Bauskas novada budžeta projektu Bauskas novada finanšu komitejas sēdē ceturtdien, 20.janvārī, deputāti apstiprināja un virzīja uz domes sēdi praktiski bez diskusijām. Toties veselu stundu veltīja siltuma tarifam, kuru aicina apstiprināt Vecumnieku pagasta SIA «Mūsu saimnieks», – vairāk nekā 90 eiro par megavatstundu (MWh).
Zināmā mērā šo vēlēšanu pašvaldību deputātiem var just tikai līdzi – viņus ievēlēja ar domu apvienot mazākus novadus lielākos, veidot struktūras un strādāt šādā virzienā, bet diez vai deputāti nojauta, ka par galveno problēmu jau pēc pusgada kļūs tieši pieaugošās energoresursu un elektrības cenas.
Kā jau informējām, iedzīvotāju izmaksas celsies dažādās jomās, par ko vēl lems domes sēdē 27. janvārī, bet Vecumnieku pagasta siltuma tarifs izceļas ar to, ka tikko komiteju sēdēs skatītajam projektam pievienoti vēl četri eiro.
Finanšu komitejas sēdē, kas notika 20. janvārī, pirmais izbrīnu pauda Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. Pašvaldības kapitālsabiedrības «Mūsu saimnieks» valdes loceklis Ivars Staškevics iepriekš komitejas sēdē aicināja palielināt apkures tarifu līdz 86 eiro/ MWh, bet tagad jau 90 eiro – nedēļas laikā tarifa projekts pieauga par četriem eiro. «Ja mēs tagad ejam līdzīgu ceļu un gribam pieņemt lēmumu, tad jābūt pārliecībai, kaut vai finansista atzinumam, ka viss ir korekti aprēķināts un varam mierīgu sirdi to izsludināt iedzīvotājiem!» pauda A. Okmanis.
«Tas pieaugums nav mazs. Vienkārši uz «karsto» ņemt tikai tāpēc, ka piegādātājs ir teicis «vajag tādu ciparu», tas būs bezatbildīgi.Ināra Pētersone, Bauskas novada domes deputāte
Izmaiņas skaidroja gan I. Staškevičs, gan Vecumnieku ciema otras katlumājas apsaimniekotājas SIA «Arbora» pārstāvis Egils Āboliņš.
Esmu tas komersants, kas piegādā siltumu «Mūsu saimniekam». Saņēmu sestdien rēķinu par elektrību un sapratu, ka jāvēršas pie «Mūsu saimnieka», kurš pastāstīja, ka vērsies domē ar savu iesniegumu par tarifa pieaugumu. Kad pirms pieciem mēnešiem izskatījām tarifu, no domes bija uzstādījums, ka šķeldas cena jāņem par 10,5 eiro par kubikmetru, bet jau tad tam nebija pamatojuma. Pagājušajā mēnesī pirku par 15,5, mēneša beigās piegādāja jau par 18 eiro. Neuzskatu, ka man ir jāsponsorē iedzīvotāji.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.Egils Āboliņš, SIA «Arbora» pārstāvis
Interesanta situācija veidojas arī ar šķeldas piegādātāju – izrādās, ka gan «Mūsu saimnieks», gan SIA «Arbora» piegādā viens un tas pats uzņēmējs, bet līgums ar pašvaldības uzņēmumu ir par nedaudz vairāk kā 13 eiro, kamēr uzņēmējam – 18 eiro. Piegādātājs skaidro, ka privātajam uzņēmējam esot tirgus cena. Tiesa, arī šo SIA «Mūsu saimnieks» piegādātāju nākammēnes nomainīs cits, kas apņēmās piegādāt šķeldu par vairāk nekā 14 eiro kubikmetrā, bet ir skaidrs, ka arī šī cena ir uz lielas jautājuma zīmes.
Samierinājušies ar šādu skaidrojumu, deputāti tomēr uzstāja, ka nepieciešams rīkot sapulci ar iedzīvotājiem, lai skaidrotu, kāpēc šāda situācija radusies. I. Staškevics gan uzstāja, ka šādu sapulci nevajag. Vispirms viņš uzsvēra, ka tas nav uzņēmuma uzdevums, – šādu sapulci lai rīkojot pašvaldība! Otra lieta – viņš norādīja, ka uz sapulci iedzīvotāji ierodas bez konkrētiem jautājumiem vai prasībām, bet gan ar vēlmi izpausties par dažādām tēmām.
Nekā konstruktīva tur nekad nav bijis.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.I. Staškevics, «Mūsu saimnieks» valdes loceklis
Šeit daļēji piekrita Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks, kurš bija šādā sapulcē iepriekšējā tarifa projekta apspriešanā, – esot uzzinājis par Vecumniekiem tik daudz, cik vēl nekad, un uz visiem jautājumiem arī neesot varējis atbildēt. Tai skaitā par to, kā tikt vaļā no katlumājas īres maksas, kas iekļauta tarifā.
A. Okmanis gan pauda, ka tas neesot gluži iemesls, lai sapulci vispār nerīkotu – iedzīvotāji par gaidāmajām izmaiņām esot jāinformē. Varot domāt par informēšanas un uzklausīšanas formātu, bet komunikācijai jābūt. A. Okmanis skaidri norādīja, ka sēdē deputāti lēmumu pieņemt nevar, – nepieciešams precizēt datus un sarīkot apspriešanu ar iedzīvotājiem, lai arī kādā formātā. Sēdes noslēgumā deputāts Guntis Kalniņš sacīja, ka novadam jāpievēršas siltuma tarifiem uzmanīgāk, – ir skaidrs, ka ceļas arī šķeldas cena, un tas nozīmē, ka ar izmaksu pieaugumu saskarsies arī citi siltuma ražotāji.
Vai Sia ARBORA ražotais siltums daudzīvokļu mājām PMK nav kā blakus produkts zāģmateriālu biznesam ? Nepieciešama līguma pārskatīšana ar šo uzņēmumu, jo izskatās pēc negodīgas tarifu celšanas prakses. Salīdziniet kokmateriālu ražošanas tehnoloģiskajam procesam saražoto siltuma daudzumu un daudzīvokļu ēkām saražoto siltuma apjomu mēneša griezumā.
Ivars Staškevics kādreiz vadīja uzņēmumu kur arī nodarbojas ar kokbuvem un zinu droši, ka viņš gadiem neizmaksāja ne algas nedz nodokļus …. nu lūk abi draugi tagad apkrāpj cilvēkus… bet visi tak ciemā to zina , kalniņi un visi citi ,tikai viens otru nenodos jo pārāk daudz nesmukumu …
Vai piegādātās šķeldas uzmērīšanu veic neatkarīgs kokmateriālu izmērīts, mērnieks? Dedzinot šķeldu no tikko nozāģetiem un sašķeldotiem zaļiem kokiem iegūtais siltuma daudzums ir mazāks, ja salīdzina ar šķeldu kura iegūta no enerģētiskās koksnes jeb zariem kuri krautuvē stāvējuši vismaz 6mēneši( atkarīgs no gadalaika) un tad šķeldoti. Kurš seko līdzi un uzrauga piegādātās šķeldas kvalitāti? Vai ir veikta precīza piegādes klientu šķeldas auto kravas nodalījumu uzmērīšana? Labas prakses piemērs, piesaista sertificētus mērnieks, sia Vmf Latvia.