No 31. augusta līdz 2. septembrim septiņi Zemgales uzņēmēji piedalās starptautiskā dizaina, arhitektūras un amatniecības izstādē «Oslo Design Fair» Norvēģijā, lai veicinātu eksportspēju un parādītu savas dizaina inovācijas starptautiski, informē Sandra Grigorjeva, ZPR eksperte darbā ar uzņēmējiem.
Dalība ekspozīcijā uzņēmējiem iespējama pateicoties Zemgales plānošanas reģiona (ZPR) EEZ projekta «Uzņēmējdarbība Zemgalē» aktivitātēm, paskaidroZPR eksperte.
Zemgales reģions izstādē “Oslo Design Fair” būs pārstāvēts ar savu stendu “Zemgale Design” un tajā darbosies septiņi uzņēmēji no visām sešām ZPR pašvaldībām – Jelgavas valstspilsētas, Jelgavas, Dobeles, Bauskas, Aizkraukles, Jēkabpils novada.
Bauskas novadu pārstāv keramiķe Laima Grigone ar zīmolu «Laima Ceramics» – porcelāna un akmens traukiem, kas apvieno sevī amatniecības tradīcijas, roku darba filozofiju, unikālu estētiku ar mūsdienīgu dizainu. Trauki, kas ikdienu padara par svētkiem.
Jelgavas valstspilsētu izstādē pārstāv zīmols „Linen Territory” (SIA SANPO) ar ilgtspējīgu mājas tekstilu un apģērbu. Savukārt Jelgavas novadu reprezentē divi uzņēmēji: „Purva pasaule” – mākslinieks Atis Luguzs, kurš rada unikālas kūdras skulptūras un SIA «0 Design» māksliniece Iveta Kokmane ar dizaina lampām no makulatūras masas un ar botānisku reljefu.
SIA „Woodprint” (Skrīveru galdniecība) ar zīmolu „SG Home decor” izstādē piedalās ar cēlkoka mazām mēbelēm un dizaina priekšmetiem, pārstāvot Aizkraukles novadu, bet SIA „Event Frame” ar augstas kvalitātes koka rāmjiem mākslas darbu, fotogrāfiju un digitālo displeju ierāmēšanai – Jēkabpils novadu.
No Dobeles novada ekspozīcijā ir zīmols „Kambars Varkalis” ar brīnišķiem vara un misiņa kalumu rokdarbiem – dziedošām bļodām, pārsteidzoša izpildījuma interjera priekšmetiem, daiļojošām rotām, darinātām pēc senatnes liecībām un mūsdienu stilā.
Kā atklāj S. Grigorjeva, izstādes stends “Zemgale design” iekārtots askētiskā pelēkā tonī ar gaišiem izstādes podestiem ar uzņēmēju mākslas darbiem. Kā apmeklētāju acs piesaistītājs stendā ir milzu lampa, ko radījusi I. Kokmane no pārstrādāta papīra. Tā būs unikāla fotovieta, jo izstādes apmeklētājiem būs iespēja gan paslēptieszem lampas lielā kupola, gan uzņemt unikālas fotogrāfijas zem tā.
“Zemgales uzņēmēji, kuri pārstāv dizaina jomu, ir tik dažādi, bet vienlaicīgi tie arī raksturo Zemgales dažādību un bagātību – kūdra, celuloze, koks, māls un dažādās formas, ko šie materiāli mākslinieku rokās ieņēmuši. Katrs no šiem uzņēmumiem pārstāv citu dizaina jomu un unikālus produktus, ar ko zemgalieši varam patiesi lepoties,” pārliecināta ZPR Zemgales Uzņēmējdarbības centra vadītāja Mairita Pauliņa.
Izstādes trīs hallēs – arhitektūra, interjers, dārzs – dalībniekiem būs iespēja ne tikai parādīt sevi, bet arī redzēt citu dizaineru veikumu, uzzināt nozares tendences un iepazīt skandināvu gaumi.
ZPR eksperte darbā ar uzņēmējiem atklāj, ka dalībai starptautiskajā dizaina izstādē šie uzņēmēji tika izvēlēti pēc ZPR 2022. gada decembra uzsaukuma, kur, pēc pieteikumu izskatīšanas, tika noteikti kā piemērotākie, lai dotos prezentēt Zemgales dizainu uz Oslo. Mērķis dalībai izstādē ir Zemgales uzņēmēju atpazīstamības veicināšana, parādot Zemgales ražošanas iespējas un potenciālu dizaina jomā.
Projekta “Uzņēmējdarbība Zemgalē” ietvaros paredzētas vēl divas dalības starptautiskās nozaru izstādēs, kas norisināsies 2023. un 2024. gadā. Jauna pieteikšanās projekta aktivitātēm Norvēģijā tiks izsludināta jau 2022. gada nogalē. Aktivitātes Norvēģijā tiek organizētas projekta “Uzņēmējdarbība Zemgalē” ietvaros, informē S. Grigorjeva, un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus. Projekta kopējais budžets ir 969 256 eiro, no kuriem EEZ līdzfinansējums ir 793 867,70 eiro.
Kur ir industriālais dizains? RAF mikroautobusi, Radiotehnikas un VEF elektronika, Vagonu rūpnīcas 200 km vilcieni, Straumes sadzīves tehnika un vēl vesela rinda bijušo brendu? Mūsu piedāvājums ir tikai nedaudz tehnoloģiski ietilpīgāks par Āfrikas cilšu amatniecību. Kur ir viedā reindustrializācija?