Zemniekiem pavasarī katru dienu darbs steidzina darbu.
Zemniekiem pavasarī katru dienu darbs steidzina darbu.
Vecsaules pagasta zemnieku saimniecības «Dūdas» saimniekus Vizmu un Artūru Kalniņus «Bauskas Dzīve» sastapa laukā, sējot minerālmēslus. Darbs jau bija pabeigts, traktoru gatavoja, lai dotos uz citu lauku.
«Šogad vēls pavasaris, klāt 1. maijs, bet zeme bietēm, kartupeļiem vēl nav sastrādāta,» sūrojās saimniece. Pērn ap šo laiku govis jau laistas ganībās, tagad lopiņi pirmo zālīti varēšot plūkt tikai ap maija vidu. Siena līdz ganu dienām pietikšot.
Zemnieku saimniecība «Dūdas» ir līdzīga vairumam Bauskas rajona mazo saimniecību. Tās īpašumā ir astoņi hektāri zemes, kūtī – divas gotiņas, rukši, putni. Graudaugi un saknes tiek audzēti pašu lopiņiem, ne tirgum. Pērn labības raža bijusi laba.
Spriežot par nākotni un lielo Eiropu, kurp tiecas arī Latvija, Artūrs Kalniņš ir pesimistisks: «Mazie zemnieki, tādi kā mēs, Eiropā būsim pagalam. Kaut vai to dīvaino prasību dēļ, kādas mums tiks uzstādītas.» Nesen saimniecībā bija ieradušies piena uzpircēju pārstāvji un paziņojuši, ka produkciju ņems tikai tad, ja kūts būs flīzēta, vienkopus ar govīm netiks turētas cūkas un vistas. «Latviešu zemnieks gadu simtos tā nav saimniekojis, katram lopiņam nekad nav būvēta sava kūts. Kā mēs tagad to varam izdarīt? Tas nozīmē, ka Eiropā no mums neviens pienu nepirks. Kā izdzīvosim ar 45 latu pensiju?»
«Dūdu» saimniekam jautājumu par bēdīgo nākotni ir daudz vairāk nekā atbilžu. Tomēr tā vēl ir tikai nākotne, bet zeme jau šopavasar atkal prasa, lai to koptu, mēslotu, rušinātu. To dara gan lielie, simt hektāru, gan mazie, pāris hektāru, zemes kopēji.