Otrdiena, 31. marts
Gvido, Atvars
weather-icon
+8° C, vējš 2.31 m/s, Z-ZR vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

«Sprīdīšos» skābēti kāposti garšo rīdziniekiem

Brunavas pagasta piemājas saimniecība «Sprīdīši» piektdien, 15. decembrī, prezentēja jauniekārtoto skābētu kāpostu ražotni.

Brunavas pagasta piemājas saimniecība «Sprīdīši» piektdien, 15. decembrī, prezentēja jauniekārtoto skābētu kāpostu ražotni.
Tā atrodas bijušā sovhoza cūkkopības kompleksa «Kraujas» telpās, kuras Ļekūnu ģimene labiekārtojusi un piemērojusi kāpostu skābēšanai. Divas reizes nedēļā saimnieki uz Rīgas Centrāltirgu ved skābētus kāpostus un citus dārzeņus.
Saimniece Iveta Ļekūne svētku reizē nespēja noturēt prieka asaras par šī gada dažos mēnešos veikto lielo darbu. Viņa sirsnīgu paldies teica Bauskas lauksaimniecības konsultāciju biroja vadītājai Eleonorai Maisakai, kuras vadītie uzņēmējdarbības kursi palīdzēja Ivetai izstrādāt biznesa plānu. Tas veiksmīgi īstenots un izveidota skābētava. Ir atsevišķa telpa kāpostu šķērēšanai, raudzēšanai un glabāšanai.
Projekts īstenots ar dzīvesdrauga Ziedoņa un viņa vecāku atbalstu. «Mēs gribam pierādīt lielajiem valdības vīriem, ka arī mazas saimniecības laukos var dzīvot,» tā Iveta. Savukārt Ziedoņa mamma Lūcija Ļekūne atgādināja, ka jaunie turpina viņas darbu, – tikai citā variantā. L. Ļekūne 1973. gadā «Kraujās» pirmā sāka strādāt jaunuzceltajā cūku novietnē. Biznesa «scenārijā» sava loma arī brunavietei Gunetai Cukanovai, kura Ļekūniem piedāvāja kompleksa privatizētajās telpās turēt kāpostus. Tā no glabāta- vas soli pa soli tikts līdz skābētavai.
Labs meistars Ļekūniem izgatavojis elektrisko ēveli. Kāpostu šķērētāja Sarmīte Zveja stāsta, ka vienā dienā var sasmalcināt no 800 līdz 1000 kilogramiem kāpostu. Sulīgās rudens šķirnes pat nevajag stampāt, – uzliek mucai smagāku slogu, un sulas ir diezgan.
Saiva Žilīte un saimniece Iveta zina, cik liela sāls piedeva vajadzīga, cik burkānu, dzērveņu un ķimeņu jāpieliek, lai rīdziniekiem kāposti garšotu. Svētkos piedāvāja nogaršot skābētus kāpostus ar ananasiem un pat šampanieti… Pēdējā ir no vāciešiem aizgūta recepte.
Vija Vilciņa Rīgas Centrāltirgū jau trīs gadus pārdod «Sprīdīšu» produkciju. Ciemodamās Brunavā, viņa «Bauskas Dzīvei» sacīja: «Ļekūni piedāvā kvalitatīvu un skaistu preci, nekas nav jāizbrāķē. Brunaviešu kāpostiem ir laba garša un smarža, tie ir dabiski. Pircēji novērtē labus produktus un pērk.»
«Sprīdīšu» saimniekus sveica Bauskas rajona sieviešu klubs «Apvārsnis», Brunavas pagasta padomes priekšsēdētājs Aivis Kārkliņš. Viņš Ļekūnu ģimeni salīdzināja ar gaismas stariņu, kas citiem brunaviešiem rāda ceļu, kā laukos vajag cīnīties un saimniekot.
FAKTI
«Sprīdīšos» apkopj 20 hektāru, šogad izaudzēts 40 tonnu kāpostu. Puse jau sastrādāta, saskābēta un pārdota.
Labs pieprasījums arī pēc seleriju saknēm. Pagrabā no desmit novāktajām tonnām vairs palikušas dažas.
Rīgas Centrāltirgū brunavieši pārdod kartupeļus, sīpolus un vēl citus dārzeņus.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.