tūkstošiem eiro. Dārgākais piedāvājums bija no SIA «DLB Engineering», kas minētos darbus bija gatava paveikt par 395 306 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ivars Bogdanovs

Līgums paredz, ka «JK kvalitāte» deviņi dzīvokļi un četras koplietošanas telpas jāattīra no esošās apdares un uzslāņojuma, jādemontē esošā un jāuzstāda jauna ūdensapgādes un kanalizācijas sistēma un aprīkojums, jānodrošina elektromontāžas darbi, kā arī jāveic citi remontdarbi. Daļai telpu paredzēta arī veco logu nomaiņa.

Kad «Bauskas Dzīve» ieradās apskatīt remontdarbu gaitu, lielākā daļa dzīvokļu jau bija attīrīta un sākti sienu, griestu un grīdu remontdarbi. Celtnieki atzina, ka telpas ir sliktā stāvoklī, jo tajās nedarbojas ne ūdensapgāde, ne kanalizācija, arī siltums jānodrošina pašiem. Vienā no dzīvokļiem bija redzams, kāda izskatīsies sienu apdare pēc remontdarbiem.

K. Jakuška prognozē, ka ievērojamām izmaiņām darba apjomā nevajadzētu būt un maksimāli tie varētu būt papilddarbi dažu tūkstošu eiro apmērā. Tāpat plānots iekļauties darba izpildes termiņos. Lielākās problēmas sagādā žūšana, jo pagaidām vēl nav pievienota apkure. Pašlaik tas tiek risināts ar pašu ierīcēm, lai darbi neapstātos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ivars Bogdanovs

Atgādināsim, ka pērn augustā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija atbalstīja Bauskas novada pašvaldības iesniegto projektu infrastruktūras pielāgošanai, lai varētu izmitināt Ukrainas civiliedzīvotājus bijušajā Vecumnieku cietuma ēkā un arī Saulaines dienesta viesnīcas telpās. Izdevumi projektu īstenošanai piešķirti no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem».

Kā liecina «Lursoft» datubāze, uzņēmums «JK kvalitāte» ir reģistrēts 2021. gada sākumā. Uzņēmuma valdes loceklis Kristaps Jakuška laikrakstam stāsta, ka uzņēmums iepriekš veicis remontdarbus, piemēram, pēc pašvaldības pasūtījuma Pilsrundāles vidusskolā, kā arī Bauskā, Rūpniecības ielā 7, tāpat arī citām juridiskām un privātpersonām.

Saulainē šobrīd ir 11 brīvas vietas, kur izmitināt kara bēgļus. Decembra vidū pāris ģimenēm no Ukrainas vajadzējis nodrošināt izmitināšanu, bet informējot, ka mītnes vieta būs Bauska, atteikušies. Palikuši izvēlīgi, spriež Bauskas novada izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka.

Kopš pērnā gada decembra sākuma Ukrainas valstspiederīgo plūsma uz Bauskas novada pašvaldību ir apsīkusi, apliecināja Bauskas novada domes izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka. «Pašlaik nav intereses, taču jāmin, ka šobrīd visa informācija tiek saņemta no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), kas koordinē izmitināšanas procesus. Pa tiešo neviens šurp nebrauc,» teic J. Kalinka un precizē, ka šobrīd Bauskas novadā ir apmetušies ap 450 Ukrainas valstspiederīgo, ap 70 personu ir apmetušās Saulaines kopmītnēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saulaines sociālajā centrā īres maksa ir noteikta 1,11 eiro par vienu dzīvojamo telpu kopējās platības kvadrātmetru ēkas 3.stāvā, bet 2. stāvā, kur ir labiekārtotākas telpas, šī maksa ir 1,31 eiro m2.

«Visas telpas istabas nav vienādas, tādēļ arī vienu konkrētu īres maksu par telpu nevar pateikt. Piemēram, 3. stāvā par dzīvojamo platību 37.6 m2 īres maksa būs 41,74 eiro mēnesī, bet par 18,6 m2 dzīvojamo telpu 2. stāvā tie būs 24,37 eiro. Saulaines kopmītnēs īres maksa ir 1 eiro par m2,» informēja pašvaldībā.

Bauskas novada domē norādīja, ka Bauskas novadā mītošajiem ukraiņiem nekādas īres maksas atlaides minētajās ēkās netiek piemērotas. Maksa tiek iekasēta atbilstoši apstiprinātajam iestādes cenrādim. Apkopotie dati rāda, ka aptuveni 50% gadījumos maksājumi tiek veikti pilnā apmērā un laikus, bet 50% – maksāšana par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem tiek kavēta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Kalinka vērtē, ka martā Saulaines kopmītnes darbu varētu tikt pabeigti. Pašvaldībā sprieduši, ka, iespējams, ziemas periodā varētu būt lielāks cilvēku pieplūdums no kara plosītās zemes, taču prognozes pagaidām nav piepildījušās, taču situācija var mainīties vienas dienas laikā.

«Precīzu notikumu gaitu paredzēt nevar neviens. Vienā dienā var atbraukt vairāki autobusi. Gatavojamies uz visu. Gadījumā, ja neviena nebūs, šīs telpas paliks Bauskas novada rīcībā un noteikti visas tiks izmantotas,» paziņo J. Kalinka.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (26)

 1. Rīgas un Jelgavas firmači ar saviem uzskrūvētajiem “krīzes” piedāvājumiem varēs sūkāt ledu.

  13
 2. Bēgļiem remonts, studentiem sūkā ledu..
  Paši lai taisa, sev remontu ka to darīja Saulaines Teķa studenti.

  17
  17
 3. Punkt, kāpēc lai kāds cits remontētu tavu dzīvokli? Remontē pats (pati)!
  Vietējā, vari paskaidrot, ko tev ukraiņi izēduši? Vai, tiešām, tik grūti saprast, ka viņu dzimtenē šobrīd notiek karš?
  Vai neko neesi dzirdējusi par latviešu bēgļiem Pirmā pasaules kara laikā un 1944.-1945. gadā? Tev liekas, ka viņi būtu izdzīvojuši svešumā bez vietējo varasiestāžu un līdzcilvēku atbalsta?
  Ceru, kādreiz jums abiem (ja neesi divi vienā) būs kauns par saviem vārdiem!

  40
  9
 4. Kads te parskatijies par daudz kremla TV.
  Aizmisrsushi jau savu vesturi.
  Varam un palidzam!!!

  21
  7
 5. Tiešām, punkt!
  Ej izvēlies izremontētu dzīvokli un dzīvo.
  Ja viņiem pašiem būtu īpašums šeit,tad noteikti paši arī savām rokām remontētu,bet viņiem vnk iedos uz īri daudz maz jēdzīgus dzīvokļus.
  Tur starp citu rakstīts,ka tādi paši nosacījumi ka mūsu pašu tautiešiem.
  Cilvēki! Esiet taču cilvēcīgi!

  23
  3
 6. Un kā jau minēts- tur ne apkures ne ūdens,ne kanalizācijas.
  Vai tādus kādam dod uz īri?

  1
  2
 7. Kauna jau nav rējēju baram,kustiniet savas pakaļas,ekonomējiet naudu un remontējiet. Lieciet mieru ukraiņiem,lopu bars.

  19
  11
 8. Punktam, vietejai, gazes mēslam- jūs tak te neviens ar varu netur. Prom pie krievu vatņikiem ar kerzas zābakiem, lai nosmird.

  9
  6
 9. tiešām eiropiešus ukraiņus mēs salīdzinām ar patvēruma meklētājiem no Āfrikas un Āzijas valstīm, tādiem, kuriem viss jādod gatavs, jo viņiem rokas augot ne no tās vietas, no kurienes tās aug eiropiešiem. Kā arī, vai nu tu esi galīgi stulbs un nevienu grāmatu neesi lasījis, grāmatu kaut vienu no daudzajām, kurās aprakstīta 1. pasaules kara , kā arī 2. Pasaules kara latviešu kara bēgļu dzīve? Pat bagātajā Amerikā viņu dzīve bija ļoti grūta un to nekādi nevar salīdzināt ar patlaban ukraiņiem gatavoto Saulainē.

  7
  3
 10. Vaitad?
  Kāda tev tur bagātā Amèrika ?Paskaties, kà cilvèki Tur dzīvo . Tur arī ir diezgan bieži sastopama nabadzība! Un bezpajumtnieku ir kà minumums visas Latvijas iedzīvotàji kopumà.! Tur nekad nav bijusi bagàta dzîve! Katrà valstî ir bagàto slànis, nevajag uz to skatîties!
  Paši tur cīnījàs un neko nepalīdzèja!

  5
  6
 11. Tev laikam liekas, ka ukraiņu bēgļiem te ir kaut kāda Leiputrija. Vienkārši pretīgi lasīt.

  10
  2
 12. Kursh maita lieto manu niku????? Jo, ja tas buutu es, tad rakstiitu ko citu. Kaut gan pats jau vairs nesaprotu, ko kur rakstiit, kameer kremlja zinaas neizlasu vieniigi patiesiibu, par ko jaaraksta,, jo visi Latvijaa un eiropaa melo!

  3
  6
 13. Par vienotu attieksmi pret bēgļiem savu attieksmi paudusi ANO. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas datiem pēdējos desmit gados karā, kas joprojām posta valsti, ir gājuši bojā vairāk nekā 300 000 Sīrijas pilsoņu. Konflikts, kas sākās 2011. gadā, ne tuvu nav beidzies. Intervijā “Euronews” ANO Sīrijas komisijas priekšsēdētājs Paulo Pinheiro sacīja, ka šie skaitļi, kas neietver kaujiniekus, atspoguļo situācijas nopietnību.Viņš arī pauda nožēlu, ka, viņaprāt, ir “nomācoši” dubultstandarti bēgļu uzņemšanā, salīdzinot attieksmi pret sīriešiem un ukraiņiem, kas bēg no Krievijas iebrukuma dzimtenē.
  “Ir atklātība un augstsirdība pret Ukrainu, ko es nemaz nekritizēju. Viņi to bija pelnījuši. Bet es ļoti gribētu, lai tāda pati attieksme tiktu piemērota Sīrijas bēgļiem,” paziņoja Pinheiro. Sastopoties ar miljoniem ukraiņu, kas devās uz ES dalībvalstīm, bloks marta sākumā aktivizēja 2001. gada noteikumu, ko sauc par Pagaidu aizsardzības direktīvu. Likums piešķir uzturēšanos, veselības aprūpi un tiesības strādāt vai mācīties Ukrainas bēgļiem un viņu ģimenēm, kas bēg no valsts uz gadu un līdz trim gadiem.
  Neskatoties uz to, ka arī viņus ir skāris karš, sīrieši nekad nav guvuši labumu no šāda likuma – pat ne bēgļu krīzes tumšākajos brīžos 2015. gadā.

  5
  1
 14. tieka ari sekots direktivam. Beidz maitat gaisu!
  Turklat shajos karos nav velkamas paraleles!

 15. Sveiki, dārgie latvieši. Ko lai saka, tie, kas čīkst visās malās, kaut Jūs piedzīvotu kara šausmas, kas ir Ukrainā. Apnicis klausīties čīkst nabagi, rokas un kājas veselas, mājas ir, darbs ir, radi dzīvi, vēl nav labi. Skaidība un materiālisms visur lien ārā, nevis cilvēcība, atbalsts tautai, kuru apzināti nīcina Orku banda ārā un tās zemi. Dievs dod čīkstētājiem piedzīvot tās sāpes un naidu no līdzcilvēkiem, ko piedzīvo katra ukraiņu ģimene.

  3
  2
 16. Tu saki kara plosīta valsts, protams, neviens nezina, kas notiks, bet parunā ar ukraiņiem, kuri ir palikuši. Viņi dzīvo tālāk savā zemē. Iet uz darbu, izklaidējas, brauc atpūsties. Atver live camera – tiešsaisti, piemēram, no Bukovelas slēpošanas kūrorta. Tur snieg sniegs un cilvēki slēpo. Arī booking.com iespējams rezervēt viesnīcu tuvu slēpošanas trasēm. Protams ir brīdinājums – Šajā reģionā viesu drošība pašlaik ir pakļauta pastiprinātam riskam. Lai pieņemtu pārdomātu lēmumu par savu uzturēšanos, lūdzu, izskatiet visas jūsu valsts valdības izdotās vadlīnijas par ieceļošanu šajā reģionā. Arī citās siltajās zemēs atpūtnieku vidū – ukraiņu netrūkst. Dažs labs speciāli staigā ar krekliņu ukraiņu valodā -Es no Ukrainas. Tūres uz siltajām zemēm viņi brauc pirkt uz Moldovu, Poliju. Dzīve nav apstājusies.

 17. Redzams, ka esi krieviete. Jautājums vai vārdu propoganda zini, vecus video var publicēt kā pašreizējos, ir ļoti daudz kontaktu ar ukraiņiem un neviens tādu pasaku stāstu kā Jūs nesniedz, bet to ka krievi visādi cenšas nomelnot citus, to gan zinu. Pasakiet vēl, ka tur nav kara un nenogalina miermīlīgos cilvēkus bērnus, neizvaro sievietes un nezog krievi……

  1
  3
 18. Zini es esmu tīra latviete, vienkārši vēlētos objektīvas informācijas sniegšanu. Es zinu, ka ir pastrādāti noziegumi Ukrainā. Tas viss ir skaidrs, bet mums jau pasniedz ziņas vienos vārtos. Vai tad kāds ziņo par sporta sacensībām, kas arī tur šobrīd tiek rīkotas? Vai tiek ziņots par gatavošanos jaunajai lauksaimniecības sezonai? Vai tiek ziņots par cenu kāpumu Ukrainā, salīdzinot ar pirmskara periodu? Vai tiek ziņots, kādi uzlabojumi tiek ieviesti infrastruktūrā? Nē! Mums katru dienu ziņo par kara frontē kritušajiem, bet, ja ņem vērā, ka tas nemierīgākais ir austrumu pusē, kur jau ilgstoši bija arī iepriekš karadarbība izvērsta, tad uz pārējo Ukrainu nevar attiecināt. Kā jau teicu ukraiņi dzīvo tālāk savu dzīvi un ir apraduši. Šajā rakstā pašvaldības pārstāvis arī norāda, ka jauni kopš decembra nav braukuši klāt, ja kādi atrodas, tad ir izvēlīgi un tādu Bausku i redzēt negrib. Un par ukraiņu atpūšanos ārzemēs es ne video redzēju, bet ar viņiem pašiem aprunājos silto zemju kūrorta pieczvaigžņu viesnīcā. Varu arī nosaukt summas par kādām Ukrainas tēviņi šķērso valsts robežu, izvairoties no kara. Neapšaubāmi vēl ir daudzi, kas ir izbraukuši no valsts, taču agri vai vēlu šie ļaudis, kas bēga no kara, atgriezīsies Ukrainā/ Arī šeit Latvijā dzīvojošie atrod darbu un mācās latviešu valodu. Runāju ar kādu, kurš padomju laikā vairākus gadus bija dzīvojis gan Krievijā, gan Ukrainā. Pajautāju, kāpēc, viņaprāt, no kara šurp atbēgušie ukraiņi cenšas mācīties savas tagadējās mītnes zemes valsts valodu. Viņa atbilde, kas balstīta personīgajā pieredzē, bija īsa un kodolīga: “Ukraiņi un krievi ir divas atšķirīgas nācijas ar atšķirīgu mentalitāti, sapratni. Tā vien šķiet, ka mongoļu-tatāru jūga atstātie nospiedumi laiduši dziļas saknes… Ukraiņos daudz vairāk eiropeisko vērtību.”
  Bauskā esmu ievērojusi fenomenu, ka daļa man zināmu krievu, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, kopš kara sākuma Ukrainā uzskatāmi vairāk cenšas atbildēt latviešu valodā. Ne viens vien ukrainis ir stāstījis, ka, pēc tautības būdami ukraiņi, ukrainiski gandrīz neprot, jo dzimtenē pirms kara gandrīz visa saziņa notika krieviski. Tagad daudziem esot ārkārtīgi liela motivācija atgriezties pie savām saknēm un ukraiņu valodas, jo pārliecība šāda, citēju: okupantu valodā nerunāšu.

  3
  1
 19. Sastaptā ukrainiete Darja man skaidri un gaiši pateica – ir trauksmes cēlēji, kas ir būtībā vissliktākais un ir pesimisti un optimisti. Tas tagad Ukrainā ir ļoti labi redzams. Darja saka, ka ir optimiste, uzskata, ka ar Dieva palīdzību jādzīvo tālāk savā zemē, mirt negrasās.

 20. un uz kā rēķina darījuši? Saulainē darītais gan vairāk atgādina jau iepriekš redzētos naudas apgūšanas variantus- bērnus, pandēmiju tagad nomainījis karš Ukrainā. Tad cik pašvaldībām mūsu novadnieks, būdams ministra amatā, vēl ir piešķīris līdzekļus šādam nolūkam? Bauskas novads, izskatās, viens no izredzētajiem?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.