Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vieniem slēgta, citiem atvērta

Mežotnes pils durvis vairāk kā gadu ir slēgtas, bet, neskatoties uz to, dažiem ir izdevies krāšņajā namā sarīkot pasākumu. Ne pie ēkas durvīm, ne īpašuma turētāja -VAS “Valsts nekustamie īpašumi”- mājaslapā nav atrodama informācija par iespējām telpas iznomāt, taču acīmredzami tas netraucē kādai sabiedrības daļai tur iekļūt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms nedēļas, 16. jūlijā, vairāki partiju apvienības “Jaunā Vienotība” pārstāvji sociālajos tīklos dalījās ar fotogrāfijām no Mežotnes pils un tās apkārtnes, vēstot, ka šeit pulcējušies, lai apstiprinātu partijas programmu un sarakstus Saeimas vēlēšanām, diskutētu par aktuāliem jautājumiem un priecātos par satikšanos un kopā būšanu.

Politiķi pulcējās uz kopīgu foto Mežotnes pils parkā. Foto: no albuma

“Bauskas Dzīve” skaidroja, vai politiķi ir priviliģētākā kārtā, ka var organizēt pasākumu īpašumā, kur ikdienā interesentiem iekļūt liegts.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) Nekustamo īpašumu iznomāšanas un pārdošanas pārvaldes direktore Anita Feldmane informēja, ka 2017. gada 15. septembrī starp VNĪ un SIA “CV-R” tika noslēgts Mežotnes pils nomas līgums, kas noteica, ka īpašumu nomnieks izmantos tikai viesnīcas kompleksa attīstīšanas, tūrisma  un viesmīlības pakalpojumu nodrošināšanas vajadzībām. Ņemot vērā uzņēmēja parādsaistības pret Valsts ieņēmumu dienestu, VNĪ bija spiesta nomas līgumu 2021. gada aprīlī pārtraukt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pēcpandēmijas perioda radītajā ekonomiskajā situācijā alternatīva nomnieka meklēšana nav risinājums, tādēļ šobrīd Mežotnes pils netiek piedāvāta ilgtermiņa nomas tiesībām, taču ikvienam ir tiesības pieteikties īstermiņa telpu nomai,” skaidroja A. Feldmane.

Viņa norādīja, ka konkrētais nomnieks – politisko partiju apvienība “Jaunā Vienotība” – pieteicās nomas tiesībām, iesniedzot nomas tiesību pieteikuma iesniegumu uz vienu kalendāro dienu – iekšēja rakstura pasākuma organizēšanai. Nomnieka iesniegums tika izskatīts un, atbilstoši iznomāšanas komisijas lēmumam, ticis pieņemts lēmums piešķirt nomas tiesības, samaksājot nomas maksu 1300 eiro apmērā.

“Valsts nekustamie īpašumi” atbildību par neveiksmīgu Mežotnes pils nomnieka izvēli neuzņemās. Valsts akciju sabiedrība pat uzskata, ka piļu bizness nav rentabla nodarbe. To pierādot iepriekšējā pieredze. Līdz 2017. gadam valstij piederošās Igates un Mežotnes pilis apsaimniekoja VNĪ meitas uzņēmums SIA “VNĪ pilis”. Abas pilis, kas bija izslavētas ne tikai kā vērienīgu kāzu un lielu firmu korporatīvo pasākumu norises vietas, bet pat ministru un prezidentu tikšanās vietas, šajā laikā valstij ienesa tikai 7 līdz 8 tūkstošus eiro gadā. 

Kopš iepriekšējā nomas līguma pārtraukšanas par Mežotnes pils īstermiņa nomu ir bijuši četri interesenti. “Mežotnes pili un tās parku ir iespēja izmantot īstermiņa nomai gadījumos, ja ir nepieciešamas tikai telpas, neiekļaujot viesmīlības pakalpojumus, piemēram ēdināšanu, numuriņu apkalpošanu, u.tml., kā bija politiskās partijas pasākuma gadījumā. Ņemot vērā, ka biežāk īstermiņa nomas iespējas izmanto dažādu pasākumu organizēšanai, piemēram, kāzām, kurām ir nepieciešams pilns viesmīlības pakalpojumu klāsts, kurus kapitālsabiedrība nenodrošina, publiski informāciju par iespēju nomāt pili un tās parku nepublicējam,” vēstīja A. Feldmane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vaicājot, ja publiski nekur informācija nav pieejama, kā tad dažiem tomēr ir izdevies uzzināt par īstermiņa nomas iespējām, A. Feldmane paskaidroja, ka ikviens ar kapitālsabiedrību var sazināties, izmantojot interneta vietnē www.vni.lv pieejamo kontaktinformāciju.

Iepriekš Bauskas novada pašvaldības rīkotā diskusijā izskanēja viedoklis, ka izcilam klasicisma arhitektūras paraugam jāpaliek valsts vai pašvaldības īpašumā ar kultūras, piemēram, muzeja funkciju. Foto: Ivars Bogdanovs

Pils turpmākais liktenis gan pagaidām ir neziņas plīvurī tīts. Iepriekš tika ziņots, ka tiks izvērtēti vairāki ilgtspējīgas dzīvotspējas scenāriji, neizslēdzot arī īpašuma nodošanu pašvaldībām vai pārdošanu likumā noteiktajā kārtībā – publiskas izsoles ceļā.

A. Feldmane atzīmēja, ka Mežotnes pils ir kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmīga daļa. Kopīgai pils kultūrvēsturiskā mantojuma nākotnes pielietojuma definēšanai kopš 2021.gada maija, VNĪ kopā ar nozares ekspertiem no Nacionālās kultūras mantojumu pārvaldes un Kultūras ministrijas, strādā pie vienotu nekustamo īpašumu kultūras mantojumu kritēriju izstrādes. Informatīvais ziņojums par kopīgās darba grupas izstrādātajiem kritērijiem tuvākajā laikā tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā. Pēc informatīvā ziņojuma izstrādes kapitālsabiedrība varēs pieņemt lēmumu par turpmāko Mežotnes pils pielietojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
VNĪ sadarbībā ar nozares ekspertiem un nozares ministriju strādā pie kritērijiem, kas noteiks ierobežojumus un potenciālās attīstības iespējas dažādiem nekustamajiem īpašumiem, kuriem ir piešķirts kultūrvēsturiskais statuss, atkarībā no tā klasifikācijas. Plašāku informāciju par darba grupas sadarbības rezultātiem VNĪ sola pēc informatīvā ziņojuma izstrādes. Foto: Ivars Bogdanovs
 

Tālab šobrīd Mežotnes pilis publiski nemeklē nomnieku, jo, izstrādājot nekustamā īpašuma attīstības plānus un dibinot nomas tiesības, ir jāņem vērā nekustamā īpašuma pielietojuma mērķis un ilgtermiņa attīstības plāni, kas tiks izstrādāti pēc informatīvā ziņojuma apstiprināšanas.

Vienlaikus VNĪ turpina nodrošināt ēkas tehniskā stāvokļa nepasliktināšanos, vēsturiskās ēkas saglabāšanu un apsardzi. Īpašuma pārvaldīšanā ietilpst: teritorijas uzkopšana minimālā apmērā, tehniskā apsardze, videonovērošana un ugunsdrošības nodrošināšana, norēķini par nekustamā īpašuma nodokli un apdrošināšanu, u.c. pasākumi. Pirmo sešu mēnešu laikā nekustamā īpašuma uzturēšana izmaksājusi aptuveni 55 000 eiro. Šobrīd vēl tiekot strādāts pie provizorisko gada uzturēšanas izmaksu apkopojuma.

Straujais energoresursu cenu kāpums, licis domāt par apkures veida maiņu Mežotnes pilī. Ziemas periodā apkure tiek saglabāta minimālā režīmā, lai nodrošinātu ēkas un tajā esošo kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu. Līdz aizvadītās apkures sezonas noslēgumam siltumenerģiju nodrošināja autonoma gāzes apkures sistēma, sākot ar jauno sezonu, nepieciešamo siltumenerģiju nodrošinās Mežotnes pagasta zemnieku saimniecība “Priežmales”. Lūdzot precizēt informāciju, tika paskaidrots, ka līgums tiek slēgts par siltumenerģijas piegādi, neprecizējot siltumenerģijas avotu.

Saskaņā ar “Lursoft” informāciju saimniecības “Priežmales” pamatdarbības veidos norādīta graudaugu (izņemot rīsu), pākšaugu un eļļas augu sēklu audzēšana. Uzņēmums pērn strādājis ar 1 751 859 eiro apgrozījumu un guvis 434 130 eiro peļņu. Zemnieku saimniecības vienīgā īpašniece ir Eva Cielava.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (14)

 1. Uh, tu redz ko galma dāmas un kungi sapulcējušies Mežotnē, lai lemtu valsts likteni. Tas gan būtu jāiegrāmato vēsturē. Varbūt pie reizes lēma par Mežotnes pils likteni?

  10
  2
 2. Noteikti pili vajag nogrūst Bauskas pašvaldībai, jo tā ir riktīgi gruntīga, Bauska ir nolaista uz grunti totāli un Mežotnes pili atdzimdinās no jauna 🙂

  8
  3
 3. “Viņa norādīja, ka konkrētais nomnieks – politisko partiju apvienība “Jaunā Vienotība” – pieteicās nomas tiesībām, iesniedzot nomas tiesību pieteikuma iesniegumu uz vienu kalendāro dienu – iekšēja rakstura pasākuma organizēšanai. Nomnieka iesniegums tika izskatīts un, atbilstoši iznomāšanas komisijas lēmumam, ticis pieņemts lēmums piešķirt nomas tiesības, samaksājot nomas maksu 1300 eiro apmērā.” Oi, nu cik gudru atbildi izdomājuši. Papīrus arī sakārtoja tā, lai sanāktu kā šajā stāstā?

  Un laba dzīve partijām, ja var izmest 1300 eur tikai par vietas nomu vienas dienas pasākumam.

  18
  1
 4. Jūs palūkojat, kas gan šai JV ir par spēku, tā spēj atvērt citiem slēgtās durvis. Tas nu gan ir sniegums! Kā sacīt jāsaka kā tādi burvju mākslinieki un sezams atvērās 🙂

  16
  1
 5. Visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi,bet daži dzīvnieki ir vienlīdzīgāki par citiem

  18
  1
 6. Pārzinot VNĪ ķēķa pusi varu droši apstiprināt, ka VNĪ nekad neuzņemas atbildību, jo ierēdņi, kas tur sēž, ir pārāki par jebkuru, kas plebejiski mēģina kaut ko murmināt un traucēt augstās personas risināt “augstas lietas”

  10
 7. Nu jā, lieliem kungiem liela vara, moška domāja ka Mežotne nomaļa, bet nekā, sabiedrība šeit uzturās.
  Kungi tiek iekšā, parastie tik no ārppuses tiek apskatīt, baigi skumīgi.

  12
  1
 8. Kurš ir raksta autors? Kas tās par subjektīvām piezīmēm zem foto: “Politiķi lepni pozēja Mežotnes pils parkā.”?! Kādēļ “lepni”?!? Izskatās, ka raksta autors ir tendenciozi noskaņots un nemāk savus spriedelējumus paturēt pie sevis…

  5
  16
 9. Forši, tad jau varam tusiņam pieteikties, izīrēt pils telpas, bet mēs jau neesam partijas.

  7
  2
 10. visslabakie laiki , laikam pilij bij Mežotnes SIS laikā, kad tur bij kantora telpas. atceros tos laikus ar prieku. tagad nvar teikt – viss ir aizgājis pa lopu ceļu,., (((

  10
  1
 11. Ja jau tā turpināsies, tad drīz nebūs, ko apskatīt. Visticamākais un reālākais īpašumu pārdot izsolē, bet Krievijas oligarhi jau nedrīkst uz šo pusi rādīties un kas tad to īpašumu pirks? JV ar nevarēja savā Rīgas birojā sanākt vai kādā galvaspilsētas viesnīcas konferenču zālē, kur arī furšetu nodrošinātu, bet izdomāja braukt uz laukiem. Tad tā arī vajag šo kursu turēt, tuvāk laukiem un gādāt, ka kāds par šo īpašumu parūpējas. Citādi tagad sanāk ne pašam, ne sašam. Vismaz vasarā uz kāzu sezonu domāju pilij būtu noiets arī citiem pasākumiem tā bija gana ērta, taču tagad nekā, vieni zaudējumi.

 12. tiešām neviens nav pamanījis, ka par šiem, jau vairāk kā trīsdesmit “brīves” gadiem valsts pārvaldē un arī pašvaldībās ir “izaudzis” jauns iedzīvotāju slānis? Tiesa, visai neliels, bet nosaukumu tam varētu dot “jaunā muižniecība”, redzot, ka pašu sev piešķirto privilēģiju ziņā tā neatpaliek no kādreizējās, tās, ko likvidēja pirmās brīvvalsts laikā, bet kā redzams, šī “nezāle” ir dzīvelīga.

  18
  1
 13. Caur sētu zaldāti,caur durvīm oficieri,Tā tas ir bijis un tā tas arī būs!

  11
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.