Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Bauskas filiālē līdz šim par darba iespējām vērsušies vairāk nekā desmit Ukrainas iedzīvotāju, pārsvarā tās bijušas sievietes, informēja NVA Bauskas filiāles vadītāja Igunda Bēmane.
Viņa atklāja, ka pašlaik vairāk tiek sniegtas konsultācijas pa telefonu, klātienē pagaidām ukraiņu aktivitāte ir neliela. I. Bēmane pastāstīja, ka Bauskas filiālē darba devēji ir reģistrējuši vairākas vakances ar norādi, ka varētu nodarbināt Ukrainas pilsoņus. Vairumā gadījumu gan tie esot mazkvalificētu darbu piedāvājumi. Tas gan nenozīmējot, ka ukraiņi nevar pieteikties uz citām vakancēm. To var darīt gan patstāvīgi, gan ar aģentūras palīdzību.
«Mēs iepazīstinām ar aktuālākajiem piedāvājumiem, personu klātbūtnē sazināmies ar darba devēju, ja viņš nav piezīmējis, ka ir gatavs algot arī Ukrainas valstspiederīgos, izzinām, vai ir valodas prasības vai arī izvirzīti kādi citi nosacījumi. Uzņēmējiem par bēgļu nodarbināšanu nekādi bonusi nenāk. Viņiem nav nekādas atšķirības, vai nodarbināt vietējo vai ukraini,» teic I. Bēmane.
Sākot darba gaitas, Latvijas valsts Ukrainas pilsonim izmaksā vienreizēju pabalstu 500 eiro apmērā, kas esot vērā ņemams atspaids, vērtē I. Bēmane. Turklāt tas tiek izmaksāts, neskatoties uz to, cik ilgu laiku ukrainis šeit tiks nodarbināts.
I. Bēmane atzīst, ka ir dažas nianses, kas kavē Bauskas reģionā iebraukušos kara bēgļus ātrāk ķerties pie maizes pelnīšanas. Pirmkārt, Bauskas NVA filiāles piedāvājumā ir ļoti niecīgs skaits sievietēm domātu vakanču. Ja ir dažas, tad tur noteikti klāt nākot prasība par augstāko izglītību, kā arī valodu zināšanas. «Otrs aspekts ir tas, ka šie ļaudis ir pagalam apjukuši, kā izmesti no laivas. Runājot ar ukraiņiem, sapratām, ka viņi nav īsti gatavi pārslēgties uz šo «pasākumu», jo lielākā daļa ir cerību pilna, ka drīz dosies atpakaļ. Viņi atbild: «Mēs jau te ilgi nepaliksim – divas trīs nedēļas, augstākais mēnesi, divus.» Cilvēki tic pozitīvākajam scenārijam, un tas arī ir viens no iemesliem, kālab aktīvi neiesaistās darba meklējumos,» situāciju ataino I. Bēmane.
Viņa ieskicē arī trešo lietu: daudzām sievietēm ir mazi bērni, vairākām zīdaiņi, tāpēc norādījušas, ka nav gatavas doties darba gaitās. Oficiāli Bauskas NVA filiālē piereģistrējušās trīs ukrainietes, visām profesionālā izglītība.
«Mums tradicionāli problemātiska situācija izveidojas pavasarī, kad nepieciešami sezonas strādnieki. Tas nav nekāds noslēpums, ka uz lauka strādāt neviens īpaši neraujas. Tie, kuri strādā gadiem, ja nonāk nesezonā NVA, viņi atgriežas tajās pašās zemnieku saimniecībās. Mehanizatori, cūkkopji – diezgan specifiskas lietas, un darbiniekus atrast ir grūti. Saimniecības piedāvā dzīvošanu uz vietas, mēģina vervēt darbaspēku Latgalē, būvniecībā ir ļoti līdzīgi,» stāsta I. Bēmane.
Viņa uzsver, ka Bauskas filiālē pašlaik ir ap 1200 bezdarbnieku, kas neesot liels skaitlis. Saistībā ar sezonas darbiem, katru nedēļu bezdarba rādītājs krītas. «Daļa ir «profesionālie bezdarbnieki», kuri objektīvu iemeslu dēļ ir bez darba, piemēram, cilvēks ilgstoši slimo un nevar nokārtot invaliditāti. Es patiešām negribētu teikt, ka mūspusē ir pulka bezdarbnieku, kuri izvairās no darba,» teic I. Bēmane.
Reklāma