Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Zālītē notekūdeņu attīrīšanas iekārta ilgstoši piesārņoja vidi

Latvijā 26 notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ilgstoši piesārņo vidi, konstatējis Valsts vides dienests (VVD), veicot iekārtu testēšanu. Ilgstoši problēmas ar attīrīšanas iekārtas darbību bijušas arī Bauskas novada Zālītes ciemā, taču dienests norādījis uz situācijas uzlabošanos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VVD pārstāve Karīna Dvorjaņinova informēja, ka 2022. gadā no notekūdeņu sistēmām un iekārtām vidē Latvijā novadīti neattīrīti 1 593 085 kubikmetri notekūdeņu jeb 0,92% no kopējā apjoma.

No 26 ūdens attīrīšanas iekārtām deviņas apsaimnieko tikai sadzīves notekūdeņus, astoņas apsaimnieko sadzīves un ražošanas notekūdeņus. Savukārt vēl deviņas no iekārtām nepienācīgi attīra ražošanas notekūdeņus.

VVD veic uz riska analīzi balstītu notekūdeņu valsts testēšanas programmu augsta riska iekārtās un iekārtās, kas novada notekūdeņus ūdens objektos. Tas ir viens no VVD kontroles rīkiem efektīvākai notekūdeņu attīrīšanas iekārtu uzraudzībai. Dienests šogad martā un aprīlī nodrošināja 48 iekārtu darbības efektivitātes valsts testēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2023. gadā valsts testēšana tika nodrošināta 21 problemātiskai ūdens attīrīšanas iekārtai no 48, kuras iekļautas VVD izveidotajā sarakstā. Šogad veiktās valsts testēšanas rezultāti uzrāda, ka neatbilstības ir konstatētas 12 iekārtu darbībā (57%), bet deviņu iekārtu darbība (43%) nodrošināja efektīvu notekūdeņu attīrīšanu.

VVD Zemgales reģionālās vides pārvaldes vadītājs Hardijs Verbelis atklāja, ka Bauskas novada Zālītes ciemā ilgstoši attīrīšanas iekārtas nespēja nodrošināt vides prasībām atbilstošu notekūdeņu attīrīšanu. «Tagad sliktā situācija ir novērsta, un šoreiz būs jāmin Zālīte kā labais piemērs, jo ir veikta rekonstrukcija un ielikta apvadcaurule. Esam paņēmuši divas kontrolanalīzes, taču vēl nav saņemti rezultāti. Tālab, ja viss būs kārtībā un analīzes neko neatbilstošu neuzrādīs, Zālīti ņemsim no «slikto» saraksta ārā. Pieļauju, ka tas būs septembrī vai oktobrī, jo tā sanāk – kāds nāk klāt, bet kāds iet prom,» teic H. Verbelis.

Ar mērķi iedzīvotājiem sniegt iespēju iegūt informāciju par vides kvalitāti, kā arī pašvaldības nodrošināto komunālo pakalpojumu kvalitāti, kuru finansēšanā piedalās iedzīvotāji, informācija par problemātiskajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām publiski pieejama ikvienam VVD tīmekļa vietnē: https://www.vvd.gov.lv/lv/notekudenu-apsaimniekosana.

VVD veic uzraudzību 1305 notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Latvijā, tās ir iekārtas, kuras ir jaudīgākas par 5 m³ diennaktī. Šī gada astoņos mēnešos veiktas 184 pārbaudes, izdoti deviņi lēmumi par veicamām rīcībām, piemēroti seši administratīvie sodi, kuru kopējais apmērs 6400 EUR.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Vai vai vai!!! Nabaga VVD,tik aizņemti,ka nezin no kurienes kaksis plūst,vai tiešām tikai Zālīte….arī viena daudzīvokļu màja pie pamestas padomjlaika fermas rada apdraudējumu!!!DZĪVOSIM ZAĻI!!!!!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.