Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Uz bērnudārzu siltā džemperī

Pievēršot uzmanību klimata pārmaiņām, 9. februārī tiek atzīmēta «Silto džemperu diena». «Bauskas Dzīve» viesojās pirmsskolas izglītības iestādē (PII) «Zīlīte» Bauskā, lai redzētu, kādas šajā dienā notiek aktivitātes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Silto džemperu diena» ekoskolās un citās organizācijās norisinās jau astoto gadu, un šogad Latvijas akcijā iesaistījušās 125 izglītības iestādes, arī Bauskas novadā.

«Katra bērnudārza grupiņa šajā dienā darbojas atbilstoši savam vecumam, pēc tam veidojam izstādi ar padarīto,» pastāsta PII «Zīlīte» vadītājas vietniece Anda Žurevska-Āne. «Bauskas Dzīve» dodas uz grupu «Ezīši», kur izglītojas iestādes vecākie bērni. Audzinātājas bilst, ka pirms brīža katrs no viņiem visiem izstāstījis, kādēļ uz bērnudārzu tika uzvilkts tieši tas džemperis, kurš katram ir mugurā.

Bērni «Silto džemperu dienā» iemācījušies to, ka, samazinot iekštelpu temperatūru, iespējams ietaupīt elektrību, lai varētu par neizdoto naudiņu iegādāties ko sev vēlamu. «Katrā grupiņā ir dažādas aktivitātes, mazākie, piemēram, cepa ķiploku maizītes, vārīja tēju un kopīgi to malkoja,» tā A. Žurevska-Āne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai parādītu savus džemperus, grupiņas «Ezīši» bērni pie «Bermudu divstūra» dziesmas «Brāl’, ar dzīvi nekaulē» bija sarīkojuši aktīvu modes skati. Kāds kautrīgi iznāca uz «mēles» un tikpat ātri nozuda no citu skatieniem, kāds pārliecināti izrādīja savu džemperi, bet kāds arī nodemonstrēja dejotprasmi. Modes skates noslēgumā bērni kopīgi izdziedāja populārās dziesmas piedziedājuma pantu.

««Silto džemperu dienā» iestādē tīši tika samazināta temperatūra par vienu grādu,» pastāsta A. Žurevska-Āne, «akcija norisinās Ekoskolu programmā. Bērni ir izveidojuši arī atgādnes pie elektrības slēdžiem, lai atcerētos izslēgt apgaismojumu, ja tas nav nepieciešams.»

Foto: Ivars Bogdanovs

Sanita Millere ir PII «Zīlīte» ekoskolas koordinatore, un viņa pastāsta, ka iestāde ekoskolas aktivitātēs iesaistās jau ceturto gadu. «Februārī norisināsies arī «lukturīšu diena», kurā bērni mācīsies taupīt enerģiju, tāpēc ieradīsies uz bērnudārzu ar lukturīšiem, izspēlēs ēnu šovu un piedalīsies citās aktivitātēs,» stāsta S. Millere. Dažādas izglītojoši izklaidējošas nodarbes norisinās katru mēnesi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Iesaistām arī vecākus, kā arī gada sākumā veicam anketēšanu par aktivitātēm,» skaidro A. Žurevska-Āne, «gada noslēgumā izrunāsim, kas ir un kas nav izdevies. Manuprāt, viss jau ir izdevies, jo bērni tiešām mērķtiecīgi strādā un darbojas, kā arī nes savas zināšanas mājās. Bērniem ļoti patīk šīs aktivitātes.» Tiek rīkotas arī dažādas nodarbes ārā, piemēram, rudenī norisinājās akcija doties uz bērnudārzu kājām vai ar velosipēdiem.

«Šādas aktivitātes ir svarīgas, jo tā ir audzināšana, tās ir vērtības un saistība ar reālo dzīvi,» tā A. Žurevska-Āne, «rudenī gājām arī uz citām iestādēm ar bērnu gatavotajām atgādnēm par enerģijas taupīšanu, lai dāvātu tās citiem.» Bērnudārzs aktīvi izmanto lietotni «Padlet», kurā dalās ar fotogrāfijām no bērnudārza nodarbībām, un tajā dalīties ar mājās paveikto var arī vecāki. 

Uzziņai

AKCIJAS «Silto džemperu diena» mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Šajā dienā tradicionāli telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra un visi tiek aicināti uzvilkt siltāku džemperi, šādā simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AR ŠĪ GADA SAUKLI «Izcel savu rīcību klimata labā!» tiek atgādināts, ka, darot arī mazas lietas, mēs patiesībā izdarām daudz. Enerģijas cenu kāpums, ilgstoši sausuma periodi, plūdi un citi izaicinājumi parāda, ka mums ir jāievieš pārmaiņas ierastajās darbībās un aktīvāk jāsamazina cilvēku atstātās ekoloģiskās pēdas nospiedums vidē. Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā piedalās ap 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas, tehnikumi un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 73 valstīs, un tajā iesaistījušās ap 59 000 skolu. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējības principiem atbilstošas rīcības.

Avots: Vides izglītības fonds

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.