Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VIDEO: Koši un krāsaini tauriņi iemājojuši Rundālē

Bauskas novada Rundālē ir vieta, kur neatkarīgi no laika apstākļiem vienmēr būs tropu klimats. Tās iemītnieki ir vairāk nekā piecpadsmit sugu koši un krāsaini tauriņi no dažnedažādām pasaules vietām, ziņo ReTv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Netālu no Rundāles pils šomēnes uzslieta vēl viena māja. Atšķirībā no Latvijas mainīgā klimata šeit vienmēr valda tropu klimats, jo tās iemītnieki ir abpus ekvatoram esošajos tropu mežos dzīvojošie tauriņi. “Tropu tauriņu mājā mums temperatūra vienmēr ir no 20 līdz 30 grādiem, palielināts gaisa mitrums. Klimats šeit ir ļoti tuvu tam džungļu klimatam. Daudziem cilvēkiem tas patīk, bet tikpat daudziem – nepatīk. Līdz ar to var padomāt, vai nepieciešams braukt uz kādām tālām Āzijas vai Dienvidamerikas zemēm, jo varbūt šis klimats nemaz neiet pie sirds. Pie mums to var pārbaudīt. Vakarā, protams, temperatūra mazliet samazinās, bet zemāk par divdesmit grādiem šeit nemēdz būt,” saka Rundāles tauriņu mājas vadītājs Artis Treimanis.

Tropu tauriņu mājā Rundālē vislielākajā skaitā no visiem tauriņiem ir Zilie morfīdi – Dienvidamerikas pārstāvji un ir pārliecinoši paši populārākie tauriņi visā pasaulē. Nofotografēt Zilo morfīdu ar atvērtiem spārniem ir īsts izaicinājums, jo parasti tie nolaižoties spārnus aizver. Foto: Publicitātes foto

Šeit sastopami vairāk nekā 15 dažādu sugu tauriņi. Rīta pusē redzamākais ir zilais morfīds, kas ir viena no krāšņākajām tauriņu sugām pasaulē. Šo tauriņu spārni, atstarojot saules starus, iekrāsojas zilā metāliskā krāsā. Lielie skaistuļi ir aktīvi lidotāji, bet dažkārt, par pārsteigumu atnākušajiem, mēdz nosēsties arī uz cilvēkiem. Tomēr ir tauriņi, kuriem rīta stunda ir īstais miega laiks, tāpēc tie teju nekustīgi redzami kaut kur starp daudzajiem augiem. Savu nosaukumu Pūčtauriņi pilnībā attaisno, jo to spārnu rota ataino pūces acis. Treimanis: “Pie mums ir arī krēslas tauriņi – pūčtauriņi, kas nāk no Dienvidamerikas. Viņi ir aktīvi lidotāji vakarā pēc septiņiem, to gan cilvēki diemžēl neredz.”

Atšķiras arī dažādu sugu tauriņu lidošanas ātrums. “Parasti tauriņi lido ar ātrumu 3-7km/h, bet mums ir arī “Kliper” tauriņi, kas lido ar ātrumu no 20-40 km/h. Tie ir ātrlidotāji. Viniem ir īpaša spārnu forma, kas ļauj sasniegt šo ātrumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Publicitātes foto

Tauriņu sugas ir vairāki tūkstoši, ja nemaldos, bija ap 150 000 sugu. Tās ir tās, kas ir atklātas. Joprojām tiek veidotas tādas īpašas ekskursijas uz tropiem, kur viņi atklāj jaunas tauriņu sugas, pavisam neredzētas.”

Tauriņu mūžs esot īss. No desmit līdz trīsdesmit dienām. Tauriņu mājā eksotiskie iemītnieki nodzīvojot visu no dabas datiem atvēlēto laiku, jo šeit tiem nav ienaidnieku. “Tauriņu dabīgie ienaidnieki dabā ir gan ķirzakas, gan zirnekļi, gan dažādi putniņi utt., jo barības ķēdē tauriņš ir pašā apakšā. Šeit, Rundāles tauriņu mājā, viņam nav dabīgo ienaidnieku. Līdz ar to viņi šeit izdzīvo pilnvērtīgu mūžu, pāri viņiem neviens nenodarīs.”

Kā stāsta tauriņu mājas vadītājs, bojā gājušie tauriņi tiekot savākti, nodoti māksliniekiem, kuri to tēlu izmantojot rotu darināšanā. Dažkārt gan gadoties, ka kāds skaistulis pamanoties izlidot ārā. “Par to nav jāuztraucas, jo vairoties šeit, Latvijas apstākļos, viņi nevarēs. Katram tauriņam ir specifisks augs vajadzīgs, no kā viņa kāpuriņš ēdīs. Piemēram, Pūčtauriņam, kas nāk no Dienvidamerikas, tas būs banānkoks. Latvijā mēs dabā tādus bieži neredzēsim. Ja tauriņš izmuks ārā, protams, ka kādā zīlīte vai cits putniņš mēģinās to pagaršot. Tāda tā daba ir.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Dažādi augi un arī putniņi mīt arī tauriņu mājā. Kā skaidro Treimanis, augi izvēlēti, lai pēc iespējas vairāk atgādinātu tropus, bet putni esot piemeklēti tādi, kas nav tauriņu ienaidnieki. “To mēs esam izpētījuši un atraduši sugas, kas spēj sadzīvot ar tauriņiem un viens otram pāri nedara. Viņi dzīvo simbiozē. Mums ir rīsu žubītes, kas nāk no Austrālijas un zebra amadin, kas nāk no Āzijas un nedaudz arī no Austrālijas.”

 Ņemot vērā tauriņu dzīves ilgumu, tauriņu mājā jauni iemītnieki ir katru mēnesi. Tie piedzimst šeit pat, Rundālē, tauriņu mājā izvietotajā inkubatorā. “Tur mums iekšā ir kūniņas. Sākumā mums ir oliņa, tad kāpuriņš, pēc tam kūniņa, no kuras izšķiļas jauns tauriņš. Šeit var redzēt kādas izskatās kūniņas. Tās mēs pasūtam no Dienvidamerikas, Āfrikas, Āzijas valstīm. Inkubatorā tās pavada no divām dienām līdz divām nedēļām. No šejienes tie izlido jau kā jauni, skaisti tauriņi.”

Ziemas mēnešos gan tropu tauriņu nebūšot, jo nodrošināt tropu klimatu Latvijas ziemās esot pārāk grūti un dārgi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.