Trešdiena, 1. aprīlis
Dagnis, Dagne
weather-icon
+-1° C, vējš 2.09 m/s, Z-ZR vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Vāc parakstus pret «Depo» būvniecību iepretim Jelgavas pilij

Sabiedrības iniciatīvu portālā «Manabalss.lv» sākta parakstu vākšana pret lielveikala «Depo» būvniecību iepretim Jelgavas pilij, šo vietu nosakot par pils aizsardzības zonu. Iniciatīvas iesniedzējs ir laikraksta «Zemgales Ziņas» žurnālists Gaitis Grūtups, «Bauskas Dzīve» uzzināja no aģentūras LETA. Šī iniciatīva ir viens no piemēriem, kā iestāties par savas pilsētas tēla un iedzīvotājiem labvēlīgas vides un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu.

Parakstus plānots iesniegt Kultūras ministrijai (KM), lai steidzamības kārtā noteiktu likumā par kultūras pieminekļa aizsardzību paredzēto Jelgavas pilis aizsardzības zonu. Tai būtu jāietver pils ainava tās parādes pusē ievērojami vairāk nekā 100 metru apkārtnē, kā tas saskaņā ar minēto likumu ir tad, ja aizsardzības zona nav īpaši noteikta.

Gaitis Grūtups savās publikācijās «Zemgales Ziņās» uzsvēris – likums paredz, ka aizsardzības zonā nav atļauts būvēt, mākslīgi pārveidot reljefu, izcirst vai stādīt kokus, pirms to nav izvērtējuši lietpratēji un tam nav dota Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atļauja.

«Ja Jelgavas pašvaldībā ies kā līdz šim, tad Latvijas simtgadē Jelgavas centrā pie Lielupes tilta un 17. gadsimtā pēc arhitekta Bartolomeo Frančesko Rastrelli projektētās pils būs tapis nomācoša izmēra lielveikals-noliktava (pēc projekta skices divreiz lielāka nekā pils), kas turklāt atradīsies pilsētas šaurākajā vietā, kāds ir Lielupes tilts. Tādējādi var iznākt, ka katru, kurš pa Lielo ielu dosies uz Jelgavas centru, vairāk uzrunās reklāmām daiļotais lielveikals-noliktava, nevis Lielupes ūdenī zaigojošā pils,» satraucies iniciatīvas iesniedzējs.

Gaitis Grūtups atzīst: «(..) pēc daudzu lietpratēju pārliecības, dominantei šajā vēsturiskajā ainavā tomēr ir jāpaliek pilij. Vēl var piebilst, ka lielveikals ar attiecīgu autostāvvietu robežotos ar Lielupes promenādi – rekreācijas zonu, kas ir izveidota, piesaistot ievērojamu Eiropas Savienības līdzfinansējumu, un jau ir kļuvusi par daudzu jelgavnieku iecienītu atpūtas vietu.»

Iniciatīvas autora ieskatā «šāda Jelgavas ainavai nejēdzīga projekta bīdīšana nemanāmi ir aizvirzījusies par tālu».

«Zeme, kas agrāk piederēja pašvaldībai, tika privatizēta un tagad nonākusi investīciju uzņēmuma «Eften Capital» īpašumā, kam nav citas idejas, kā tur celt lielveikalu «Depo». Sabiedrības viedoklis šajā jautājumā līdz šim nav uzklausīts un nav ņemts vērā. Pēc laikraksta «Zemgales Ziņas» aptaujas par nepieļaujamu to uzskata Rundāles pils direktors, mākslas zinātnieks Imants Lancmanis, arhitekte Zaiga Gaile, arhitekts Vents Grietēns, mākslinieki – Jelgavas gleznotāji ainavisti Gunārs Ezernieks un Uldis Roga, kā arī citi līdz šim aptaujātie lietpratēji,» atklāj G. Grūtups.

Līdz ar to viņš ir pārliecināts, ka KM nolīgtajiem lietpratējiem jāiezīmē ap Jelgavas pili pienācīga aizsardzības zona un par to jāinformē sabiedrība.

Jelgavas pilsētas pašvaldība gan nav akceptējusi tipveida ēkas būvniecības projektu pļavā pie Lielupes, kur bija plānots izvietot lielveikalu «Depo», jo tas neiekļaujas jaunizveidotajā pilsētas vides ainavā.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.