Bauskas novada Svitenes muižas kungu ēkas darbība pirms diviem gadiem tika apturēta sliktā tehniskā stāvokļa dēļ. Pašlaik notiek ēkas glābšanas darbi, kas noslēgšoties pavasarī. Pēc to pabeigšanas ēka gan vairs nebūšot mācību iestāde, bet kļūšot par vienu no Bauskas novada tūrisma objektiem, šodien ziņo ReTV.
Deviņpadsmitajā gadsimtā celto Svitenes muižas kungu ēku daudzi svitenieki sauc par savu skolu. Tāda tā arī bijusi kopš agrārās reformas 1920. gadā, kad Līvenu dzimtas īpašums tika sadalīts. Laika zoba ietekmē ēka, kas kārtīgus remontdarbus piedzīvojusi vien 1970. gadā, bija kļuvusi bīstama. 2019. gadā darbība muižas ēkā tika apturēta. Lielākā problēma ēkai bija jumts, kas tagad tiek mainīts, pēc iespējas saglabājot arī vēsturisko jumta koka konstrukciju. Tikšot atjaunoti arī dūmeņi un lietusūdens noteksistēma. Ap 300 000 eiro vērtos darbus, kam finansējums iegūts no pašvaldības nekustamajiem īpašumiem, plānots pabeigt pavasarī. Turpmāk ēka pievienosies tūrisma objektiem.
“Mums ir vairāk plānota vēsturiski izzinošā muzeja funkcija. Ir arī noruna ar Rundāles pils muzeju, ka viņi mums palīdzēs iekārtot ekspozīciju,” saka Aigars Sietiņš, Bauskas novada pašvaldības Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs. Kādas būs ēkas uzturēšanas izmaksas gan vēl neesot rēķināts, jo tikšot turpināta arhitektoniskā izpēte, bet ieguvēji būšot vietējie uzņēmēji. Varētu rasties arī apmēram septiņas jaunas darba vietas.
“Mēs skatīsimies, kā tas objekts attīstīsies. Ir jāsēžas pie viena galda ar tiem, kuri tur potenciāli tur vēlas kaut ko attīstīt, bet jebkurā, gadījumā braucot no Jelgavas puses uz Rundāles, uz Bauskas pili, cilvēkam gribas apmeklēt kaut ko jaunu,” teic Inese Turkupole-Zilpure, Bauskas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja.
Tūrisma nozares profesionāļi ReTV atzīst, ka pašvaldībai maciņš būšot jāatver, tomēr, viņuprāt, tas esot pareizs lēmums. “Nav iespējams nevienu muzeju Latvijā uzturēt no ieņēmumiem par biļetēm. Caurmērā tādiem lieliem tūrisma objektiem 50 pret 50, ko paši var iegūt, un ko piemaksā pašvaldība vai valsts,” saka Māris Skanis, Bauskas pils muzeja direktors.
“Privātajā īpašumā šī vieta, visticamāk, nekļūs par publiski pieejamu tādā nozīmē kā pašvaldību kultūras mantojuma vietas. Tās drīzāk kļūs par naktsmītnēm, restorāniem. Ja tā ir pašvaldības īpašumā, tā pilda arī pavisam citu pievienoto sociālo funkciju,” pauž Iveta Balčūne, Latvijas Piļu un muižu asociācijas viceprezidente. Svitenes muižas pievienošanās tūrisma objektiem plānota maija nogalē.
Līdz pandēmijas sākumam Bauskas pili reģistrēti gandrīz 183 000 apmeklējumu, bet Rundāles pilī vairāk nekā 275 000 apmeklējumu, bet pēdējos gados apmeklējumu skaits samazinājies par apmēram 16 %
Reklāma