Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Uzsākta Zemgales skolēnu pētniecisko darbu vērtēšana; no Bauskas novada iesniegti astoņi darbi

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU, iepriekš LLU) mācībspēki sākuši apjomīgu darbu, lai iepazītos ar labākajiem Latvijas skolēnu īstenotajiem pētījumiem. Šogad zinātniskās pētniecības darbu reģionālajai konferencei Zemgales un Vidzemes skolas izvirzījušas 149 pētījumus, no tiem 100 izstrādāti Zemgalē. Bauskas novadu pārstāv tikai viena izglītības iestāde- Bauskas Valsts ģimnāzija, portālu informēja LBTU Mūžizglītības centra tālākizglītības speciāliste Zane Zeltiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atzīmēja, ka katru gadu skolēnu pētnieciskās idejas un domu lidojums ir ļoti plašs, īpaši pievēršoties konkrētajā laika periodā sabiedrībā aktuālām problēmām. Vairākos pētījumos risināti jautājumi par energoefektivitāti un siltuma zudumiem ēkās, dažādu būvniecības materiālu īpašībām un solārajiem paneļiem. Aizvien vērojama arī interese par Covid-19 ietekmes pētīšanu dažādās dzīves sfērās un aktualizējušies pētījumi par pašu jauniešu mentālo veselību pēc attālinātajām mācībām, emociju savaldīšanu, psiholoģisko manipulāciju, fiziskajām aktivitātēm un mazkustīgumu.

Netrūkst arī inovatīvu pētījuma ideju, kas saistītas ar jaunu pārtikas produktu izstrādi, vai reti pētītiem fizikāliem procesiem, piemēram, miera berzes spēku. Starp daudziem aprakstoša rakstura pētījumiem atrodami dažādi eksperimenti. Tā viena no jaunajām pētniecēm testējusi ērču izdzīvošanas spēju pēc to mazgāšanas veļas mašīnā.

Kopumā Zemgalē visplašāk pārstāvētas dabaszinātnes ar 36 pētījumiem, kam seko sociālās zinātnes ar 19 pētījumiem un medicīna un veselības zinātne ar 18 pētījumiem. Mazāk pārstāvētas inženierzinātnes un tehnoloģijas ar 13 pētījumiem, humanitārās zinātnes ar 12 pētījumiem un lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnēs, kurās izstrādāti divi darbi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Z. Zeltiņa precizē, ka no Bauskas novada iesniegti 8 darbi, visi no Bauskas Valsts ģimnāzijas. Pārstāvētās nozares ir dabaszinātnes, medicīna un veselības zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas un sociālās zinātnes.

Zemgales reģionā pētījumus iesnieguši skolēni no Aizkraukles novada vidusskolas, Aknīstes vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Elejas vidusskolas, Engures vidusskolas, Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas, Jaunjelgavas vidusskolas, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas, Tukuma 2. vidusskolas, Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas, Viesītes vidusskolas un Zemgales vidusskolas.

Lai novērtētu skolēnu paveikto un izvēlētos labākos, pētījumu recenzēšanā iesaistīti universitāšu mācībspēki. Zemgales un Vidzemes reģionā 128 pētījumu vērtēšanā iesaistījušies LBTU mācībspēki, bet ar pārējiem iepazīstas kolēģi no Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mācībspēku vērtējumi skolām būs pieejami no 3. marta vakara, lai skolēniem būtu iespēja savlaicīgi sagatavoties apvienotajai Zemgales un Vidzemes reģionālajai konferencei, kas norisināsies attālināti 10. martā un ko organizēs LBTU. Labākie no Zemgales un Vidzemes reģiona tiks izvirzīti dalībai 47. zinātniskās pētniecības darbu valsts konferencei. Aizvadītajā gadā tas izdevās 26 Zemgales un 7 Vidzemes skolās īstenotiem pētījumiem.

Foto: RTU

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Izbrīna, ka ne tikai Iecava neiesniedza, vai tiešām Bauskas novadā ir tikai vien izglītības iestāde? Iecava, Vecumnieki, Skaistkalne, Pilsrundāle – pārāk vāji?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.