Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VIDEO: Bauskas pilī aizvadīta ikgadējā Latvijas vīnogu izstāde

Sestdien, 24.septembrī, Bauskas pils vecās daļas pagalmā izaudzētās ogas demonstrēja Latvijas vīnogu audzētāji. Interesenti te varēja aplūkot vairāk kā 150 vīnogu šķirņu, kas audzētas visā Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstāde Bauskas pils pagalmā bija plaši apmeklēta, un audzētāji labprāt atbildēja uz atnākušo apmeklētāju jautājumiem. Saldās ogas bija iespējams arī noprovēt, izstādes eksemplārus iegādāties varēja pēc pasākuma beigām, taču uz vietas bija iespējams nopirkt speciāli tirgošanai atvestās ogas. Ļaudis apbrīnoja šķirnes, kurām prāvākās ogas, bet degustācijā atzina, ka pēc garšas būtu vēlējušies, lai tās būtu saldākas. Tomēr ar veikalā nopērkamajām nav salīdzināmas.

Baušķenieks Gatis Kužums ir viens no tiem, kurš katru gadu vīnogu izstādi atved uz Bausku. Gatis  vīnogas audzē ne tikai Mežotnē un Saulainē, bet arī dārzā pie privātmājas Bauskā. Izrādās, ka 500 vīnogu šķirnes var audzēt arī pilsētā, pavisam nelielā zemes platībā. Viņš izveidojis arī vīna darītavu, kurā gatavo sausos vīnogu vīnus.

Vīnogu audzēšana prasa pacietību un neatlaidību. G. Kužums atzīmē, ka paiet trīs gadi līdz no vīnogulāja var ievākt ražu, bet savu pilnbriedu tas sasniedz piektajā gadā. Tāpat vīnogu audzēšana ir saistīta ar eksperimentēšanu, kaut vai, lai atrastu augšanai labāko vietu. “Pārsvarā vīnogas audzē dārzā, bet, ja tās nenogatavojas vēlamajā laikā, tad ir jāmeklē siltāka vieta, piemēram, pie mājas sienas vai siltumnīcā. Visdrošāk, protams, ir audzēt siltumnīcā”, paskaidro G. Kužums. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gatis Kužums atklāja, ka vīnogām šis gads nav bijis no labākajiem. Tām piemetušās gandrīz visas slimības, kādas vien var būt.

“Tagad ogas jau sāk pūt, tomēr daļu atvedām uz izstādi. Ietekmēja šī gada apstākļi. Vispirms mums nozaga maija siltumu, tagad uznāca septembra aukstums. Daži karsti mēneši gada vidū neko daudz nedeva. Gaidītā atvasara neatnāca, bet tā ir ļoti nozīmīga.

Ogas ir gandrīz divas reizes mazākas nekā parasti. Turklāt cukura līmenis ogās sāk augt siltā rudenī, bet šogad salduma ļoti pietrūkst. Pusotru tonnu vīnogu jau esam novākuši, bija iespēja izmēģināt. Gaidām, kad cukura līmenis paaugstināsies, bet strazdi arī vaktē un vienmēr ir gatavi ogas nobaudīt. Pagājušajā gadā daudz noēda,” stāsta G. Kužums.

Viņš atzina, ka pēc matemātikas nākamajam gadam jābūt labam. “Bija labs 2013., 2018. gads, tagad 2023. gadam jābūt labam. Vai tā būs – skatīsimies,” teic G. Kužums.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.