Vai sešgadnieki ēd zaļumus? Ja paši tos ir sējuši, lolojuši un uz maizītēm likuši, tad – jā. Pirmdien, 18. martā, pirmsskolas izglītības iestādē «Pasaulīte» lielo bērnu grupiņa «Rūķīši» svinīgi atpakoja programmas «Piens un augļi skolai» dāvinājumu un ķērās klāt sēšanas darbiem.
Kopumā «Pasaulītes» vecākās grupas saņēma desmit komplektus. Vēl Bauskas novadā dilles un salātus šosezon audzēs arī pirmsskolas izglītības iestādes (PII) «Zīlīte» un «Saulespuķe», pavisam dāvanā saņemot 25 zaļumu sēklu komplektus.
Atverot kasti, katram «rūķītim» tika savs sēšanas podiņš. Dāvinājumā bija arī substrāta iepakojums, palīgtrauki un, protams, sēklas. Bērni izlozēja, kurš sēs agrās krūmu dilles ‘Dukat’ un kurš – vidēji agru salātu šķirni ‘Australische Gele’. Par to gan sākumā mazie dārzkopji diskutēja – salāti vai tomēr kāposti. Kad podiņi ar zemi bija piepildīti un sēklas sasētas, laiks bērnu iecienītākajam dārzkopības darbam – laistīšanai. Visbeidzot katrs podiņā iesprauda norādi ar savu vārdu, un tagad atliek vien gaidīt, kad zaļumi sadīgs un pēc tam tos varēs izstādīt āra augstajās dobēs.
«Rūķīši» darboties nebija skubināmi. Bērnudārza vadītāja Daina Kadiševska atzīst, ka šiem bērniem interesē viss darāmais, jo viņi ir ļoti aktīvi. Viņi varbūt nevarētu nosēdēt, lūkojot prezentāciju, vai pie grāmatas, bet rosīties gan viņiem patīk. «To enerģiju vajag likt lietā,» piebilst D. Kadiševska. Ja bērniem ir prieks darboties, tad bērnudārzs viņiem arī ļauj izpausties.
Izrādās, bērni palodzes un augsto dobju dārzkopībā nav nekādi iesācēji. Jau tagad sazaļojuši diļļu, zirņu, gurķu, spinātu sējumi. Lociņus sadzinuši sīpoli un ķiploki. Pērn no programmas «Piens un augļi skolām» dāvinājumā tika saņemti zirņi, kuri lieliski padevās, un nogatavojās arī raža. Bērnudārzā palodzes dārzkopībai ir ļoti labi apstākļi – plaši, saules apspīdēti logi, siltums un daudz «zaļo īkšķīšu», kas uzmana iesēto.
Grupas audzinātāja Inga Undzenko atklāj, ka bērni, audzējot zaļumus, dārzeņus un puķes, mācās arī matemātiku, valodu, dabas zinības u. c. Piemēram, lociņus var mērīt, skaitīt, tos var arī zīmēt un galu galā kulinārijas stundās skaisti izkārtot uz pašu taisītām sviestmaizēm. Viņi apgūst sadarbošanos un dalīšanos, bet, kā jau dārzkopjiem pienākas, arī salīdzina, kam padevies labāk.
Vai izaudzēto bērni arī ēd un nerauc degunu? Ja virtuves darbinieki zupai pievienotu zaļumus, tad, visticamāk, bērni teiktu – nē. Arī mājās droši vien lokiem met līkumu. Bet pašu audzētos un grieztos viņi notiesā ar gardām mutēm. Prieks skatīties, atzīst I. Undzenko.
Pērn «rūķīši» ievākuši arī labu gurķu ražu. Katrs saldais un gardais gurķis tika draudzīgi sadalīts, un uzcienātas arī omītes, kuras tobrīd ciemojušās bērnudārzā. Dārzeņi tiek audzēti arī ārā, augstajās dobēs. Pagājušajā rudenī Ražas dienā bērni no tiem gatavoja rudens zupu un sautējumu. Labprāt bērni ēduši arī pašaudzēto biešu salātus. «Ja bērns pats ir piedalījies un darījis, ēdienam ir pavisam cits smeķis. Bērniem patīk vērot, kā iesētais aug, patīk laistīt un uzmanīt, tāpēc arī gadu no gada turpinām to darīt» teic I. Undzenko.
PII «Pasaulīte» jau 11 gadus piedalās arī Ekoskolu programmā, kas visā pasaulē vieno bērnus un jauniešus, kuriem ir interese par vides aizsardzību. Tāpat jau desmito gadu pie bērnudārza plīvo kvalitātes zīme – Zaļais karogs.
Šopavasar programmā «Piens un augļi skolai» Lauku atbalsta dienests, Zemkopības ministrija un SIA «Sedumi» pirmsskolas izglītības iestādēm kopumā izsūtījuši ap 3000 diļļu un salātu stādu komplektu.
Foto: Ivars Bogdanovs
Reklāma