Bauskas novada sociālās un veselības komitejas sēdē Bauskas novada domes deputāti lēma par Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku veselības centrs» reorganizāciju, pievienojot to pašvaldības aģentūrai «Iecavas veselības centrs».
Par lēmumprojektu «Par Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku veselības centrs» reorganizāciju» vakar, 12. janvārī, informēja Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs un «Iecavas veselības centra» direktors Sandris Kaidaks.
Pakalpojumi jāsaglabā
«Bauskas Dzīve» atgādina, ka jautājumu skatīja jau decembrī, kad bija plāns pievienot «Vecumnieku veselības centru» Bauskas slimnīcai, bet pēdējā brīdī Bauskas novada vadība tomēr secināja, ka veiksmīgāk būs to pievienot pašvaldības aģentūrai «Iecavas veselības centrs» – lēmumu atlika, pārveidoja likvidāciju par reorganizāciju un sagatavoja dokumentus, nosakot pievienošanas laiku līdz 31. martam.
«Saglabāts mērķis, kas caurvij visu darba grupas darbu, ka, reorganizējot «Vecumnieku veselības centru», vismaz esošajā apjomā joprojām jāsaglabā iedzīvotājiem tuvāk dzīves vietai saņemamos pakalpojumus. Sagatavotais lēmumprojekts risina šos jautājumus. S. Kaidaks ir apņēmības pilns nodrošināt arī Vecumnieku teritorijā sniedzamos pakalpojumus ar tālāku vīziju, piesaistot speciālistus arī Iecavas veselības centrā,» informēja I. Romānovs. Viņš norādīja, ka «Iecavas veselības centrs» pārņems visas saistības un uzdevumus, kas bija Vecumniekos. Reorganizācijas procesu kontrolēs Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.
Deputātus interesēja arī konkrētas lietas. Vilnis Gailums norādīja, ka bija informācija par nekvalitatīvu rentgena aparātu Vecumniekos. S. Kaidaks pastāstīja, ka situāciju izvērtējis, un rentgena aparāts ir tāds pats kā Iecavā, bet problēma esot datu glabāšanā interneta resursos – tur datus kompresē un, kad šāds attēls nonāk pie speciālistiem, zūd kvalitāte, un speciālisti tam neuzticas. Viņš vērtēja, ka tā nav aparatūras vaina.
Pašvaldība turpinās maksāt
Bauskas novada domes deputāte Ināra Pētersone atzinīgi novērtēja izmaiņas – ja iepriekš runāja par veselības centra likvidāciju Vecumniekos, tagad plāno reorganizāciju, kas ir pareizāks formulējums un process. Tomēr gan viņu, gan citus deputātus interesēja – kāds būs ekonomiskais ieguvums? «Iztrūkst ekonomiskā pamatojuma – kāpēc esam pieņēmuši lēmumu apvienot vai pievienot? Vai tas būs saistīts ar infrastruktūru un satiksmi, kad iedzīvotājiem vai speciālistiem būs vieglāk izbraukāt?» vaicāja I. Pētersone.
Arī sociālās un veselības komitejas vadītājs Guntis Kalniņš interesējās, vai ir paredzēts kāds finansiālais ieguvums – vai samazināsies pašvaldības maksājumi iztrūkstošo līdzekļu segšanai. S. Kaidaks skaidroja, ka 2022. gadā pašvaldība iemaksāja 28 tūkstošus eiro, bet 2023. gadā būs par apmēram ceturtdaļu mazāk. S. Kaidaks atgādināja, ka pašvaldības atbalsts šādos gadījumos ir ierakstīts «Vecumnieku veselības centra» nolikumā jau gadsimta sākumā. Panākt to, lai pilnībā pašvaldībai nauda nav jātērē, S. Kaidaks pašlaik nesaskata iespējas. «Nedomāju, ka Vecumnieki bez papildu naudas varēs izdzīvot. Jāskatās, kā jaunie cenrāži darbosies, un jāizvērtē, ko varēs un ko nevarēs sniegt. Speciālisti maksā pietiekami dārgi, un, ja naudas nav, papildu pakalpojumus grūti nodrošināt,» tā S. Kaidaks. «Apvienošanās ieguvums varētu būt labāka saimniecības pārredzamība, bet liels finansiālais ieguvums diez vai būs uzreiz,» atzina G. Kalniņš.
Būs jāmeklē finansējums
Deputāte I. Pētersone, vērtējot teikto, pauda, ka nesaprot, kāpēc šāda apvienošanās veikta. «Runājām, ka jāpārskata visas izmaksas un kā virzīties, lai nosegtu izmaksas. Jābūt ekonomiskajam efektam – ja neko neuzlabojam nedz pakalpojumu saturā, nedz finansiāli, tad kāda jēga reorganizēt? Kāpēc jātērē plānošanas resursi?» izbrīnīta bija deputāte.
Atbildot I. Romānovs norādīja, ka galvenā problēma bija nespēja atrast veselības iestādes vadītāju. «Neredzot kandidātus, esošai darbiniecei ar rīkojumu uzdeva vadīt iestādi. Otrs – apvienošanās perspektīvā, strādājot ar pakalpojumu cenrāžiem, klāstu un speciālistu piesaisti, palīdzēs uzlabot finansiālo stāvokli jaunajā veidolā ar mērķi samazināt pašvaldības budžeta finansējuma daļu,» tā I. Romānovs.
Vērtējot iestādes nākotni, S. Kaidaks atzina, ka viss būs atkarīgs no finansējuma. «Vecumnieku pagastā ir apmēram 4000 iedzīvotāju, un tas nav tāds skaits, ar kuru varētu attīstīt dārgus pakalpojumus. Veselības nozarē ir speciālistu trūkums, un atvest speciālistus uz «Vecumnieku veselības centru» būs izaicinājums. Vajag finansējumu, ja vēlamies jaunus speciālistus,» pauda S. Kaidaks.
Deputāti nobalsoja par šī lēmumprojekta virzīšanu tālāk uz finanšu komitejas sēdi, kas notiks 19. janvārī.
…galvenā problēma bija nespēja atrast veselības iestādes vadītāju. Ak vai- vai tiešām šāds vienkāršs iemesls tik vērienīgai un patiešām nesaprotamai pievienošanai Iecavai…? Vēl neko neteiktu, ja centrs būtu Bauskā un attiecīgas filiāles pa visa novada pagastiem zem tā- vismaz kaut kāda loģika.
Tā vien liekas, ka Vecumnieki tiek gremdēti visos iespējamos variantos. Nomalei jāpaliek par nomali. Bauskai un Iecavai vēl kādu konkurentu? Saņēmām Bauskas novadu – izbaudam!
Te visu lēnām gremdē nost..slimnīcas,skolas iznīcina,tikai tirniecības centrus ceļ!!!
Lūdzu cienījamos deputātus nedomāt tik “šauri”, ka Vecumnieku veselības centru apmeklē TIKAI Vecumnieku pagasta iedzīvotāji.
Šajā centrā strādā profesionāli un zinoši speciālisti, piem. daktere Ozoliņa,pie kuras pacientes brauc no apkartējiem pagastiem un arī no Bauskas. Ne Iecavā, ne Bauskā tik zinošas ārstes, diemžēl, nav.
Ja patiešām gribat kaut ko reāli izdarīt, lai jūsu novada iedzīvotāji justos uzklausīti un nākošajās vēlēsanās balsotu par jums, savediet kārtībā vismas vienu ceļu, pa kuru Valles, Kurmenes, Bābeles un Skaistkalnes cilvēki varētu nokļūt līdz Bauskai nepeldot dubļuvannās un nelaužot mašinas.
Es ar tik par Iecavu te nemaz tādu Ozoliņu nav vajadzības Iecava ir vis labākā ginekoloģe un kam riepas netur ceļus tie paši vainīgi,tur ir tiešam poliklīnika vienreizēja patīkami iejiet.
Visu gudri izdomāt var…bet to kā Vecumnieku vai tuvējo pagastu iedzīvotājiem,kuriem nav sava auto ,nokļūt uz Iecavu gan nepadomāja.
kur atrast šādu un līdzīgu iestāžu vadītājus, ja tie dučiem sēž “darba grupās”, lemjot, ko darīt ar iedzīvotājiem nepieciešama iestādījuma likteni? Diez, ja vismaz uz pusi samazinātu to lēmēju skaitu novada domē, tad arī pietrūktu vadīt gribētāju? Patreizējie “domnieki” brauktu uz Īriju sēnes lasīt, jeb tomēr sāktu darīt ko jēdzīgu?
jūs, cerams, no šī gada otras puses, nelaužot mašīnas, varēsiet mērot ceļa Mežotnes stacija – Priedītes par trešdaļu miljona eiro atjaunotos teju divus kilometrus, ja ne pie ārsta, tad vismaz uz Priedīšu kapiem…